Czy zaburzenia depresyjne w jakikolwiek sposób obniżają lub ograniczają inteligencje?

2 odpowiedzi
Czy zaburzenia depresyjne w jakikolwiek sposób obniżają lub ograniczają inteligencje?
Witam, zaburzenia afektywne mogą obniżać wydolność poznawczą i intelektualną, prowadząc na przykład do problemów ze skupieniem uwagi, selektywną uwagą, spowolnionym tokiem myślenia, problemami z planowaniem lub rozwiązywaniem problemów, itp. Procesy te są powiązane z inteligencją u człowieka, co może zatem wpływać na wydolność intelektualną. Pozdrowienia.

Dzień dobry,

Zaburzenia depresyjne mogą wpływać na funkcjonowanie poznawcze, ale nie oznacza to, że obniżają inteligencję. Depresja może prowadzić do trudności z koncentracją i zdolnością skupiania uwagi. Może również wpływać na funkcje poznawcze, w tym na pamięć. Osoby chorujące na depresję zgłaszają problemy z krótkotrwałą i długotrwałą pamięcią, co może utrudniać uczenie się i przyswajanie nowych informacji. Zaburzenia depresyjne charakteryzują się uczuciem apatii i brakiem motywacji, co może przekładać się na utratę zainteresowanie nauką i rozwijaniem swoich umiejętności intelektualnych. Innym istotnym aspektem jest to, że depresja wpływa negatywnie na samoocenę i poczucie własnej wartości. Obniża się wtedy pewność siebie i wiara w swoje możliwości, rozwój potencjału. Warto pamiętać, że osłabienie funkcjonowania poznawczego w okresie chorowania na depresję jest czasowe i ulega poprawie wraz z procesem zdrowienia. Dlatego w przypadku niepokojących sygnałów, mogących świadczyć o zaburzeniu depresyjnym, warto udać się do specjalisty oraz wdrożyć leczenie psychoterapeutyczne oraz farmakologiczne, ponieważ to daje najlepsze rezultaty.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek