Czym może być spowodowany chwilowy zanik widzenia?

4 odpowiedzi
Witam. Chciałabym dowiedzieć się do jakiego specjalisty powinnam się kierować z moim problemem. Mianowicie nagle, bez żadnych innych dolegliwości, tracę wzrok w jednym oku (mam wrażenie jakbym przed sekundą wpatrywała się w zapaloną żarówkę). Gdy wpatruję się w jeden punkt najmniej widocznie jest samo centrum tego punktu. Trwa to do około 40 minut po czym odzyskuję widzenie. Przez chwilę jest dobrze, a po krótkim czasie występuję ból głowy i czuję się otępiała. Chciałabym się dowiedzieć z czym mam do czynienia i gdzie skierować się w pierwszej kolejności.
Neurolog - ? migrena z aurą

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Najpierw okulista, by wykluczyć choroby oczu, potem neurolog.
Witam, oczywiście niezbędne jest badanie okulistyczne oraz neurologiczne które powinny wyjaśnić te objawy. Pozdrawiam
Ze względu na objawy towarzyszące, migrenę podzielono na pięć głównych kategorii, z których dwie najważniejsze to migrena bez aury i migrena z aurą.
Najczęściej występuje aura wzrokowa. Najczęściej jest to migoczący półksiężyc o jaskrawych, nieregularnych brzegach obejmujący nawet połowę pola widzenia, mogą również wystąpić mroczki, ciemne plamy, błyski lub świecące punkty, objaw śnieżenia, zniekształcenia obrazu, np. jego zmniejszenie lub zwiększenie, nieprawidłowe proporcje bądź kształty widzianych przedmiotów.
Aura występuje bezpośrednio przed napadem migreny i poprzedza ją o kilka minut do godziny.

Głównym objawem migreny jest silny ból głowy. Ból głowy jest
pulsujący, tętniący, wiercący
zlokalizowany w okolicy skroni lub rzadziej z tyłu w okolicy potylicznej,
najczęściej jest jednostronny, czasami w miarę rozwijania się obejmuje drugą stronę głowy.
ból stopniowo, lecz dosyć szybko narasta,
cechą charakterystyczna jest, że zwiększa się w czasie zwykłej aktywności fizycznej np. chodzenia; chory zawsze szuka możliwości położenia się.
Bólowi głowy towarzyszą nudności, czasem wymioty, nadwrażliwość na światło i(lub) nadwrażliwość na dźwięk, czasem nadwrażliwość na zapachy lub inne bodźce.
Typowo ból głowy trwa od 4 do 72 godzin.
Po ustąpieniu bólu pacjenci skarżą się na ogólne zmęczenie i rozbicie, pogorszeniu ulega sprawność intelektualna oraz zdolność koncentracji, czasem występuje senność.

Podstawowym celem leczenia jest przerwanie ataku bólu głowy. Leków przeciwbólowych, z jakiejkolwiek grupy, nie można jednak przyjmować zbyt często tj nie więcej niż 8 tabletek w miesiącu ponieważ wywołuje się polekowe bóle głowy. W przypadku częstych, silnych lub opornych na leczenie ataków konieczne jest leczenie profilaktyczne. W leczeniu profilaktycznym stosuje się odpowiednio dobrane o działaniu przeciwbólowym leki przeciwpadaczkowe, przeciwdepresyjne kardiologiczne lub blokery kanału wapniowego. Dobrym rozwiązaniem są iniekcje toksyny botulinowej

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.