Czy zaburzenie osobowości z ogranicza (BPD, borderline personality disorder), może przyczyniać się d

5 odpowiedzi
Czy zaburzenie osobowości z ogranicza (BPD, borderline personality disorder), może przyczyniać się do niepowodzeń w edukacji i/lub życiu zawodowym? Jeżeli tak, to w jaki sposób może się to objawiać?
Tak, zaburzenie osobowości z pogranicza (BPD) może znacząco wpływać na funkcjonowanie w edukacji i życiu zawodowym. Osoby z BPD często doświadczają intensywnych emocji, które mogą prowadzić do trudności z koncentracją i podejmowaniem decyzji, co wpływa na osiągnięcia szkolne i zawodowe. Impulsywność, charakterystyczna dla BPD, może skutkować nagłymi, nieprzemyślanymi decyzjami, jak rezygnacja z pracy czy studiów, a także prowadzić do konfliktów w relacjach z innymi.

Dodatkowo, lęk przed odrzuceniem i zmienność w postrzeganiu siebie mogą utrudniać stabilne dążenie do celów, a niskie poczucie własnej wartości może sprawić, że osoba z BPD będzie unikać wyzwań lub czuć się przytłoczona. W konsekwencji, wszystkie te trudności mogą prowadzić do niepowodzeń w nauce i pracy.

Psychoterapia może pomóc zrozumieć głębsze przyczyny tych problemów i nauczyć się radzenia sobie z nimi, co może poprawić stabilność i osiągnięcia w życiu zawodowym oraz edukacyjnym.

Borderline to zaburzenie, które najczęściej ma duże i negatywne przełożenie na wiele sfer życia – o ile osoba nie korzysta z psychoterapii. Jednocześnie jednak borderline nie jest chorobą. Jest, w dużym uproszczeniu, zestawem cech wpływającym na myślenie o rzeczywistości, a co za tym idzie na zachowanie. To zaburzenie, które (nieleczone) może stanowić duże źródło cierpienia dla osoby
nim dotkniętej, ale nie uniemożliwia prowadzenia normalnego życia. W gronie ludzi z rozpoznaniem borderline znajdują się osoby na stanowiskach kierowniczych, wykonujące swoją pracę z pasją, odnoszące sukcesy. Psychoterapia daje osobie z zaburzeniem z pogranicza ogromną szansę na odczuwanie pełnej satysfakcji z życia oraz na zapobieganie stanom depresyjnym, które często pojawiają się u osób z zaburzeniami osobowości – a to one są bezpośrednim źródłem największych trudności w funkcjonowaniu.
Podsumowując, zależy czy osoba z borderline pracuje nad sobą i czy ma profesjonalną pomoc

Dzień dobry, tak zaburzenie mocno rzutuje na relacje a budowanie stałych, stabilnych związków jest bardzo utrudnione. Zaburzenie to charakteryzuje się dużymi wahaniami nastroju, brakiem poczucia sensu życia. Do tego można również dopisać nieracjonalne zachowania. Poprzez te czynniki zarówno w życiu zawodowym, prywatnym czy szkolnym mogą pojawiać się niepowodzenia. Może warto pomyśleć o terapii, która na pewno pomoże Pani poradzić sobie z tą sytuacją. Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego.
Tak, zaburzenie osobowości z pogranicza (BPD) może przyczyniać się do niepowodzeń w edukacji i życiu zawodowym. Objawy BPD, takie jak niestabilność emocjonalna, trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji, impulsowość oraz skłonność do intensywnych reakcji na stres, mogą prowadzić do problemów z koncentracją, terminowością i współpracą w grupie. Osoby te mogą mieć trudności w zarządzaniu obowiązkami, co skutkuje niepowodzeniami akademickimi lub zawodowymi. Dodatkowo, lęk przed porażką oraz obawy przed odrzuceniem mogą prowadzić do unikania wyzwań, co ogranicza rozwój osobisty i zawodowy. Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna (pierwsza wizyta) - 170 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry,
Zaburzenie osobowości z pogranicza (BPD) wpływa na osiągnięcia w edukacji i karierze zawodowej, zwykle w znacznym stopniu. Charakterystyczne dla BPD intensywne emocje, impulsywność oraz trudności w relacjach interpersonalnych mogą prowadzić do problemów z koncentracją, organizacją i współpracą. Częste zmiany nastroju oraz lęk przed odrzuceniem mogą powodować unikanie wyzwań, co ogranicza rozwój zawodowy i osobisty. Jednak odpowiednia psychoterapia, w tym dialektyczno-behawioralna (DBT), może pomóc w lepszym radzeniu sobie z trudnościami, co przekłada się na poprawę funkcjonowania w ww. obszarach.
Pozdrawiam serdecznie!