Dlaczego nie pamiętam nic z dzieciństwa? Nie mówię tutaj o wczesnym dzieciństwie. Nie pamiętam nic d

4 odpowiedzi
Dlaczego nie pamiętam nic z dzieciństwa? Nie mówię tutaj o wczesnym dzieciństwie. Nie pamiętam nic do około 10 roku życia, a po 10 niewiele.
Dzień dobry. Na pamięć może wpływać wiele czynników. W pierwszym rzędzie warto odwiedzić neurologa oraz lekarza rodzinnego. W sytuacji, gdy wykluczy się podłoże medyczne, wizyta u psychologa pomoże w ustaleniu przyczyny luk w pamięci, na które wpływa wiele różnych czynników, m.in. doświadczenia traumy jak i inne trudne zdarzenia w toku życia. Diagnoza psychologiczna pozwoli ustalić czy chodzi np. o wzmocnienie funkcji poznawczych (m.in. pamięci) czy może psychoterapię związaną z przepracowaniem doświadczeń, które blokują dostęp do obszarów wypartych ze świadomości. Pozdrawiam serdecznie, Aleksandra Tarczyńska, psycholog i psychoterapeuta

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, często taka niepamięć jest związana z trudnymi doświadczeniami z okresu dzieciństwa. Warto je przepracować z psychoterapeutą.
Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry, regresja hipnotyczna jest bardzo popularnym narzędziem pracy profesjonalnych hipnoterapeutów. Już przy pierwszej sesji można powrócić do subiektywnie przeżywanych wydarzeń w dzieciństwie. Nie tylko przeżyć je na nowo, ale i zrozumieć powody, dla których ich spontaniczne wydobywanie może być utrudnione. Naprawdę polecam taki rodzaj wycieczki wgłąb siebie i swojego dzieciństwa.
Sugeruję wizytę: Coaching - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry,
Brak pamięci z wczesnego dzieciństwa, a także z późniejszych lat, może być wynikiem różnych czynników. Często takie luki w pamięci mogą mieć związek z trudnymi przeżyciami, które mogły być dla Pana/Pani zbyt obciążające, co mogło prowadzić do mechanizmów obronnych, takich jak wyparcie. Również zmiany w strukturze pamięci, takie jak amnezja wczesnodziecięca, mogą wpływać na to, co pamiętamy.

Dobrym krokiem będzie konsultacja z psychoterapeutą, który pomoże zrozumieć, czy istnieją głębsze emocjonalne lub psychiczne przyczyny tego stanu. W terapii będzie można bezpiecznie przyjrzeć się przeszłym doświadczeniom oraz poszukać sposobów na pracę z pamięcią i emocjami. Zachęcam do otwartości na ten proces i dania sobie czasu na odkrywanie siebie.

Życzę powodzenia i odwagi w tej podróży.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.