czym jest konkretnie ten bodźiec wywołujący atak paniki fobii społecznej? /przecież jedni ją dostają

2 odpowiedzi
czym jest konkretnie ten bodźiec wywołujący atak paniki fobii społecznej? /przecież jedni ją dostają tj. fobię społeczną, a drudzy nie lecz wszyscy się czegoś musimy "lękać" (nie mylić ze strachem)/
O fobii społecznej mówimy wtedy gdy dotyczy ona sytuacji, gdzie jednostka narażona na ocenę społeczną odczuwa lęk jego objawami fizjologicznymi takimi jak np. nadmierna potliwość, kołatanie serca, czerwienie się, jąkanie, trudności z wysławianiem. Osoby cierpiące na to zaburzenie obawiają się zaczerwienienia, niezdarnego zachowania, jedzenia w obecności innych, tłumów, bycia obserwowanym w pracy (Bourne, 2011). Lęk jest nieodłącznym i naturalnym elementem naszego życia pojawiającym się w sytuacji zagrożenia. Problem pojawia się wtedy, gdy wywołują go takie sytuacje lub bodźce (w postaci przedmiotów, zwierząt, zjawisk), które na zdrowy rozsądek nie powinny go wzbudzić. Według kryteriów diagnostycznych DSM-IV fobia swoista to „znaczny i utrwalony nadmierny i irracjonalny strach spowodowany zetknięciem się ze swoistym przedmiotem lub sytuacją albo przewidywaniem takiego zetknięcia.” Odpowiadając więc na pytanie, należy rozumieć, że bodźcem fobicznym jest : sytuacja, przedmiot, zwierzę, zjawisko. W fobii społecznej to konfrontacja z hipotetycznie krytyczną oceną środowiska. Objawy fobii społecznej mogą zatem występować w różnych sytuacjach wymagających interakcji towarzyskich o różnym charakterze. Jeżeli rozważamy dlaczego jedni na nią cierpią, a inni nie - to bierzemy tu pod uwagę istotne
cechy temperamentu, które predysponują do odczuwania obawy przed oceną czy krytyką innych osób, czynniki środowiskowe (także przeżycia traumy w okresie dzieciństwa), czynniki genetyczne. Reasumując: nie jesteśmy tacy sami, jedni chorują na wrzody żołądka, nowotwory jelit, astmę, it. inni dożywają sędziwego wieku w doskonałym zdrowiu. Podobnie jest z psychiką. Mam nadzieję, że choć trochę udało mi się rozjaśnić temat. Serdecznie pozdrawiam i życzę jak najmniej powodów do lękania się w Nowym Roku 2022.

Dzień Dobry, zachęcam do kontaktu ze specjalistą, aby omówić ten temat szerzej podczas wizyty. Pozdrawiam serdecznie