Czy zeby martwe przed okoronowaniem powinny zostac wzmocnione wloknami szklanymi lub wkladem korzeniowo -koronowym?

19 odpowiedzi
Witam serdecznie ,mam oszlifowane dwojki i trojki gorne ,dodam ,ze wszystkie te zeby sa martwe od paru lat ,zalozone beda korony pelnoceramiczne laczone ,pytanie ,czy nie powinny byc one wzmocnione wloknem szklanym lub wkladami korzeniowo -koronowe?mam wrazenie ,ze te kikuty moga sie w kazdej chwili zlamac sa bardzo cienkie ,czy one utrzymaja te korony ?moj Doktor twierdzi ,ze nie trzeba ich wzmacniac ,powinnam sie uprzec ,ze chce miec je wzmocnione ? Czy nie jest to konieczne .
Bede bardzo wdzieczna za porade .
Witam, jeżeli struktura zęba jest bardzo zniszczona to wymagają one takiego wzmocnienia, ale jeżeli ich stan jest dobry to zaplanowanie wkładu tylko osłabi ząb. Proszę zdać się na swojego lekarza, porozmawiać z nim o swoich wątpliwościach lub skonsultować się z innym lekarzem który będzie mógł Panią zbadać.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
jezeli są to korony tzw zblokowane czyli dwie razem, a nie każda osobno to nie trzeba odbudowywać na wkładach. Proszę zapytać się lekarza czy nie byłoby korzystniej odbudować np. dwójek na wkładach- trójki są zębami mocnymi ,ale dwójki są słabsze. Wszystko też zależy czy nie ma ubytków próchncowych np. w okolicy tzw. szyjki zęba co
znacznie osłabia sam ząb i może dojść do złamania. O tym wszystkim należy porazmawiać z lekarzem, który wyjaśni. Czasami jednak bezpieczniej jest odbudować na wkładach.
Pozdrawiam serdecznie
dr n. med. Katarzyna Jankowska
Witam, zęby po leczeniu endodontycznym powinny być bezwględnie wzmocnione włóknem szklanym / ew. wkładem koronowo-korzeniowym przed odbudową protetyczną.
Witam
Każdy lekarz ma swoją wypracowaną metodę leczenia.
Ja standardowo używam wkładów z włókien szklanych gdyż są bardzo mocne, estetyczne i nie zawierają metali.
Także polecam jak najbardziej takie rozwiązanie.
Pozdrawiam
dr n.med.Dominika Polak
Witam,
Tak naprawdę wszystko zależy w jakim stopniu zniszczenia są pozostawione kikuty. Jeśli tkanki zęba są zdrowe i jest ich dużo a opiłowanie będzie zachowawcze to nie ma konieczności wzmacniać zęba wkładem. Natomiast jeśli kikut pozostawia wątpliwości to najlepiej założyć wkłady koronowo korzeniowe.
Pozdrawiam serdeczni.
Witam, zęby martwe, leczone kanałowo powinny być w standardzie wzmocnione wkładami z włókna szklanego, ponieważ są słabe i kruche. Takie wzmocnienie przedłuży im funkcjonowanie i wytrzymałość. Szczególnie trzeba wziąć pod uwagę to, że praca protetyczna wykonana u Pani nie jest wieczna i za parę lat może być konieczność jej wymiany i wówczas dobrze by było aby filary wytrzymały kolejne długie lata.
To jest bardzo dobre rozwiązanie ,prosze sie na nie zgodzić :)
Pozdrawiamy zespół rojekdental.pl
Witam. Skoro lekarz twierdzi, że nie trzeba to proszę zaufać Jego wiedzy. Ja nie wiem jaki jest stan tych zębów. Pozdrawiam
Witam!
Trudno ustosunkować mi się do planowanego leczenia przez innego lekarza.
Moje postępowanie w takich przypadkach jest nieco inne.
Na przeleczone zęby kanałowo wykonuję tzw. wkłady koronowo-korzeniowe, aby wzmocnić konstrukcję. Wkłady koronowo-korzeniowe mogą być wykonane z różnych materiałów i wzmacniają budowę tzw. zęba filarowego na którym osadzam koronę protetyczną. Czynię podobnie, jak Pani to opisuje.
Dzięki takiemu postępowaniu konstrukcja protetyczna jest wzmocniona, zabezpieczona przed uszkodzeniem, np. podczas urazu zgryzowego, bądź normalnego użytkowania.
Co mogę doradzić?
Proszę zasugerować Pani lekarzowi prowadzącemu, taki sposób wzmocnienia oszlifowanych zębów filarowych. Proszę wprost opowiedzieć o Pani obawach i zdobytej wiedzy na ten temat. Wykonanie wkładów koronowo-korzeniowych to dodatkowe koszty leczenia, lecz oszczędności w Pani przypadku są niewskazane.
Doradzałabym wykonanie na zęby, które są oszlifowane i "martwe" wkładów koronowo-korzeniowych. Nie mogę jednak narzucić Pani lekarzowi sposobu postępowania. Każdy lekarz jest odpowiedzialny za swoją pracę, na którą udziela gwarancji.
Jedynym wyjściem jest rozmowa i chęć pokrycia dodatkowych kosztów za wykonanie wkładów. Widzę, że posiada Pani słuszną wiedzę i myślę, iż rozmowa z lekarzem prowadzącym wiele może zmienić.
Pozdrawiam Panią serdecznie. Życzę pomyślnego rozwiązania problematycznej sytuacji.
z poważaniem
dr Joanna Ziółkowska
z reguły wzmacnia się słabe zęby po leczeniu endodontycznym, Być może w Pani przypadku doktor stwierdził, że jest wystarczająco tkanek twardych i zęby nie wymagają wzmocnienia. Takie postępowanie jest rzadsze, ale również prawidłowe. Proszę się nie denerwować i zaufać doktorowi Pozdrawiam
Witam serdecznie,
Jeśli ma Pani wątpliwości co do zaplanowanego leczenia proszę raz jeszcze porozmawiać z lekarzem odnośnie swoich wątpliwości. Dodam jeszcze, że zawsze można skonsultować plan leczenia z innym lekarzem stomatologiem.
Bez badania Pani, czy choćby oceny zdjęć RTG nie jestem w stanie jednoznacznie stwierdzić czy zęby potrzebują dodatkowego "wzmocnienia" poprzez wykonanie wkładów koronowo-korzeniowych.

Pozdrawiam.
Witam, nie każdy ząb pod koronę musi być odbudowany wkładem koronowo-korzeniowym, jeśli filary są dobrze zachowane nie ma takiej konieczności
Wszystko zależy jak dużo pozostało własnej struktury zęba. Zęby leczone endodontycznie najczęściej z powodu próchnicy mają dużą utratę własnej struktury. Zęby mają jednak różną wielkość i różną średnicę kanału korzeniowego pozostałego po opracowaniu. Myślę że lekarz który wykonuje pracę protetyczną u Pani określił jaka ilość struktury zęba pozostała i czy wymaga wzmocnienia wkładem. Nie zawsze jest to konieczne, gdy pozostaje odpowiednia grubość własnych struktur zęba. Zęby oszlifowane pod korony pełnoceramiczne muszą mieć zniesioną odpowiednią ilość tkanki zęba tak żeby to miejsce zastąpić strukturą korony, dlatego opracowane kikuty zębów wydawać się mogą "cienkie". Myślę, że powinna Pani zaufać swojemu stomatologowi, który ocenił konkretną sytuację u Pani.
Droga Pani, zęby po leczeniu kanałowym nie zawsze wymagają cementowania wkładów koronowo-korzeniowych (lanych czy z włókna szklanego), nawet jeśli są oszlifowane pod koronę pełnoceramiczną. Ponadto nie wzmacniają zęba i nie zabezpieczają go przed złamaniem. Służą przede wszystkim lepszemu utrzymaniu przyszłej korony, jeśli jest niewystarczająca ilość twardych tkanek zęba. Bez badania nie jestem w stanie stwierdzić, jak jest w Pani przypadku. Pozdrawiam!
Bezpieczniejszym rozwiazaniem długoterminowym jest wzmocnienie takich filarów wkładami lanymi lub standardowymi z włókna szklanego.
Dzień dobry.
Nie znam sytuacji klinicznej Pana/-i. Też bym proponował wzmocnienie wkładem lub włoknem.
Udanego leczenia
Nie jest konieczne wzmacnianie wkładami koronowo-korzeniowymi, jest to zawsze indywidualna decyzja lekarza którą podejmuje oceniając stan zębów pod przyszłe korony
Szanowna Pani. Wzmocnie włóknem szklanym nie zawsze jest konieczne a czasami wręcz może powodować więcej kłopotów. Bardziej należy się skupić oszczędnym oszlifowaniu cennych tkanek oraz dobraniu właściwej korony.

pozdrawiamy z Katowic
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry.
Każdy ząb po leczeniu kanałowym staje się kruchy i łamliwy z uwagi na brak fizjologicznego odżywienia. Z uwagi na ten fakt, warto wzmacniać strukturę takiego zęba wkładem koronowo-korzeniowym. Obecnie odradza się stosowanie wkładów metalowych (w szczególności, gdy mają być założone korony pełnoceramiczne), dlatego dobrym wyborem jest użycie włókna szklanego.
Ostateczna decyzja co do ewentualnego wzmacniania zębów filarowych opiera się na wielu czynnikach, dlatego warto ją powierzyć lekarzowi prowadzącemu.
Pozdrawiam

Eksperci

Monika Gryko

Monika Gryko

Stomatolog

Białystok

umów wizytę
Marcin Szymański

Marcin Szymański

Stomatolog, Protetyk stomatologiczny, Chirurg stomatologiczny

Poznań

umów wizytę
Magdalena Michcik

Magdalena Michcik

Stomatolog, Protetyk stomatologiczny, Chirurg stomatologiczny

Gdańsk

umów wizytę
Beata Szkudlarek

Beata Szkudlarek

Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej, Anestezjolog

Olsztyn

Bogna Zielińska-Kaźmierska

Bogna Zielińska-Kaźmierska

Chirurg, Stomatolog

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 7 pytań dotyczących: korony pełnoceramiczne
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.