Diagnostyka fibriomialgii.

1 odpowiedzi
Moja mama lat 65 od wielu lat zmaga się z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi. Są to bóle występujące w różnych częściach ciała. Po wstaniu ma zdrętwiałe ręce, często boli ją głowa. Dochodzą do tego bóle żołądka i bóle w klatce piersiowej sugerujące zawał. Ostatnio dołączyły się silne zawroty głowy przy wstawaniu. Wszystkie badania które do tej pory wykonywała są w granicach normy (rezonans kręgosłupa szyjnego , doppler tętnic szyjnych , ekg , ciśnienie tętnicze). Po konsultacji u neurologa , lekarz wysunął podejrzenie fibriomialgii. Czy Pani zajmuje się diagnozowaniem tej jednostki chorobowej. Z góry dziękuję za odpowiedz.
Diagnoza fibromialgii opiera się głównie na objawach klinicznych i wykluczeniu innych schorzeń, które mogą powodować ból (poza wymienionymi powyżej borelioza, choroby reumatyczne itd). W diagnostyce ważne jest wykluczenie nerwicy, depresji, zaburzeń lękowych przebiegających z somatyzacją objawów.
Leczenie fibromialgii jest trudne; stosuje się leki przeciwdragawkowe i przeciwdepresyjne ( oczywiście niektóre) zazwyczaj długo i w dosyć dużych dawkach.