Demielinizacja?

6 odpowiedzi
W badaniu tomograficznym głowy wykryto małą plamkę/zmianę w strefie móżdżku. Było to za granicą i średnio mogłam dogadać się z lekarzami (wspominali, żer przyczyną może byc tuberkuloza lub demielinizacja)(Robiłąm rentgena płuc i wszystko wyszło dobrze) . Co to może oznaczać i za jaki czas powinnam powtorzyc badanie?
Lekarz rozpoznanie stawia w oparciu o dokładną znajomość objawów oraz badanie pacjenta. Ważne są też inne informacje jak np, wiek, choroby dodatkowe, przyjmowane leki, choroby w rodzinie itd.
Wynik każdego badania dodatkowego interpretuje się w kontekście objawów klinicznych.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
celowe jest NMR z kontrastem
Witam.
Wynika badania NMR trzeba interpretowac w oparciu o Pani dolegliwości i stan neurologiczny, których niestety nie znam. Pozdrawiam.
mgj
Witam. Wiele zależy od stanu klinicznego (stanu zdrowia). O ile występują jakieś odchylenia w badaniu neurologicznym należy wykonać badanie MRI głowy. Ale taką decyzję powinien wydać lekarz najlepiej neurolog po badaniu. Pozdrawiam.
Szanowna Pani,
Badanie tomografem komputerowym jest badaniem dodatkowym, a przecież lekarze leczą ludzi, a nie badania pomocnicze? Nie napisała Pani o występowaniu jakichkolwiek objawów, zatem dlaczego wykonano CT głowy? Zamiast serwować swojej głowie kolejną porcję promieniowania, proponuję udać się z płytką na której jest zarejestrowane owo badanie do neurologa lub neurochirurga.
dr Andrzej Żytkowski
Dzień dobry.
Jesli jest podejrzenie obecności zmiany demielinizacyjnej ( lub jakiejkolwiek innej- zwłaszca w móżdżku_ badaniem z wyboru powinien być MRI głowy z kontrastem
Dopiero to jest badaniem rozstrzygającym
Zalecam więc jak najszybsze wykonanie badania MRI i konsultację specjalistyczną.
Pozdrawiam i życzę zdrowia
Łukasz Jasek

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.