Dieta przy cukrzycy i chorej wątrobie dla 48-letniej kobiety

1 odpowiedzi
Pani Doktor,

moja mama (48 lat), rzuciła kilka miesięcy temu palenie po ponad 30 latach, przez co oczywiście przytyła i niestety pogorszył się jej stan zdrowia. Zdiagnozowano cukrzycę, ma chorą wątrobę, ponadto odezwały się jeszcze wrzody i ogólnie jej samopoczucie nie jest najlepsze. Oczywiście była już u lekarza, przeszła pierwsze badania (krew, mocz, krzywą cukru), dostała odpowiednie leki - czuje się lepiej, jednak hepatolog kazał jej schudnąć. Mam w związku z tym pytanie - wykupienie jakiego rodzaju terapii zalecałaby Pani w tego typu przypadku? Bardzo martwię się o mamę i chciałabym, żeby żyła w zdrowiu jak najdłużej, dlatego będę bardzo wdzięczna za radę, a patrząc na Pani doświadczenie oraz wiele pochlebnych opinii, chętnie skieruję mamę w Pani ręce.

Pozdrawiam serdecznie,
Patrycja
P. Patrycjo,

Oczywiście, hepatolog ma rację, niestety nadmierna waga, a co za tym idzie tkanka tłuszczowa w dużej nadwyżce, pogłębia stan zapalny w organizmie. Warto, oprócz farmoakologii włączyć leczenie dietetyczne. A jeśli chodzi o same wizyty, to zawsze wszystko zależy od pacjenta. Jeśli pacjent chce do mnie przychodzić co miesiąc to tak będzie, a jeśli jest to jednorazowa wizyta to na pewno też to P. mamie pomoże. Będzie wiedziała na czym ma jej dieta polegać, czego się wystrzegać, jak planować swoje żywienie. Decyzję pozostawiam zawsze pacjentom.