Czy zaburzenia depresyjne w jakikolwiek sposób obniżają lub ograniczają inteligencje?

2 odpowiedzi
Czy zaburzenia depresyjne w jakikolwiek sposób obniżają lub ograniczają inteligencje?
Zaburzenia depresyjne - i inne zaburzenia nastroju - mogą czasowo negatywnie wpływać na różne funkcje poznawcze, jak na przykład zdolności do koncentrowania uwagi, uczenia się i zapamiętywania nowego materiału czy przywoływania z pamięci już znanych osobie informacji.
Wraz z poprawą stanu psychicznego funkcjonowanie poznawcze również się poprawia. Z tego powodu na przykład nie jest wskazane wykonywanie pomiaru inteligencji u osób cierpiących na przykład z powodu zaburzeń depresyjnych, gdyż uzyskane wyniki mogą nie być zgodne z tym, jak faktycznie badana osoba funkcjonuje gdy jest zdrowa.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
Zaburzenia depresyjne nie obniżają samej inteligencji, czyli zdolności poznawczych i intelektualnych, ale mogą tymczasowo wpływać na niektóre aspekty funkcjonowania poznawczego. W czasie epizodu depresji osoby często doświadczają trudności z koncentracją, pamięcią, podejmowaniem decyzji oraz myśleniem abstrakcyjnym. Te objawy mogą sprawiać, że osoba czuje się mniej efektywna intelektualnie, co może być mylone z obniżeniem inteligencji.

Depresja często wiąże się z poczuciem zmęczenia, braku energii, trudnościami w skupieniu uwagi, a także negatywnym myśleniem o sobie, co może prowadzić do wrażenia, że zdolności umysłowe są gorsze niż wcześniej. Te zmiany w funkcjonowaniu poznawczym są jednak zazwyczaj odwracalne. W miarę poprawy stanu emocjonalnego, te trudności zazwyczaj ustępują, a zdolności poznawcze wracają do poziomu sprzed epizodu depresyjnego.

Warto podkreślić, że osoby z depresją mogą czuć się mniej kompetentne intelektualnie z powodu tych przejściowych problemów, ale ich podstawowa inteligencja pozostaje niezmieniona. Jeśli depresja zostanie skutecznie leczona, np. za pomocą terapii, leków lub kombinacji obu metod, funkcje poznawcze zazwyczaj wracają do normy.
Pozdrawiam

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.