Dieta masa mięśniowa

7 odpowiedzi
Trening siłowy przyrost masy mięsniowej.Pytanie:Jesli będe dużo sie ruszał i wtedy bede podkrecał metabolizm to wiecej bede mogł zjeść i szybciej wtedy bedzie mi rosła tkanka mieśniowa ? czy moge mniej ruchu ,głównie trening siłowy ? i mniej pieniedzy wtedy wydam na jedzenie a przyrost masy bedzie taki sam ?
Ze względu na powtórzenie pytania, odp jest jak wcześniej. Pozdrawiam, Agnieszka

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Otrzymałam od Pana drugi raz to pytanie. Jest ono ogólnikowe, co powoduje, że trudno na nie jednoznacznie odpowiedzieć. Co Pan ma na myśli pisząc, jeśli będę się dużo ruszał? O jakim ruchu Pan pisze? Ile czasu chce Pan na niego poświęcić? Czy ma Pan na myśli poświęcenie tej samej ilości czasu na wykonywanie ćwiczeń tlenowych i ćwiczeń siłowych? Rozumiem, że pisząc o ruchu i podkręcaniu metabolizmu ma Pan na myśli wykonywanie ćwiczeń tlenowych? Przy większym metabolizmie, czyli możliwości spalania przez organizm większej ilości kalorii, łatwiej się chudnie z tłuszczu, trudniej się tyje oraz przy nieodpowiednim odżywaniu, a tym bardziej braku zapasów tkanki tłuszczowej, gubi się mięśnie. Taki rodzaj wysiłku stymuluje mięśnie do pracy, ale nie jest rodzajem ćwiczeń, które pozwoli na szybki i jakiś konkretny przyrost ( nadbudowanie ) masy mięśniowej. Na budowanie masy mięśniowej nie ma wpływ ilość spalonych kalorii podczas ćwiczeń, tylko siła bodźca dla rozrostu mięśni. Zdecydowanie będzie on szybszy i większy przy wykonywaniu treningu siłowego ( tzw. oporowego ), który pozwala na rozbudowanie praktycznej każdej partii mięśni. Będzie on jednak skuteczny pod warunkiem, że będzie Pan dostarczał odpowiednią ilość i w odpowiednich proporcjach składniki odżywcze. Na tempo oraz wielkość przyrostu mięśni ma wpływ Pana genotyp, który określa proporcję różnych włókien w Pana organizmie ( różnią się wytwarzaniem energii oraz tempem zwiększania objętości ) oraz rodzaj Pana sylwetki ( tzw somatotyp ). Ćwiczenia powinny być dobrane przez trenera personalnego, który określając Pana somatotyp, oraz proporcje tłuszczu do mięśni, dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń i określi możliwe tempo nadbudowywania masy mięśniowej. Przy intensywnych treningach, warto dla zdrowia dodatkowo odpowiednio się suplementować, szczególnie w minerały i antyoksydanty. Dieta powinna być bardzo dobrze zbilansowana, nie tylko pod kontem białek, tłuszczy, węglowodanów, witamin i minerałów, ale również pod kontem jakości żywności i indywidualnych potrzeb lub już istniejących zaburzeń w Pana organizmie. Korzystając z mojego doświadczenia podpowiem, że warto sprawdzić, czy Pana organizm dzisiaj ma zasoby, na podjęcie intensywnych ćwiczeń. Czy jest to organizm, który będzie się dobrze odkwaszał i regenerował po wysiłku, czy nie? Czy poprzez zbyt intensywne ćwiczenia będzie Pan przyspieszał procesy starzenia się organizmu, czy nie? Czy będzie Pan zwiększał ryzyko powstawania problemów kostno-stawowych w przyszłości, czy nie? Jeżeli będzie Pan miał dobrze przygotowany organizm do ćwiczeń, będzie Pan szybciej i łatwiej osiągał efekty oraz będzie Pan miał lepszą kondycję, a ćwiczenia będą tym właściwym elementem pozwalającym na zdrowsze życie. Niestety zbyt intensywne ćwiczenia mogą być również czynnikiem wpływającym na rozwój choroby. Zapraszam na wizytę do gabinetu.
Do rzetelnej odpowiedzi na przedstawione przez pana pytania potrzebne sa informacje dotyczace zarówno wywiadu podmiotowego jak i przedmiotowego .
Elementy wpływające na tempo przyrostu tkanki mięśniowej, to dobrze skomponowana dieta i właściwy trening. Nie trzeba wydawać fortuny, aby spożywać zdrowe dobrze zbilansowane posiłki.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Trening siłowy jest najlepszym sposobem pobudzenia rozrostu masy mięśniowej. Aby uzyskać wzrost poziomu tkanki mięśniowej warto zadbać o dodatni bilans energetyczny. To oznacza, że powinien Pan spożywać więcej kilokalorii niż wydatkuje. Ograniczenie ćwiczeń oraz wartości energetycznej diety będzie skutkowało wolniejszym przyrostem masy mięśniowej.
Pozdrawiam, Monika Nowicka
Dzień dobry,
ponieważ pytanie się powtórzyło jeszcze raz przytoczę to co powiedziałam.Budowanie masy mięśniowej to trening plus odpowiednia dieta. Ważna jest jakość pożywiania, a ilość ustala się według indywidualnego zapotrzebowania w zależności co chcemy osiągnąć. Najlepiej skorzystać z pomocy dietetyka i ułożyć jadłospis. Przy budowaniu masy mięśniowej zwiększa się ilość białka w diecie przy odpowiedniej podaży tłuszczów i węglowodanów, która zależy od ilości i intensywności treningów. Jaki rodzaj ćwiczeń? Zarówno siłowy jak i ogólnorozwojowy, ten temat najlepiej omówić z trenerem personalnym.
pozdrawiam
Witam serdecznie, przy zwiększonej aktywności fizycznej występują większe straty energetyczne organizmu, dlatego należy dostarczyć energię w postaci pożywienia. W zależności od stopnia intensywności wysiłku zwiększa się porcję posiłków, a w tym ilość białka, tłuszczy i węglowodanów. Czyli ogólnie ujmując przy uprawianiu jakiegoś sportu można jeść więcej, jednak o ile to już zależy od intensywności i częstości trenowania. Lepszym rodzajem treningu w przypadku budowania masy mięśniowej są sporty siłowe. Jeżeli chodzi o budowanie tkanki mięśniowej niezbędne będzie spożywanie pełnowartościowego białka. Osoby aktywne fizyczne mają większe zapotrzebowanie na białko i powinny go spożywać w postaci chudego mięsa (kurczak, indyk, cielęcina), ryb, jaj, przetworów mlecznych (twaróg, jogurt, maślanka i inne), nasion roślin strączkowych (np. soja). W każdym rodzaju aktywności wymagane jest dostarczenie większej ilości pożywienia i białka. U osób trenujących sporty wytrzymałościowe zapotrzebowanie na białko wynosi 1,2-1,4 g/ kg masy ciała/ na dobę, natomiast w sportach siłowych jest to 1,2-1,7g/kg masy ciała na dobę. W budowie masy mięśniowej ważny jest posiłek potreningowy, który powinien się składać z białek i węglowodanów. Przykładowo może to być chleb razowy z twarogiem i warzywami, omlet z jajek, płatków owsianych z dodatkiem owoców. Jeżeli chce Pan zbudować masę mięśniową najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie aktywności fizycznej (wskazane treningi siłowe) z odpowiednią dietą (pełnowartościowe posiłki o odpowiedniej ilości białka). Sama dieta może wspomóc zdrowie, lepsze samopoczucie ale przy braku aktywności fizycznej nie przyniesie oczekiwanych efektów. Jeśli chodzi o pieniądze to wydatki mogą się zwiększyć ze względu na większą ilość pożywienia . Proszę pamiętać, że odpowiednie odżywianie jest niezwykle ważne gdyż daje energię i odpowiednie składniki do budowy mięśni.
Serdecznie pozdrawiam, Marta Heller-Surowiec

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.