Dieta w ZJD

12 odpowiedzi
Dobry wieczór. Od 4 lat mam diagnozę Zespołu jelita drażliwego, postać biegunkowa. Niestety do tej pory nie wiem, co mi szkodzi i co powinnam jeść i w jakich. Dodatkowe problemy, to usunięty pęcherzyk żółciowy oraz nietolerancje (produkty mleczne, banany, guma guar, kofeina). Odstawiłam produkty mleczne, glutenowe i ograniczyłam cukier. Przymierzałam się do diety FODMAP, ale nietolerancje utrudniają sprawę i zostaje niewiele produktów. Czy da się z tym coś zrobić? Pozdrawiam.
Witam, tak na pewno da się stworzyć zalecenia/dietę odpowiadające Pani tolerancjom. Być może asortyment produktów nie będzie zbyt duży jednak doświadczony dietetyk będzie w stanie stworzyć z nich sporą grupę ciekawych posiłków. Zapraszam na wizytę!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Oczywiście, że się da. tylko trzeba jadłospis bardzo indywidualnie dopasować. Jest to bardzo trudne, ale nie ma rzeczy niemożliwych. Sugerowałabym zgłosić się do dietetyka po indywidualnie dobrane menu, oraz zrobić komplet badań by móc to ułatwić.
Witam,
Sprawa rzeczywiście może się wydawać skomplikowana, ale na pewno jest do rozwiązania. Produkty, na które zdiagnozowano nietolerancje musi Pani wykluczyć z diety. Z pierwszej kolejności proponuję wykluczyć produkty przeciwwskazane przy ZJD i po usunięciu pęcherzyka żółciowego. Po 1-2 tygodniach można rozszerzać dietę, jednak jednorazowo wprowadzać po jednym produkcie w małych ilościach. Jeśli nie będzie niepokojących objawów można wprowadzać kolejne produkty i w większych ilościach. Ograniczenia przy ZJD są bardzo indywidualne, dlatego najważniejsze są obserwacje i doświadczenie pacjenta. Podobnie przy usuniętym pęcherzyku żółciowym, tutaj istotny jest też czas, który minął od jego usunięcia.
Pozdrawiam,
Karolina
Dobry wieczór,
Proponuję konsultację z dietetykiem, by ten mógł ocenić czy uda się zbilansować Pani dietę wg FODMAP. Dobrze, by wcześniej zapisywała Pani w Dzienniczku Żywieniowym co je, kiedy i w jakich ilościach. Może prowadząc zapiski łatwiej będzie Pani zorientować się, po których produktach dolegliwości się nasilają? Pozdrawiam serdecznie, Małgorzata Różańska
Dzień dobry,
ponieważ pytanie się powtórzyło,odwołuję się do mojej poprzedniej odpowiedzi.
pozdrawiam
W zjn jest dieta wysoce zindywidualizowana. Bezcenne są obserwacje pacjenta. Nawet przy wielu nietolerancjach można zaplanować smaczną dietę, ale niezbędna jest wizyta w stacjonarnym gabinecie, aby przeprowadzić porządny wywiad żywieniowy i chorobowy. Pozdrawiam
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Poprawa będzie wtedy, kiedy będzie Pani usuwać przyczynę powstawania Pani problemów. Czy dieta FODMAP wystarczy, to będzie wiadomo, jak Pani ją zastosuje. Potrzebuje Pani zgłosić się do dietetyka, który zrobi wywiad, oceni, jaka dieta w Pani przypadku będzie najlepsza, będzie Panią monitorował podczas diety i podpowie na co zwrócić uwagę, aby w organizmie nie tworzyły się niedobory żywieniowe oraz uwzględni potrzebę odbudowy flory bakteryjnej. W probiotyku, jaki będzie Pani używać powinien znaleźć się szczep Lactobacillus longum, który jako nieliczny, ma stwierdzone w badaniach działanie przeciwbiegunkowe. Warto przy wprowadzaniu założeń diety uwzględnić wyniki testów na alergie opóźnione IgG i IgA oraz z wywiadu ocenić, czy potrzebuje Pani robić labolatoryjne testy na nietolerancje. Pozdrawiam
Należy pamiętać, że podczas stosowania diety eliminacyjnej, konieczne jest aby plan żywieniowy był prawidłowo zbilansowany, a każdy eliminowany produkt miał swój pełnowartościowy odpowiednik. W celu ułożenia indywidualnego planu żywieniowego niezbędne jest przeprowadzenie wywiadu żywieniowo-chorobowego aby móc postawić prawidłową diagnozę i wdrożyć odpowiednie zmiany. Pozdrawiam
Dobry wieczór,
Bardzo ważne w Pani przypadku jest zidentyfikowanie produktów, które źle na Panią oddziałują. Dlatego warto obserwować reakcję organizmu na spożyty pokarm. Przydatne może okazać się systematyczne prowadzenie dzienniczka żywieniowego i zapisywanie obok spożytych produktów samopoczucia, które Pani towarzyszy. Ważne jest również w jaki sposób zostały zdiagnozowane nietolerancje pokarmowe. Dieta Low FODMAP to dobry pomysł, warto jednak, aby była wprowadzona pod okiem dietetyka.
Serdecznie pozdrawiam, Monika Nowicka
Proszę udać się do dietetyka, z pewnością zaproponuje Pani odpowiedni jadłospis. Pozdrawiam
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
to pytanie juz bylo
Witam, przy Pani schorzeniach należy indywidualnie opracować dietę uwzględniając schorzenia i nietolerancję pokarmowe. Ze względu na występowanie zespołu jelita drażliwego (ZJD) należy unikać produktów nasilających objawy choroby. Są to produkty wzdymające- warzywa strączkowe np. groch fasola, a także kapusta i cebula. Niewskazane jest również picie mocnej herbaty, alkoholu, żucie gum, czy też spożywanie dużych posiłków- przejadanie się. Zarówno przy zespole jelita drażliwego, jak i po usunięciu pęcherzyka żółciowego wskazane jest ograniczenie tłuszczu w diecie szczególnie proszę uważać na tak zwany tłuszcz ukryty znajdujący się w tłustym mięsie, wędlinach, pasztetach i innych przetworach mięsnych. Również powinno się unikać smażenia potraw i zastąpić je gotowaniem w wodzie, na parze lub pieczeniem bez tłuszczu np. w folii. W postaci biegunkowej choroby zaleca się ograniczenie w diecie błonnika pokarmowego, dlatego należy spożywać pieczywo jasne (pszenne), gdyż razowe może zaostrzyć objawy choroby. Jeżeli toleruje Pani gluten i dobrze się Pani czuje po jego spożycie to nie ma potrzeby eliminować go z diety. Powinna Pani unikać spożywania niektórych gruboziarnistych kasz i ostrych przypraw. Warto obserwować po jakich potrawach dolegliwości nasilają się , dobrym pomysłem jest prowadzenie dzienniczka żywieniowego. Ważne jest aby posiłki były nie za gorące i nie za zimne oraz spożywane powoli w spokojnej atmosferze. Dieta fodmap może złagodzić dolegliwości, ale ze względu na występujące nietolerancje i inne schorzenia warto skonsultować się z dietetykiem tak aby dieta była odpowiednio zbilansowana, dostarczała wszystkich składników odżywczych i jednocześnie zmniejszała nieprzyjemne dolegliwości. Pozdrawiam! Marta Heller-Surowiec

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.