Dgn. przewlekłego bólu L/S

6 odpowiedzi
Witam! W związku z przewlekłymi bólami kręgosłupa L/S oraz ostrym bólem kończyny dolnej,bez poprawy po leczeniu zachowawczym i rehabilitacji(od 5 m-cy,wcześniej incydenty bólowe reagujące na kilkudniowe leczenie),zamieszczam wynik RM.Bardzo proszę o interpretację i poradę czy powinnam kontynuować leczenie farmakologiczne w czasie nasilenia objawów cy też zastanowić się nad zabiegiem.Nadmieniam,ze pracuję jako pielęgniarka w szpitalu (interna) i mimo wszystko nie chciałabym z tej pracy rezygnować.
Opis:
Wysokość trzonów kręgów zachowana.
Na poziomieVL3/VL4 wypuklina krążka międzykręgowego uciskająca przednią powierzchnię worka oponowego i zwężająca światło otworów międzykręgowych dla korzeni nerwów rdzeniowych.Stenoza kanału kręgowego w wymiarze strzałkowym do 11 mm.
Na poziomieVL4/VL5 centralno-lewoboczna przepuklina krążka międzykręgowego,śr.ok.8mm,uciskająca przednią powierzchnię worka oponowego,włókna ogona końskiego po stronie lewej i korzenie nerwów rdzeniowych.Stenoza kanału kręgowego w wymiarze strzałkowym do 5 mm.
Na poziomieVL5/VS1 wypuklina krązka międzykręgowego uciskająca przednią powierzchnię worka oponowego i korzenie nerwów rdzeniowych.Stenoza kanału kręgowego w wymiarze strzałkowym do 8,5mm.
Objawy częściowej dehydratacji krążków międzykręgowych VL4/VL5 i VL5/VS1,z niewielkim obniżeniem wysokości przestrzeni międzykręgowych.Stożek rdzenia o prawidłowej intensywności sygnału,bez widocznych zmian ogniskowych.
Z góry bardzo dziękuję za poradę.
moim zdaniem można leczyć operacyjnie, oczywiście po dokładnym zbadaniu chorej

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam, prezentowane objawy przez Panią oraz wynik badania MRI kr.L/S korelują ze sobą. Prawdopodobnie dyskopatia L4/L5 lewostronna jest odpowiedzialna za ostry bólem kończyny dolnej (lewej?). Prawdopodobnie wskazany będzie zabieg operacyjny. Przy planowym przebiegu zabiegu operacyjnym średni okres rekonwalescencji wynosi ok 3 miesięcy. Nie widzę przeciwwskazań do powrotu do dotychczasowej pracy po tym okresie, przy ograniczeniu dźwigania ciężarów. Pelnowartościowa konsultacja jest możliwa po obejrzeniu wyników badań i przeprowadzenia badania neurologicznego przez specjalistę. Pozdrawiam
Dzień dobry,
Przepraszam, że moja odpowiedź nie jest natychmiastowa, ale moje konto przez pewien czas nie funkcjonowało z przyczyn technicznych niezależnych ode mnie.
Opisane zmiany mogą powodować dolegliwości bólowe, wymagają konsultacji u specjalisty, niezbędne jest badanie neurologiczne i ocena wyników badań obrazowych w celu ustalenia sposobu leczenia.
Zajmuję się leczeniem takich stanów. Zapraszam na konsultację, poradnie, w których przyjmuję są wyszczególnione na moim profilu znanylekarz.pl.
Z pozdrowieniami, Krzysztof Zapałowicz.
Brak poprawy po leczeniu zachowawczym i obraz MR jak w opisie stanowią wskazania do operacji. Konieczna jest bezpośrednia konsultacja i ostateczna kwalifikacja do zabiegu przez neurochirurga
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam. Ponieważ objawy kliniczne i opis radiologa nie pozostawiają wątpliwości że mamy do czynienia z objawową stenozą kanału kręgowego na tle przewlekłej dyskopatii, napewno jest wskazana wizyta u neurochirurga. W przypadku krytycznej stenozy (a wskazuje na to podany przez radiologa wymiar przekrój kanału kręgowego 5mm w projekcji strzałkowej na poziomie L4-L5) leczeniem z wyboru jest leczenie operacyjne, ponieważ skutecznie eliminuje objawy ciasnoty. Metoda leczenia pozostaje przedmiotem dyskusji i powinna być dostosowana do stopnia zaawansowania patologii, Pani stanu ogólnego i aktywności fizycznej, zazwyczaj potrzebne są dodatkowe badania takie jak RTG. Pozdrawiam
Dzień dobry Pani! W opisanej sytuacji medycznej w pierwszej kolejności konieczna jest konsultacja neurochirurgiczna celem ustalenia wskazań i zakresu operacji. Niezależnie od tego powinna Pani kontynuować leczenie przeciwbólowe w trybie analgezja multimodalnej (leki z różnych grup stosowane łącznie). Aby zaproponować leczenie i dalszy tryb postępowania konieczna jest konsultacja. Pozdrawiam. Katarzyna Kotfis

Eksperci

Izabela Pędraszewska

Izabela Pędraszewska

Neurolog

Warszawa

Dariusz Brzegowski

Dariusz Brzegowski

Fizjoterapeuta

Kraków

Anna Wołosz

Anna Wołosz

Neurolog

Kraków

Elżbieta Korczyńska-Germanowska

Elżbieta Korczyńska-Germanowska

Neurolog

Radziejów

Mateusz Wolnik

Mateusz Wolnik

Fizjoterapeuta

Katowice

Dariusz Waśniowski

Dariusz Waśniowski

Fizjoterapeuta

Kraków

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 300 pytań dotyczących usługi: bóle kręgosłupa
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.