Dalsze postępowanie po zawale

3 odpowiedzi
Dzień dobry, kardiolog stwierdził u męża niedawno przebyty zawał lewej komory i przepisał mu jedynie Acard oraz skierowanie na próbę wysiłkową za pół roku. Czy to jest normalne postępowanie? Czy powinnam raczej poszukać lekarza, który podejdzie bardziej drobiazgowo do tematu, zaleci rehabilitację kardiologiczną, może lepszy tryb życia, który zrobi dobry wywiad, by dociec przyczyn? Bardzo proszę o radę, czy w takich przypadkach zalecona procedura jest naturalna? Dziękuję.
Czy to znaczy, że kardiolog zalecił acard i kontrolną próbę wysiłkową i nic nie powiedział?? Albo niemożliwe albo należy zmienić kardiologa. Pacjent powinien wiedzieć jaki jest jego stan mieć podstawową wiedzę o celowości takiego czy innego leczenia, mieć zaufanie do lekarza. Proszę zadawać pytania również co do trybu życia, diety, zakresu wysiłku fizycznego. Rozpoznanie zawału serca bez potwierdzenia w badaniach diagnostycznych i najczęściej hospitalizacji jest wątpliwe. Po przebyciu zawału terapia jest zwykle szersza niż acard 75 mg. Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Rozpoznanie zawału serca jest poważnym rozpoznaniem, wymagającym wdrożenia szeregu leków w celu zapobiegnięciu rozwojowi niewydolności serca, właściwej kontroli ciśnienia tętniczego, kontroli stężenia cholesterolu. Dlatego ważne jest na jakiej podstawie postawiono takie rozpoznanie. Czy była to tylko ocena zapisu EKG? Czy były dolegliwości bólowe w klatce piersiowej?
W celu oceny funkcji serca i ewentualnego uszkodzenia serca niezbędne jest wykonanie echo serca. Jednakże bez dokładnej rozmowy i zbadania pacjenta nie mogę zlecić konkretnego leczenia czy schematu dalszego postępowania.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Szanowna Pani, zawał zawałowi nierówny, dlatego nie sposób stwierdzić, jakie jest optymalne postępowanie nie znając większej liczby szczegółów. Kwas acetylosalicylowy ("aspiryna" sprzedawana w postaci różnych preparatów, np. Acardu) jest lekiem rutynowo zapisywanym każdemu pacjentowi po przebytym zawale serca niemającemu przeciwwskazań do tego leku. W zasadzie każdy taki pacjent powinien być również leczony statyną (lekiem zmniejszającym stężenie cholesterolu we krwi). Duża część pacjentów po przebytym zawale przyjmuje też inne leki, takie jak tzw. beta-blokery i inhibitory konwertazy, ale ich zalecenie zależy od wielu czynników. Ważne jest, na jakiej podstawie lekarz rozpoznał przebyty zawał serca i jaki to był zawał - m.in. której ściany, jak rozległy, kiedy przebyty, jakie są obecne dolegliwości pacjenta (czy w ogóle są jakieś), jaki jest obraz EKG i echokardiogramu, jaka jest wydolność serca, ciśnienie tętnicze, lipidogram, wyniki innych badań krwi i jeszcze wiele innych danych. Dopiero wiedząc to wszystko można ustalić optymalne postępowanie u konkretnego pacjenta.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.