Czym karmić psa gdy ma chłoniaka?

5 odpowiedzi
Czym mogę karmić swojego 7 letniego owczarka podhalańskiego, który ma podejrzenie chłoniaka? Zastanawiam się czy może jeść wątróbkę, ponieważ bardzo ją lubi. Proszę o pomoc.
U psa w tym wieku ze stwierdzonym chłoniakiem (jaki ma indeks mitotyczny?) myślę że śmiało można powiedzieć że wolno mu jeść wszystko na co ma ochotę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Utrzymanie apetytu w chorobie nowotworowej jest ważne, jeśli nie ma po spożyciu wątróbki zaburzeń jelitowych lub innych, proszę podawać na zdrowie.
Dzień dobry, przy chorobach nowotworowych z reguły stosuje się specjalne diety jeśli pacjent poddany jest np chemioterapii i jest wyniszczony, ważne jednak jest to by pacjent w ogóle jadł, więc jeśli lubi wątróbkę to raczej mu nie zaszkodzi. Ważne jednak jest aby w miarę możliwości dieta była zbilansowana, dostosowana do wieku i ew. problemów pacjenta.
Za każdym razem podając pożywienie psu cierpiącemu na chłoniaka, karmimy zarówna psa jak i jego komórki nowotworowe. W związku z tym należy podawać pokarm, który będzie zaspokajał przede wszystkim potrzeby zwierzęcia, natomiast jego dostępność dla komórek chłoniaka będzie ograniczona. Komórki nowotworowe namnażają się szybko i zwykle zużywają duże ilości energii. Aby zaspokoić głód energetyczny potrzebują cukrów prostych - przede wszystkim glukozy. Należy więc bezwzględnie unikać pokarmów zwierających cukry proste ale także tych bogatych w węglowodany złożone, które w organizmie łatwo przerabiane są na glukozę. Należy podawać duże ilości białka oraz dietę ubogą w tłuszcze. Zapotrzebowanie organizmu dotkniętego chorobą nowotworową na białko jest szczególnie wysokie, zwłaszcza jeśli postęp choroby prowadzi do utraty masy ciała i wyniszczenia. Unikamy podawania karm i pokarmów zawierających zboża i ziemniaki. Nie podajmy pieczywa oraz żadnych słodkich przysmaków. Pamiętamy, że cukier występuje dziś w produktach, których byśmy o to nie podejrzewali (sosy, pasztety, serki, wędliny, jogurty...). Zasadniczo dieta dla psów dotkniętych chłoniakiem powinna opierać się na mięsie. Wielu zaleca surowe mięso, jednak jest to temat kontrowersyjny z racji zagrożenia drobnoustrojami występującymi na produktach mięsnych, które nie zostały poddane obróbce termicznej. Niektóre z tych drobnoustrojów są patogenami, które mogą wywołać infekcję u zwierzęcia z osłabiona odpornością jakim jest pies z chłoniakiem. Ważne jest także zbilansowanie diety pod względem składników witaminowych i mineralnych oraz odpowiednia podaż kwasów tłuszczowych omega-3. Warto również rozważyć podawanie karm stworzonych specjalnie dla psów dotkniętych schorzeniem onkologinczymi np. Hill's Prescription Diet N/D. Czasami psy w zaawansowanym stadium choroby wykazują zmniejszony apatyt. Wtedy trzymamy się zasady, że podajemy każdy rodzaj pokarmu, który zwierzę będzie miało ochotę przyjmować - oczywiście w granicach rozsądku. Granice rozsądku zawsze warto skonsultować z zaufanym lekarzem weterynarii.
Proszę nie dawać psu wątróbki! Nawet zdrowy dorosły pies nie powinien jej już jeść, a co dopiero chory na chłoniaka. Proszę skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Są specjalne, niestety dość drogie, diety dla psów z nowotworami, a niedawno ukazał się na rynku lek na nowotwory u zwierząt Neoplasmoxan

Eksperci

Monika Toborek

Monika Toborek

Weterynarz

Warszawa

Igor Kochanowski

Igor Kochanowski

Weterynarz

Opole

Magdalena Małek

Magdalena Małek

Weterynarz

Wrocław

Adrian Janiszewski

Adrian Janiszewski

Weterynarz

Kraków

Aliaksandr Herashchankau

Aliaksandr Herashchankau

Weterynarz

Warszawa

Joanna Słocińska

Joanna Słocińska

Weterynarz

Gdańsk

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 228 pytań dotyczących usługi: choroby zwierząt
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.