Czy zawsze konieczna operacja łąkotki i rekonstrukcja ACL?

1 odpowiedzi
Dzień dobry, podczas wizyty u ortopedy po badaniu USG - diagnoza: uszkodzenie łąkotki i brak ACL. Zalecenie: jak najszybsza artroskopia - operacja łąkotki, a następnie rekonstrukcja ACL. Na wizytę przyszedłem z lekkim bólem kolana, więc przeżyłem szok. Jedyna możliwość zerwania więzadła (ACL) - to w wieku 8 lat na nartach (wtedy RTG - pęknięta torebka stawowa).
Chciałbym skonsultować u Pana Doktora opcję zachowawczego leczenia, zamiast rekonstrukcji ACL (jeśli od 30 lat nie odczuwałem raczej dyskomfortu, a nawet intensywnie grałem w kosza i jeździłem na nartach) oraz konieczność operacji łąkotki (która od czasu do czasu przeskakuje w kolanie). Czy do rzeczowej diagnozy przydatny/niezbędny byłby rezonans?
Dziękuję i pozdrawiam.
Dzień dobry. Brak ACL w zupełności mogą potwierdzić odpowiednie test funkcjonalne. Zwykle po ich wykonaniu nie ma wątpliwości czy jest uszkodzenie, a tym bardziej całkowite zerwanie. W przypadku uszkodzenia łąkotki również można zastosować odpowiednie testy, które mogą potwierdzić uszkodzenie, jednak nie wskażą jaki jest jego rodzaj oraz, która łąkotka jest uszkodzona. Rezonans jest ostatecznym badaniem, które zawsze rozwiewa wszelkie wątpliwości.
Jeżeli nie odczuwa Pan jakichkolwiek objawów braku ACL w postaci "uciekania" kolana poddawanie się operacji rekonstrukcji nie ma większego sensu. Tym bardziej, że w między czasie wielokrotnie uprawiał Pan różnego rodzaju aktywności sportowe. Tak na marginesie to pojawia się pytanie czy faktycznie go nie ma?
Uszkodzenie łąkotek można leczyć zachowawczo jednak z uwagi na możliwość nasilenia się uszkodzenia i zablokowania kolana lepiej jest poddać się zabiegowi usunięcia uszkodzonego fragmentu. Oprócz uczucia blokowania kolana może dochodzić do chronicznego podrażniania błony maziowej kolana i jej stanu zapalnego, co z kolei może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych.
Pozdrawiam serdecznie.