Czy zaburzenia depresyjne lub lękowe powodują, że typowe cechy z temperamentu "Wielkiej Piątki" osią

3 odpowiedzi
Czy zaburzenia depresyjne lub lękowe powodują, że typowe cechy z temperamentu "Wielkiej Piątki" osiągają stopień patologiczny? Inaczej mówiąc należy to rozumieć: wysoki stopień danej cechy oznacza cechę patologiczną wtedy...
Dzień dobry. W odpowiedzi na pytanie chciałabym najpierw zaznaczyć, że "Wielka Piątka" mierzy cechy osobowości, a nie temperamentu. Nie używamy tego kwestionariusza do sprawdzenia nasilenia objawów lękowych lub depresyjnych. Chyba że naukowo sprawdziłoby się trafność z kwestionariuszami, które badają nasilenie tychże objawów (jak np. KPD, STAI). Jest to jednak raczej przydatne w praktyce naukowej, nie klinicznej.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,

Model Wielkiej Piątki to teoria osobowości, a nie temperamentu.

Zaburzenia depresyjne i lękowe mogą wpływać na wyrażanie i doświadczanie osobowości, ale niekoniecznie oznaczają, że te cechy same w sobie są patologiczne. To, czy cecha temperamentu jest uważana za patologiczną, zależy od kilku czynników, takich jak nasilenie, konsekwencje dla codziennego funkcjonowania i cierpienia psychicznego danej osoby.

Model Wielkiej Piątki obejmuje pięć głównych cech osobowości: neurotyczność, ekstrawersję, otwartość na doświadczenia, ugodowość i sumienność.

Poniżej przykład, jak cechy osobowości mogą integrować z zaburzeniami:

W przypadku wysokiej neurotyczności może występować tendencja di doświadczania negatywnych emocji, takich jak lęk, depresja i niepokój. Osoby z zaburzeniami depresyjnymi lub lękowymi mogą wykazywać wyższą neurotyczność, co oznacza, że są bardziej podatne na te negatywne emocje.

Osoby z zaburzeniami depresyjnymi mogą wykazywać obniżoną ekstrawersję, co oznacza, że stają się bardziej wycofane i unikają społeczności. Jednak nie jest to cecha patologiczna sama w sobie, lecz efekt depresji.

Zaburzenia depresyjne i lękowe mogą wpływać na zmniejszenie otwartości na doświadczenia, ale to nie oznacza, że samo wykazywanie tej cechy jest patologiczne.

Osoby z zaburzeniami lękowymi mogą wykazywać wyższą ugodowość, co oznacza, że starają się unikać konfliktów. Jednak ugodowość sama w sobie nie jest patologiczna, ale może wpływać na zdolność do wyrażania własnych potrzeb.

Natomiast poziom wysokiej sumienności może być korzystny w zarządzaniu zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi, pomagając w zachowaniu regularności w codziennych obowiązkach.

W związku z tym, to, czy cechy osobowości są uważane za patologiczne, zależy od kontekstu i interakcji z zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi. Sama obecność tych cech nie jest patologią, ale ich nasilenie i wpływ na funkcjonowanie człowieka mogą być istotne w kontekście diagnostycznym i terapeutycznym.

Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek
Dzień dobry, zaburzenia depresyjne lub lękowe mogą wpływać na nasilenie się cech osobowości z "Wielkiej Piątki". Jednak ich wysoki poziom nie musi oznaczać patologicznych zachowań. Jeśli cechy te negatywnie zaczynają wpływać na codzienne funkcjonowanie, wtedy stają się one problematyczne. Pozdrawiam, Julianna Skawińska

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.