#dieta Witam mam 29 lat/172cm wzrostu i ważę 106kg (mam nadwagę, insulinooporność, hashimoto, i sta

2 odpowiedzi
#dieta
Mam 29 lat/172cm wzrostu i ważę 106kg (mam nadwagę, insulinooporność, hashimoto, i stan przedcukrzycowy). Właśnie zaczynam dietę i trochę zaniepokoiło mnie to, że kiedy wyliczyłam bilans kaloryczny wyszło mi, ze powinnam jeść 3200kcal dziennie.
Chciałabym schudnąć i nie wiem czy tak dużo kalorii nie sprawi, że uzyskam efekty odwrotne do zamierzonych. Myślałam, żeby jeść dziennie 1800kcal ale nie wiem też czy nie zrobię sobie tym krzywy a chciałabym zdrowo schudnąć.
Proszę o pomoc i dziękuje za wszystkie odpowiedzi.
Rozumiem Twoje obawy i istotnie, schorzenia takie jak Hashimoto oraz insulinooporność mogą wpłynąć na Twój metabolizm i wartość wyliczeń zapotrzebowania kalorycznego. Wprowadzenie głębokiego deficytu kalorycznego może być niekorzystne dla Twojego zdrowia i spowodować dodatkowe problemy. Wyliczony przez Ciebie bilans kaloryczny może być zbyt wysoki, jeśli chciałabyś schudnąć. Ogólnie rzecz biorąc, aby schudnąć, musisz spalać więcej kalorii niż spożywasz. Oczywiście, tempo utraty wagi będzie różne dla każdej osoby, ale zwykle zaleca się, aby zmniejszyć spożycie kalorii o około 500 kcal dziennie, co może prowadzić do utraty 0,5 kg wagi tygodniowo. Jeśli myślisz o spożywaniu 1800 kcal dziennie, może to być lepszym punktem wyjścia, jednak zawsze warto skonsultować się z dietetykiem na indywidualnej konsultacji, aby upewnić się, że Twoja dieta będzie zrównoważona, dostarczając wszystkich niezbędnych składników odżywczych i biorąc pod uwagę Twoje istniejące schorzenia. Zarówno insulinooporność, jak i Hashimoto mogą wpłynąć na tempo, w jakim tracisz na wadze, więc ważne jest, aby być cierpliwym i realistycznym w oczekiwaniach. Oprócz diety, nie zapominaj o wprowadzeniu regularnej aktywności fizycznej, która pomoże zwiększyć metabolizm, poprawić wrażliwość na insulinę i ogólną kondycję zdrowotną. Pamiętaj, że zdrowa i trwała utrata wagi jest procesem, który wymaga czasu, zaangażowania i indywidualnego podejścia. Życzę Ci powodzenia na drodze do zdrowszego stylu życia!

Dzień dobry, według moich wyliczeń Pani podstawowa przemiana materii oscyluje obecnie w okolicy 1800 kcal (więc na pewno odpada dieta o takiej kaloryczności), a do określania całkowitego dziennego zapotrzebowania kalorycznego potrzebne są dane o aktywności w ciągu dnia, których Pani nie podała, trudno więc zaproponować bez tej wiedzy także odpowiednią kaloryczności diety z deficytem. Poza tym kaloryczność to nie wszystko, liczy się także rozkład makroskładników oraz dobór produktów spożywczych uwzględniający choroby, o których Pani wspomina. Dlatego najlepiej byłoby, gdyby Pani skorzystała jednak z indywidualnej konsultacji dietetycznej, na którą bardzo serdecznie Panią zapraszam. Pozdrawiam