Czy zawsze konieczna operacja łąkotki i rekonstrukcja ACL?

1 odpowiedzi
Dzień dobry, podczas wizyty u ortopedy po badaniu USG - diagnoza: uszkodzenie łąkotki i brak ACL. Zalecenie: jak najszybsza artroskopia - operacja łąkotki, a następnie rekonstrukcja ACL. Na wizytę przyszedłem z lekkim bólem kolana, więc przeżyłem szok. Jedyna możliwość zerwania więzadła (ACL) - to w wieku 8 lat na nartach (wtedy RTG - pęknięta torebka stawowa).
Chciałbym skonsultować u Pana Doktora opcję zachowawczego leczenia, zamiast rekonstrukcji ACL (jeśli od 30 lat nie odczuwałem raczej dyskomfortu, a nawet intensywnie grałem w kosza i jeździłem na nartach) oraz konieczność operacji łąkotki (która od czasu do czasu przeskakuje w kolanie). Czy do rzeczowej diagnozy przydatny/niezbędny byłby rezonans?
Dziękuję i pozdrawiam.
Dzień dobry. Brak ACL w zupełności mogą potwierdzić odpowiednie test funkcjonalne. Zwykle po ich wykonaniu nie ma wątpliwości czy jest uszkodzenie, a tym bardziej całkowite zerwanie. W przypadku uszkodzenia łąkotki również można zastosować odpowiednie testy, które mogą potwierdzić uszkodzenie, jednak nie wskażą jaki jest jego rodzaj oraz, która łąkotka jest uszkodzona. Rezonans jest ostatecznym badaniem, które zawsze rozwiewa wszelkie wątpliwości.
Jeżeli nie odczuwa Pan jakichkolwiek objawów braku ACL w postaci "uciekania" kolana poddawanie się operacji rekonstrukcji nie ma większego sensu. Tym bardziej, że w między czasie wielokrotnie uprawiał Pan różnego rodzaju aktywności sportowe. Tak na marginesie to pojawia się pytanie czy faktycznie go nie ma?
Uszkodzenie łąkotek można leczyć zachowawczo jednak z uwagi na możliwość nasilenia się uszkodzenia i zablokowania kolana lepiej jest poddać się zabiegowi usunięcia uszkodzonego fragmentu. Oprócz uczucia blokowania kolana może dochodzić do chronicznego podrażniania błony maziowej kolana i jej stanu zapalnego, co z kolei może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych.
Pozdrawiam serdecznie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.