Dlaczego jedna osoba z tzw. osobowością typu D dostanie depresji, a inna z tą samą osobowością jej n

2 odpowiedzi
Dlaczego jedna osoba z tzw. osobowością typu D dostanie depresji, a inna z tą samą osobowością jej nie dostanie?
Szanowna Pani/Szanowny Panie
Na wystąpienie depresji składa się szereg czynników poza osobowością. Oczywiście, np. wysoka podatność na stres (jak w przypadku podanego przykładu) może się do tego przyczynić. Poza samą osobowością czynniki takie jak na przykład kontakty z ludźmi, okoliczności życiowe czy metody radzenia sobie ze stresem wpływają na wystąpienie epizodu depresyjnego.
Właśnie dlatego można być zupełnie szczęśliwym w żyjąc w skromnych warunkach jak również zmagać się z trudnościami emocjonalnymi będąc na wspaniałych wakacjach.
Mam nadzieję, że pomogłam.
Pozdrawiam serdecznie,
Aleksandra Łaska
Sugeruję wizytę: Psychoedukacja - 130 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Osobowość typu D, znana również jako osobowość "dystymiczna" lub "demonstracyjna", jest jednym z modeli osobowości stosowanych w psychologii. Składa się z dwóch głównych cech: dystymizmu (negative affectivity) i demonstrowania (social inhibition). Dystymizm odnosi się do skłonności do doświadczania negatywnych emocji, podczas gdy demonstrowanie związane jest z ograniczonym wyrażaniem uczuć w sytuacjach społecznych.

W przypadku jednej osoby z osobowością typu D rozwijającej depresję, a innej nie, istnieje szereg czynników, które mogą wpływać na to zróżnicowanie.
Warto zauważyć, że psychologia jest dziedziną nauki, która bada złożone interakcje między wieloma czynnikami. W przypadku depresji i osobowości typu D, podejście wieloczynnikowe jest najbardziej adekwatne do zrozumienia, dlaczego jedna osoba może rozwijać depresję, a druga nie, pomimo posiadania podobnej osobowości.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.