Czy zapalenie powiek jest niebezpieczne? Jak zapobiegać?

2 odpowiedzi
Witam noszę soczewki kontaktowe i lekarz mi oznajmił, że mam przewlekłe zapalenie powiek nawet tego nie zauważyłem nie czuje żadnych efektów ubocznych czy jest to niebezpieczne? I jeszcze od razu zapytam czy zespół suchego oka oprócz dyskomfortu może być niebezpieczny, jak zapobiegać temu?
Witam serdecznie. Jeżeli nie odczuwa Pan objawów, nie ma jawnych objawów klinicznych, nawracających jęczmieni/gradówek to taki stan nie jest niebezpieczny. Może powodować zespół suchego oka . W profilaktyce mozna stosowac chusteczki Blephaclean i krople nawilżające bez konserwantów np: Hyal Drop Multi lub Systane, Thealoz DUO. Krople te mozna stosowac na oko z założoną soczewką kontaktową. Pozdrawiam serdecznie a w razie probleów zapraszam na wizytę. Agnieszka Kulig

Czynnikiem z reguły pomijanym przy przewlekłym zapaleniu brzegów powiek jest nużeniec ludzki.jest pasożytem bytującym w torebkach (mieszkach) włosowych oraz w gruczołach łojowych ludzi i zwierząt. zmiany patologiczne w przebiegu nużycowego zapalenia brzegów powiek mogą być następstwem: zaczopowania torebek włosowych i kanalików wyprowadzających z gruczołów łojowych, nadmiernej keratynizacji oraz hiperplazji nabłonka, mechanicznego przenoszenia bakterii, reakcji zapalnej żywiciela na obecność chityny pasożyta jako ciała obcego, stymulacji odpowiedzi humoralnej żywiciela oraz wydzielania mediatorów reakcji immunologicznych żywiciela pod wpływem roztoczy i ich metabolitów. Tak , więc sam Pan/i rozumie dlaczego soczewek nie powinno się nosić.