Depilacja laserowa

13 odpowiedzi
Czy depilacja laserowa jest bezpieczna dla zdrowia czy wywołuje jakieś skutki uboczne? Proszę o odpowiedz :)
Nie, nie jest to zabieg niebezpieczny- o ile oczywiście nie ma się przeciwskazań zdrowotnych (nowotwory, ciąża, niekóre leki, niektóre choroby skóry).

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Jeśli procedura jest wykonana przez osobę odpowiednio przeszkoloną do wykonania depilacji laserowej na konkretnym sprzęcie, przy braku przeciwskazań do zabiegu (niektóre choroby skóry i stosowane leki), to jest to procedura bezpieczna.
Witam,
Jesli nie ma przeciwskazań do zabiegu to depilacja leserowa jest bezbieczna.
Pozdrawiam
Depilacja laserowa jak kazdy zabieg moze generowac pewne skutki uboczne jednak trudno zakwalifikowac go do zabiegow niebezpiecznych , , z reguly zabieg lub seria zabiegow jest poprzedzony konsultacja lekarska i ankieta zdrowotna w trakcie ktorej sa przekazywane szczegolowe informacje dotyczace przeciwskwazan i dzialan niepozadanych
Depilacja laserowa jest bezpieczna.W zasadzie nie wywołuje objawów ubocznych.Istnieje ryzyko oparzenia przy nieodpowiednio dobranej dawce.
Depilacja laserowa jest bezpieczna dla naszego zdrowia jeżeli jest wykonywana przez odpowiednio do tego wyszkolony personel. Pozdrawiam serdecznie.
Tak , jest bezpieczna pod warunkiem ,że jest wykonana dobrym specjalistycznym sprzętem przez odpowiednio przeszkoloną osobę
Witam,
przed każdym zabiegiem laserowym powinna się odbyć konsultacja lekarska, która zakwalifikuje pacjenta do odpowiedniego zabiegu.
Pozdrawiam
Emilia Łojewska
Dzień dobry.
Każdy z zabiegów (nawet najbardziej banalny) niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań.
Jeżeli mogę coś podpowiedzieć to proponuję przy wyborze urządzenia do depilacji sugerować się jego jakością - dobre urządzenia mają certyfikację, ale zabiegi przy ich użyciu pewnie będą odrobinę droższe.
Przestrzegam przed chińskimi pseudo laserami często będącymi na wyposażeniu gabinetów kosmetycznych - zabieg wykonany takim urządzeniem znacznie podnosi ryzyko powikłań np. poparzeń lub trwałych przebarwień... takie urządzenie nie zawsze usuwa też niepotrzebne owłosienie pomimo "gwarantowanego efektu".
Depilacja laserowa, jak każdy zabieg, może nieść ze sobą ryzyko powikłań. Należy tez odróżnić depilację laserową od tej wykonywanej urządzeniem IPL, której skuteczność zawsze będzie niższa.

Powikłania depilacji laserowej są rzadkie - najczęściej czasowo pojawia się pieczenie lub rumień, rzadziej utrwalony ból, przeczulica, obrzęk, przebarwienia skóry, bliznowacenie, paradoksalne pogrubienie włosów i zakażenia skóry. Zwykle przyczyną powikłań jest niewłaściwy dobór parametrów urządzenia lub błąd ludzki. By ich uniknąć, ważne by osobą przeprowadzającą zabieg był doświadczony, uprawniony lekarz specjalista, który potrafi ocenić przeciwwskazania do zabiegu i dobrać właściwe parametry/model urządzenia. Obecnie istnieje boom na wszelkiego rodzaju gabinety kosmetyczne, które z powodu braku ograniczeń prawnych mogą być prowadzone przez osoby bez niezbędnego kierunkowego wykształcenia (ślusarz, piekarz, krawcowa).

Chciałbym też zwrócić uwagę, że w Polsce nie istnieją wymogi prawne określające kwalifikacje/uprawnienia lekarza medycyny estetycznej i nie istnieje taka specjalizacja. Każdy lekarz może używać tego tytułu - lekarz rodzinny, psychiatra czy lekarz dentysta. Nie jest to zdecydowanie sytuacja marginalna. Kluczową kwestią jest tu odpowiedzialność prawna za ewentualne powikłania i umiejętność ich leczenia. W związku z tym, proponuję korzystać jedynie z takich zabiegów wykonywanych przez doświadczonych już lekarzy, posiadających specjalizację z chirurgii, chirurgii plastycznej lub dermatologii/wenerologii.

Pozdrawiam,
Dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Każdy zabieg, także depilacja laserowa może spowodować skutki uboczne i w tym przypadku nawet nie ma znaczenia sprzęt, jakim zabieg wykonujemy, a umiejętności operatora. Owszem określone lasery oraz IPL czyli impulsywne źródło światła posiadają różną skuteczność i różne wskazania to jednak wszystko zależy od wykonującego, czyli jego doświadczenia i umiejętności. I takich gabinetów proponuję szukać, nie patrząc na sprzęt (bo jego kupno to kwestia pieniędzy), tylko na doświadczenie obsługi.
Panuje powszechny błędny pogląd, że depilacja laserowa jest bardzo bezpieczna i całkowicie bezkarna. Muszę jednak zastrzec, że faktycznie powikłania zdarzają się sporadycznie z jednego oczywistego powodu – 90 % depilatorów w polskich gabinetach kosmetycznych i lekarskich to słabo działające i mało skuteczne lampy IPL. Skuteczna depilacja wymaga właściwego, bardzo dobrego sprzętu w postaci lasera (a nie lampy IPL). IPL nie wyklucza oczywiście wystąpienia powikłań, wręcz przeciwnie zwłaszcza dotyczących poparzeń.
Obecnie istnieją dwa typy laserów;
- działające na melaninę do tej grupy należą lasery rubinowe, aleksandrytowe i lasery diodowe,
- lasery oddziałujące na sztuczne barwniki i do grupy tej należą lasery typu Nd:YAG.
Niestety są to urządzenia w przypadku których efekty depilacji są dobre lub bardzo dobre ale może dojść również do uszkodzenia mealniny w skórze i związanych z tym efektów ubocznych. Zdarzają się oparzenia, przebarwienia lub odbarwienia skóry. U osób bardzo szczupłych może wręcz dojść do spalenia skóry zwłaszcza w miejscach gdzie brakuje zupełnie tkanki podskórnej np. na kościach piszczelowych. Powikłania zdarzają się częściej u osób o karnacji ciemniejszej lub opalonych. Zawsze więc proszę pamiętać, żaden zabieg nie jest absolutnie bezpieczny. Depilacja powinna być poprzedzona konsultacją dermatologiczną oraz kontroli w trakcie serii zabiegów. Operator lasera powinien mieć odpowiednie przeszkolenie i doświadczenie. Dawka, natężenie promieniowania, temperatura głowicy i inne parametry muszą być dobrane do typu skóry, koloru włosów, okolicy poddawanej zabiegowi, fototypu, odcienia itd.
Nie wolno tez zapomnieć o oddziaływaniu lasera na oczy i możliwości uszkodzenia wzroku lub wręcz w skrajnym przypadku do jego utraty. Kategorycznie nie wolno wykonywać zabiegów laserowych bez zabezpieczenia właściwymi okularami oczu pacjenta i operatora.
Istnieje tez wiele przeciwskazań do wykonania zabiegu; ciąża, opalona skóra, wcześniejsza wizyta w solarium, krem samoopalający, tatuaże, problemy hormonalne, stosowanie sterydów, leki na bazie izotretynoiny, padaczka, opryszczka oraz inne infekcje, stosowanie leków światłouczulających i brak pełnoletności (niestabilny wzrost) oraz aktywna choroba nowotworowa.
Pomijanym zwłaszcza przez kosmetyczki problemem są tez pieprzyki i inne znamiona skórne. Bezwzględnie należy unikać naświetlania takich znamion z uwagi na ryzyko nowotworów skóry, w tym najgroźniejszego czerniaka.
Zalecam więc decydując się na tego typu zabiegi przemyślany wybór gabinetu w którym pracuje dermatolog i zbada pacjentkę lub pacjenta oraz sprawdzi dermatoskopowo lub wideodermatoskopowo znamiona, wykluczy wszystkie choroby będące przeciwskazaniem i ustali odpowiedni cykl i parametry zabiegów depilacji. Oczywiście proszę też sprawdzać jakim sprzętem dysponuje dany gabinet.
pozdrawiam Iwona Stajkowska
Prawidłowo wykonany zabieg u osoby właściwie zakwalifikowanej, gdzie wykluczono wszelkie przeciwwskazania jest procedurą bezpieczną. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska dermatolog

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.