Czym się różni test bineta od wechslera? Czy dają one takie same wyniki?

2 odpowiedzi
Czym się różni test bineta od wechslera? Czy dają one takie same wyniki?
Test Standford-Bineta 5 jest przystosowany do badania osób od 1 do 99 roku życia i wskazuje ogólny iloraz inteligencji wraz z podskalami dotyczącymi różnych form postrzegania. Jest nastawiony głównie na wykrywanie zasobów i deficytów osoby badanej. Test Wechslera jest obecnie w trakcie aktualizacji i ponownej normalizacji. Jego wyniki choć nadal aktualne, mogą jednak być opatrzone pewnym błędem w przypadku badania osób dorosłych. Dla dzieci i młodzieży jest już gotowa normalizacja i adaptacja.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Testy Bineta i Wechslera różnią się zarówno pod względem pochodzenia, jak i struktury.

Alfred Binet, francuski psycholog, stworzył testy inteligencji w celu identyfikacji dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Jego testy były początkowo skoncentrowane na mierzeniu umiejętności szkolnych. Binet uważał, że inteligencja jest zmienną, którą można rozwijać.

Z kolei David Wechsler, amerykański psycholog, opracował testy Wechslera, aby zmierzyć ogólną inteligencję. Jego podejście zakładało, że inteligencja obejmuje różnorodne zdolności, takie jak logiczne myślenie, zdolności werbalne i niewerbalne. Wechsler dążył do stworzenia bardziej wszechstronnego narzędzia pomiarowego, które uwzględniałoby różne aspekty inteligencji.

Pod względem struktury testów Bineta i Wechslera różnią się w organizacji zadań i podtestów. Ostateczne wyniki także mogą się różnić w zależności od tego, jakie zdolności są bardziej akcentowane w danym teście.

Mimo tych różnic, oba rodzaje testów inteligencji są używane w praktyce psychologicznej i mają na celu pomiar zdolności poznawczych jednostki. Wyniki mogą być podobne, ale różnice w podejściu do pomiaru inteligencji mogą wpływać na konkretne aspekty oceny.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.