Dlaczego choroba nowotworowa chłoniak hodgina jest przeciwskazaniem do fizjoterapii/fizykoterapii te

5 odpowiedzi
Dlaczego choroba nowotworowa chłoniak hodgina jest przeciwskazaniem do fizjoterapii/fizykoterapii tens ultradziweki sollux jak jest zaleznosc
Dzień dobry,
o metodach, sposobie leczenia, przeciwwskazaniach i wskazaniach do terapii zawsze decyduje lekarz prowadzący. To on jest specjalistą, zna zagrożenia i prozdrowotne skutki terapii. Jeżeli lekarz prowadzący jest otwarty i nieustannie uaktualnia swoją wiedzę na temat zastosowania fizjoterapii do określonej jednostki chorobowej, to nie powinno być problemu z dobraniem efektywnych sposobów leczenia.
Bardzo istotne jest w jakim okresie choroby nowotworowej pacjent się znajduje oraz jaki jest aktualny jego stan.
W dalszym ciągu wykorzystanie fizykoterapii w onkologii rodzi obawy oraz kontrowersje związane przede wszystkim z bodźcowym działaniem tych czynników (stymulowanie), które być może zwiększa ryzyko nawrotu lub rozsiewu (rozprzestrzenienia się) choroby nowotworowej. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku nowotworów układowych np. białaczek, chłoniaków, o dużej dynamice rozwoju, stopniu zaawansowania i złośliwości. Dotyczy to również metod fizykoterapii o silnym ogólnoustrojowym oddziaływaniu bodźcowym, np. sauny lub krioterapii ogólnoustrojowej.
Według ogólnych polskich wytycznych przeciwwskazane jest stosowanie fizykoterapii (zabiegów fizykalnych a nie ogólnie pojętej fizjoterapii, terapii manualnej, chiropraktyki, itd.) do pięciu lat od zakończenia leczenia. Zagraniczne wytyczne w tej kwestii są różne, jednak okres ten jest dużo krótszy.
Dla potrzeb fizjoterapii należałoby przeprowadzić diagnostykę (wywiad, badanie przedmiotowe, testy różnicujące i funkcjonalne, badania obrazowe, itd.) w celu sprawdzenia czy dolegliwości bólowe nie są wynikiem choroby nowotworowej (nie znam szczegółów dokładnej lokalizacji i specyfiki odczuwanego przez Pani/a bólu). Istnieją skuteczne sposoby terapii by Pani/u pomóc, chociażby terapia manualna, chiropraktyka, kinezyterapia czy terapie odruchowe. Obserwuje się ich znacznie większą skuteczność i zdecydowanie większą bezpieczność stosowania w trakcie i po leczeniu onkologicznym niż fizykoterapii.
Z poważaniem,
Marcelin Korycki

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Zabiegi fizykoterapeutyczne zwiększają metabolizm tkankowy i potencjalnie mogłyby się przyczynić do wzmożenia choroby (nowotwór to tkanka aktywna metabolicznie). Istnieją kontrowersje i spore rozbieżności odnośnie tego, które zabiegi, w jakiej okolicy ciała i na jakim etapie choroby nowotworowej można stosować. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że im bliżej zajętego przez chorobę rejonu (lub jeśli zabieg działa ogólnoustrojowo), im bardziej aktywny proces nowotworowy, tym silniejsze przeciwwskazanie do wykonywania fizykoterapii. W 5 lat po zakończeniu leczenia teoretycznie można wykonać każdy zabieg, ale często i tak pacjenci decyduja się na wiekszą ostrożność i preferują metody manualne fizjoterapii. Wątpliwości najlepiej rozstrzygać z onkologiem.
Witam, najprościej rzecz ujmując, zabiegi fizykoterapeutyczne, do których zaliczają się te wymienione w pytaniu, mają STYMULOWAĆ tkankę do regeneracji. Zwiększają one metabolizm komórkowy, zatem jeśli takim zabiegiem trafimy na komórki rakowe - będą się one szybciej rozwijały. Decyzja o podjęciu zabiegów należy do pacjenta i lekarza prowadzącego, natomiast jest wiele innych, bardziej efektywnych metod terapeutycznych, nie obarczonych tak dużym ryzykiem działań niepożądanych przy chorobie nowotworowej. Pozdrawiam Sandra Buraczyńska, Dawcy Zdrowia, Wrocław.
Witam. Nie jest przeciwwskazaniem do fizjoterapii, ale do fizykoterapii już może być. Biorąc pod uwagę etap choroby nowotworowej i obszaru, którego mają dotyczyć zabiegi fizykoterapeutyczne - tutaj brak dodatkowych informacji, nie należy wykluczać możliwości jej zastosowania.
Zaleciłbym wizytę u osteopaty, lub doświadczonego terapeuty.

Eksperci

Magdalena Hildebrandt

Magdalena Hildebrandt

Radiolog

Pruszcz Gdański

Marek Haberko

Marek Haberko

Radiolog

Szczecin

Jerzy Giermek

Jerzy Giermek

Onkolog

Warszawa

Urszula Kołtun

Urszula Kołtun

Radiolog

Katowice

Karolina Hofman-Pyka

Karolina Hofman-Pyka

Onkolog

Katowice

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 5 pytań dotyczących usługi: chłoniak
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.