Czyżby nieprawidłowości w mówieniu były spowodowane nerwicą natręctw?
7
odpowiedzi
Witam! Mam pytanie dotyczące czynności mowy. Zauważyłam u mojego bliskiego znajomego pewną nieprawidłowość w mówieniu. Tj. zdarza mu się bardzo często powtarzać poprzednio wypowiedziane zdanie. Tak jakby chciał mieć pewność, że usłyszałam to, co przed chwilą powiedział. Czasami od 2 do 3 razy w rozmowie, a czasami wręcz każde zdanie. Być może zależy to stopnia napięcia, stresu. Doczytałam się, że może to być nerwica natręctw. Czy mam rację, czy może jest to inne zaburzenie? On uważa, że nic mu nie dolega. Ja myślę, że coś jest nie tak. ;-) Dziękuję za odpowiedź, Pozdrawiam. Joanna
Dzień dobry,
Żeby określić trudności Pani przyjaciel przede wszystkim sam musiałby określić, czy ma taką potrzebę a następnie wybrać się na diagnozę.
pozdrawiam
Żeby określić trudności Pani przyjaciel przede wszystkim sam musiałby określić, czy ma taką potrzebę a następnie wybrać się na diagnozę.
pozdrawiam
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam, ma Pani rację. Takie powtórzenia mogą być objawem nerwicy natręctw. Powinien zgłosić się na terapię. Skuteczna jest tu terapia behawioralno-poznawcza.
Pozdrawiam Pani Joanno.
Emilia Szymanowicz
Pozdrawiam Pani Joanno.
Emilia Szymanowicz
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam, być może faktycznie jest tak, jak Pani pisze. Ale można by także postawić pytanie: czy i na ile to Pani przeszkadza w kontakcie z Pani bliskim znajomym? Na odległość jednak nie zdecyduję się diagnozować ani Pani kolegi, ani Pani uczuć z tym związanych. Pozdrawiam
Witam Panią,
aby stwierdzić zaburzenie czy chorobę potrzebne jest bardziej wnikliwe przejrzenie się danemu objawowi. Rzeczywiście, taka sytuacja, którą Pani opisuje może wskazywać na nerwicę natręctw ale diagnoza na postawie jednego objawu byłaby mało rozsądna:) Sugeruję udanie się do specjalisty( psychologa, psychoterapeuty, psychiatry lub neurologa) w celu konsultacji.Pozdrawia
aby stwierdzić zaburzenie czy chorobę potrzebne jest bardziej wnikliwe przejrzenie się danemu objawowi. Rzeczywiście, taka sytuacja, którą Pani opisuje może wskazywać na nerwicę natręctw ale diagnoza na postawie jednego objawu byłaby mało rozsądna:) Sugeruję udanie się do specjalisty( psychologa, psychoterapeuty, psychiatry lub neurologa) w celu konsultacji.Pozdrawia
Witam, tak to może być efekt nerwicy natręctw, bardzo silnego stresu lub pobudzenia. Czy powtarzanie nasila się w sytuacjach szczególnie dla niego ważnych, związanych z bardzo silnymi emocjami? Jak najbardziej stan ten, bo jeszcze krótkim skonsultowaniu i zdiagnozowaniu, można poddać terapii. Pozdrawiam i życzę sukcesu w namówieniu przyjaciela do leczenia :)
Witam. Trudno o diagnozę jedynie na podstawie opisu. Zwróciła Pani uwagę na nietypowe zachowanie bliskiego znajomego. I jednocześnie sam zainteresowany uważa, że nic mu nie dolega. Dotarcie do przyczyny tej nieprawidłowości jest możliwe w sytuacji kiedy osoba, której przydarza się takie zachowanie zainteresuje się swoim stanem. Jednocześnie taka sytuacja może w otoczeniu osoby, ktorej zdarzają się nieprawidlowosci mowy budzić niepokój i chęć pomocy. Jednak bez zaangażowania po stronie Pani znajomego nie jest możliwe odkrycie rzeczywistej przyczyny tego co się dzieje. Pozdrawiam serdecznie Iwona Kopacz
Witam Pani Joanno , tak się nie da. Nie udzielam porad przez osoby trzecie, w wypadkach kiedy osoba cierpiąca na jakąś dolegliwość nie wykazuje zaburzeń świadczących o jej niesamodzielności. To zaprzecza etyce. Radziłbym bym Pani jednak porozmawiać o tym z tym znajomym. Może wpadnie na pomysł i sam zgłosi się po poroadę ? Co do stresu to znajdzie Pani artykuł na ten temat (,pdf) na moim profilu tutaj.
Pozdrwiam
Pozdrwiam
Eksperci
Podobne pytania
- Mój trzyletni syn Nie wymawia szeregu syczącego (s,z,c,Dz) -wymawia sz, ż, cz, dż - zamiast nich. Jest np. szmok a nie smok, spodnie a nie spodnie. Słyszy różnicę, bo kiedy ja dopytam 'szmok?' to mnie poprawia, 'nie szmok tylko szmok". Czy powinnam udać się do specjalisty czy mogę zacząć ćwiczyć w domu?…
- Czy mając problem z wymową głoski r mogę ubiegać się o zaświadczenie związane z zaburzeniami komunikacji językowej, aby mieć wydłużony czas na maturze ustnej?
- Witam moja 7 letnia córka ma wadę wymowy nie wymawia poprawnie wyrazów zjada litery jak mówi sepleni nie umie powtórzyć zdania do tego nie wymawia sz cz zamiast powiedzieć kura mówi kula literkę r zastąpiła l i ostatnio głośniej mówi bądź krzyczy
- Mam 17 lat i nie wymawiam "r", chodziłam do logopedy i nie pomogło. Czy z tego powodu mogą mi odjąć punkty na maturach ustych czy można załatwić jakieś oświadczenie?
- Mam 17 lat i mam lekką wadę wymowy. Mówię bardzo szumiąco, słychać u mnie często niepotrzebne sz. Jak byłam młodsza chodziłam do logopedy, aby nauczyć się mówić sz, a teraz wręcz za dużo wkrada się tego w moją mowę. Mogę jakoś to jeszcze naprawić? Jakieś ćwiczenia? Bardzo to przeszkadza
- Mam 20 lat i problem z seplenieniem, a dokładniej głównie chodzi o głoskę „c”. Z podobnymi (sz, cz, s) nie mam podobnego problemu. Tu pojawia się moje pytanie czym wada wymowy może być spowodowana i czy jest możliwość zniwelowania jej w moim wieku. Pozdrawiam
- Syn ma dwa lata i niedawno miał podcinane wędzidełko podjęzykowe. Sepleni międzyzębowo. Często ma otwartą buzię (wykluczono podłoże laryngologiczne). Czy można zastosować wspomagająco płytkę przedsionkową, trenażer języka typu Lingua, Infant Trainer lub inne. Czy konieczna jest wcześniejsza konsultacja…
- Chciałbym wiedzieć jak długi czas potrzebny jest na korekcję rotacyzmu u 28-letniego mężczyzny? Ile wizyt u logopedy jest potrzebne? Dziękuje.
- Moja pięcioletnia córka zaczęła się jąkać. Jest bardzo nerwowa i strachliwa. Oprócz tego boi się burzy i samych objawów burzy (np. deszczu). Strasznie boi się też psów, ale pluszaki np. uwielbia. Jak pewnie każde dziecko boi się również ciemności i hałasu np. głośnej muzyki. W jaki sposób ma poradzić…
- Witam,córka 4 letnia Ola nie potrafi mówić "sz","cz" "r". Kiedy powinna mówić już prawidłowo? Kiedy stanie się to poważnym problemem i powinnam być zaniepokojona? czy powinnam się z nią już zapisać na konsultacje?
Masz pytania?
Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 14 pytań dotyczących usługi: wady wymowy
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.