czym różni siię pojęcie "stan psychologiczny"/"stan psychiczny" od "stan emocjonalny"?

3 odpowiedzi
czym różni siię pojęcie "stan psychologiczny"/"stan psychiczny" od "stan emocjonalny"?
Stan psychiczny to szersze pojęcie obejmujące wszystkie aspekty zdrowia psychicznego. Stan emocjonalny to opis samych emocji, ich nasilenia i rodzaju.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
pojęcie "stan psychologiczny" różni się od "stanu emocjonalnego" pod wieloma względami, ale są one ze sobą powiązane i mogą wpływać na siebie nawzajem.
Stan psychologiczny odnosi się do ogólnego stanu umysłu i funkcji psychicznych danej osoby. Obejmuje to aspekty takie jak myśli, percepcja, procesy poznawcze (np. pamięć, myślenie, rozumienie) oraz ogólny stan psychiczny. Natomiast stan emocjonalny dotyczy konkretnych emocji, które osoba doświadcza w danym momencie. Obejmuje to emocje takie jak radość, smutek, złość, strach, zdziwienie i wiele innych.
Stan emocjonalny jest bardziej skoncentrowany na tym, jakie emocje dominują w danym momencie i jakie są ich intensywność i jakość. Stan emocjonalny wpływa na stan psychologiczny. Na przykład trudne emocje, takie jak strach czy złość mogą prowadzić do negatywnych zmian w stanie psychologicznym.
Z kolei stan psychologiczny może wpływać na stan emocjonalny. Na przykład, osoba w stanie chronicznego stresu doświadcza negatywnych emocji, takich jak smutek czy frustracja. Warto pamiętać, że świat wewnętrznych przeżyć i doświadczeń człowieka jest bardzo złożony.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek
Pojęcie stan emocjonalny odnosi się przede wszystkim do opisu emocji przeżywanych w danym czasie, takich jak radość, smutek, złość czy lęk - oraz ich intensywności i zmienności.

Stan psychiczny natomiast odwołuje się do ogólnego funkcjonowania psychiki danej osoby. Obejmuje szeroki zakres aspektów, takich jak myśli, zachowania, poziom stresu, świadomość, percepcja oraz ogólne samopoczucie. Jest to bardziej kompleksowy termin, który opisuje całościowy obraz kondycji psychicznej danej osoby w danym momencie, uwzględniając zarówno aspekty poznawcze, jak i właśnie jej stan emocjonalny.


Pozdrawiam piękne,
Karolina Etmańskai

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.