Czym się różni miłość od uzależnienia emocjonalnego od kobiety? Te drugie określenie przeczytałem u

2 odpowiedzi
Czym się różni miłość od uzależnienia emocjonalnego od kobiety? Te drugie określenie przeczytałem u pana Lwa-Starowicza.
Dzień dobry,

Miłość i uzależnienie emocjonalne to dwa różne stany.
Miłość jest zdrowym uczuciem opartym na wzajemnym szacunku, zaufaniu i trosce o drugą osobę. Związek jest pełen empatii, wsparcia i wzajemnego rozwoju.

Natomiast uzależnienie emocjonalne to niezdrowa więź, w której jedna osoba staje się zależna od drugiej w zakresie swojego samopoczucia i poczucia własnej wartości. Osoba uzależniona emocjonalnie może odczuwać niepokój, lęk i niską samoocenę, gdy nie otrzymuje odpowiedniej uwagi od drugiej osoby. W przypadku zdrowej miłości każda osoba zachowuje swoją niezależność i tożsamość. Partnerzy cieszą się sobą nawzajem, ale nie tracą swojego indywidualizmu. Z kolei w uzależnieniu emocjonalnym jedna osoba staje się zbyt zależna od drugiej, często tracąc swoją własną tożsamość i niezdolność do samodzielnego funkcjonowania.
W związku może występować zarówno miłość, jak i uzależnienie emocjonalne, które negatywnie wpływa na relację i prowadzi do trudności między partnerami. Uzależnienie emocjonalne tak, jak każde uzależnienie ma negatywne konsekwencje. Jeśli w związku jeden z partnerów odczuwa uzależnienie od drugiego, to warto skorzystać ze wsparcia psychologa, aby popracować nad tą trudnością.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek

Dzień dobry, różnica między tymi dwoma pojęciami jest rażąca, a właściwie są one sobie całkowicie przeciwstawne. W skrócie miłość to uczucie, które opiera się na zaufaniu, szacunku, współpracy, kompromisach. Natomiast uzależnienie emocjonalne to inaczej utraty własnej samodzielności. Przedewszystkim osoba uzależniona emocjonalnie od drugiej osoby nie potrafi odpowiedzieć na pytanie "Kim jestem?" - następuje utrata własnego "ja". Taka osoba między innymi nie ma własnych planów ani aspiracji, nie chce wypowiadać się we własnym imieniu, ani nie jest zdolna do własnych osądów, itd. Pozdrawiam!
nie ma wiary we własne możliwości, a jej samoocena jest bardzo niska