Dlaczego Dicortinef przestał dzialać?

3 odpowiedzi
Dzień dobry, chciałabym zapytać o poradę lekarza. Mianowicie choruję od paru lat na Gravesa Basedowa z przeplatającą się w między czasie chorobą Hashimoto. Zostało to potwierdzone w USG oraz w przeciwciałach: antyTPO, Trab oraz anty TG. Wystepuje u mnie wytrzeszcz oczu, dwa lata temu, leczyłam go przez 10 dni (3 x 1 kropla) kroplami Dicortineff, bardzo pomogło, wytrzeszcz całkowicie zniknął, oczy staly sie mniejsze jak przed choroba, przestały "błyszczeć" łzawić oraz w oczodołach ustapił naciek zapalny. Obecnie znów wytrzeszcz oczu powrócił, więc stosuję od 3 tygodnie juz Dicortineff ponownie. Niestety już nie działa na moje oczy, wytrzeszcz jest taki sam jak był. Nie moge sie skonsultować z moim lekarzem, bo jestem obecnie zagranicą. Moje pytanie, dlaczego Dicortinef przestał dzialać? Co mogę w tej sytuacji zrobić, aby zniwelować wytrzeszcz. Staram się odżywiać zdrowo, nie palę papierosów (wiem, że to ma zły wplyw na wytrzeszcz), śpie na poduszce podwyższonej, zażywam selen który pomaga w tym, aby zbić nieco przeciwciała, które są powodem tego wytrzeszczu. Co mogę jeszcze zrobić? Słyszałam, że można stosować doustnie sterydy, lecz nie wiem które byłyby dla mnie odpowiednie. Dziękuję i serdecznie pozdrawiam. Pacjentka.
Najlepszym i jedynym rozwiązaniem jest zapisanie się na wizytę do jednego z naszych okulistów. Szczegółowych informacji udzielimy pod nr tel: (sześćset trzy - zero osiemdziesiąt siedem - zero osiemdziesiąt siedem)

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Powstawanie wytrzeszczu jest zjawiskiem złożonym i nie dotyczy tylko powierzchownego odczynu zapalnego, ktory rzeczywiście mozna załagodzić stosując krople antybiotyku połączonego ze sterydem . Nieprawidłowa praca tarczycy prowadzi do powiększenia tłuszczu oczodołowego i mięsni okoruchowych, a także odczynu zapalnego w gruczole łzowym ( objawy pieczenie, kłucia pod powiekami ) i zadrażnienia, zaczerwienienia oczu z towarzyszącym obrzękiem powiek , spojówki w różnym stopniu nasilonym u każdego pacjenta. Leczeniem wytrzeszczu zajmuje się przede wszystkim endokrynolog , ponieważ jego przyczyną jest tarczyca. Okulista jest lekarzem, który pomaga endokrynologowi określić fazę choroby i wg niej zalecić odpowiednie leczenie. Sterydoterapia, o która Pani zapytała, podawana jest tylko w fazie aktywnej, obrzękowo-naciekowej tzw złośliwej. W pozostałych przypadkach przynosi więcej szkody niż poprawy stanu oczu i dlatego jest przeciwwskazana. Większość pacjentów chorych na tarczycę przy nieprawidłowych p.TSH odczuwa dyskomfort oczu, bóle, wrażliwość na światło. Wspomniany przez Panią Dicortinneff łagodzi te dolegliwości ale nie leczy ( przyczyna jest gdzie indziej ). Rozwiązaniem Pani problemu jest zgłoszenie się do okulisty, który określi Pani fazę choroby i na tej podstawie prowadzący Panią endokrynolog zmodyfikuje Pani leczenie ogólne. Dla nas okulistów aby określić fazę choroby ważne są informacje o p.TSH fT3 lub fT4, anty TPO, TRAb. Podsumowując : Dicortineff nie wyleczy wytrzeszczu, łagodzi tylko dyskomfort.
Dzień dobry. Najprawdopodobniej trzeba podać sterydy ogólnie najczęściej w postaci tabletek czasami dożylnie w szpitalu. Powinien to zrobić lekarz prowadzący. Samemu na własną rękę zdecydowanie odradzam. Nie zawsze tak samo reagujemy na leczenie. W skrajnych przypadkach konieczna jest operacja oczu. Pozdrawiam Alicja Błażej-Waskiewicz Opticador ul.Wiejska 20 Warszawa

Eksperci

Barbara Pająk

Barbara Pająk

Okulista

Warszawa

Leopold Glasner

Leopold Glasner

Okulista

Gdańsk

Jerzy Zembala

Jerzy Zembala

Okulista, Okulista dziecięcy

Ostrowiec Świętokrzyski

Magda Araszczuk

Magda Araszczuk

Okulista

Łódź

Ewa Ammer

Ewa Ammer

Endokrynolog, Internista

Tomaszów Mazowiecki

Ewa Słuszkiewicz

Ewa Słuszkiewicz

Endokrynolog, Pediatra

Radomsko

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 4 pytań dotyczących usługi: wytrzeszcz
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.