Czytam, że owsianka to doskonały posiłek dla biegacza. Czy na pewno? Co z moczopędnym działaniem zaw

2 odpowiedzi
Czytam, że owsianka to doskonały posiłek dla biegacza. Czy na pewno? Co z moczopędnym działaniem zawartych w płatkach owsianych flawonoidów? Często jem owsiankę ale potem w ciągu kilku godzin kilka wizyt w toalecie jest nieuniknione. jak zatem pogodzić to z długim bieganiem a zwłaszcza startami w maratonach?
Owsianka jest dobrym źródłem węglowodanów złożonych, białka roślinnego, błonnika i innych składników odżywczych, które są korzystne dla zdrowia i mogą dostarczyć energii potrzebnej do uprawiania sportów, w tym biegania. Jednakże, fakt, że owsianka działa moczopędnie, może stanowić pewien problem dla biegaczy, którzy chcą uniknąć częstych wizyt w toalecie podczas treningów i zawodów.

Zawarte w płatkach owsianych flawonoidy, takie jak avenanthramidy, mogą działać jako moczopędnik, co oznacza, że ​​mogą zwiększać ilość wydalanej przez organizm wody. Jednak, jeśli owsianka jest spożywana z umiarem, to zazwyczaj nie powoduje to znacznych trudności w trakcie biegania czy startów w maratonach.

Aby uniknąć nadmiernego moczopędnego działania, można spróbować zmniejszyć ilość płatków owsianych w diecie, a zwiększyć ilość innych źródeł węglowodanów złożonych, takich jak chleb pełnoziarnisty, ryż brązowy, warzywa korzeniowe itp. Warto również pamiętać, aby pić odpowiednią ilość wody, aby uniknąć odwodnienia, które może wpłynąć negatywnie na wydajność i samopoczucie biegacza.

Ważne jest, aby zawsze słuchać swojego ciała i dostosować swoją dietę do indywidualnych potrzeb i preferencji, a także skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem, jeśli masz jakieś wątpliwości lub problemy zdrowotne.

Owsianka to wspaniały posiłek dla biegaczy i stanowi doskonałe źródło węglowodanów złożonych, błonnika, białka oraz niezbędnych witamin i minerałów. Flawonoidy zawarte w płatkach owsianych rzeczywiście mogą mieć działanie moczopędne, ale tylko w przypadku spożywania dużych ilości. Jednakże, nie ma potrzeby całkowitego rezygnowania z owsianki przed startami w maratonach lub długim bieganiem. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na ilość spożywanych płatków owsianych oraz odpowiednio dopasować ilość wody lub mleka, aby uniknąć odwodnienia. Warto również włączyć do swojej diety produkty bogate w elektrolity, takie jak banany czy orzechy, które pomogą utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu. W przypadku problemów z częstymi wizytami w toalecie warto zwrócić uwagę na ilość spożywanego błonnika i w razie potrzeby skonsultować się z dietetykiem sportowym, który pomoże dobrać odpowiednią dietę i suplementację.