Czym są leki przeciwlękowe? Czy mają skutki uboczne?

2 odpowiedzi
Czym są leki przeciwlękowe? Czy mają skutki uboczne?
Witam, leki przeciwlękowe są, to leki które przez działanie na przekaz impulsów nerwowych zmniejszające lęk, niepokój, napięcie emocjonalne. Istnieje wiele leków tego typu a każdy z nich ma skutki uboczne.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Leki przeciwlękowe, inaczej leki anksjolityczne, wykorzystywane są w farmakoterapii zaburzeń lękowych, nerwic i depresji. Tego typu leki mogą stanowić dopełnienie psychoterapii, która pozostaje jedną z kluczowych metod leczenia zaburzeń psychicznych z grupy zaburzeń lękowych. Leki przeciwlękowe modyfikują pracę układu nerwowego – wpływają na biologiczne funkcje organizmu. Kluczowym aspektem w procesie leczenia lekami przeciwlękowymi jest ich stymulujący i stabilizujący wpływ na układy neuroprzekaźników w mózgu (serotoniny, noradrenaliny, GABA i dopaminy). Należy jednak pamiętać, iż aczkolwiek wystąpienie objawów lękowych może być związane z osobniczymi (biologicznie uwarunkowanymi) predyspozycjami pacjenta to kluczowe są tutaj szeroko rozumiane wpływy środowiskowe. Lęk prawie zawsze skorelowany z jakimś dysfunkcjonalnymi doświadczeniami relacyjnymi – przeżytymi w przeszłości lub teraźniejszymi. Leczenie zaburzeń lękowych zawsze zakłada więc konieczność prowadzenia leczenia skojarzonego – psychoterapii i farmakoterapii. Często samej psychoterapii, nigdy zaś tylko farmakoterapii. Przy czym to właśnie różne formy psychoterapii są leczeniem bazowym a farmakoterapia jest leczeniem wspomagającym. Tabletki przeciwlękowe podobnie jak każde inne leki mogą powodować działania niepożądane u niektórych osób. Skutki uboczne ustępują po kilku tygodniach, ale jeśli są nie do zniesienia lub nie ustępują, konieczna jest wizyta u lekarza. Mogą powodować: niewyraźne widzenie, zawroty głowy, senność lub zmęczenie, suchość w ustach, uczucie pobudzenia lub niepokoju, bóle głowy, mdłości, problemy seksualne lub zaburzenia erekcji, problemy ze snem, rozstrój żołądka, zaparcia, przybranie na wadze, nadmierną potliwość, mdłości, utratę lub nadmierny apetyt, podwyższone ciśnienie krwi, drżenie itp.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.