Dlaczego nie wszystkie leki psychotropowe na nas działają i często dopiero drugie, trzecie czy czwar

2 odpowiedzi
Dlaczego nie wszystkie leki psychotropowe na nas działają i często dopiero drugie, trzecie czy czwarte z kolei leki dopiero zadziałają? Z czego to wynika?
Po prostu nie działamy tak prosto, na zasadzie bodziec-reakcja. Mechanizm działania leków jest skomplikowany. Na jednych zadziała jedna substancja, a na innych słabo albo wcale. Z tego powodu należy starannie dobierać lekarstwa - zgodnie z zaleceniami lekarza. Informować go o wszystkich skutkach ubocznych oraz (co się nierzadko zdarza) o zaprzestaniu brania danego leku. Im więcej informacji ma lekarz, tym lepiej będzie w stanie nam dobrać leki.
Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na skuteczność leków oddziałujących na układ nerwowy. Ludzie różnią się pod względem swojej biologii, w tym metabolizmu leków. To, jak nasze ciała przetwarzają i reagują na substancje chemiczne, może się różnić. Dlatego dany lek może działać dla jednej osoby, ale nie dla innej.
Choroby psychiczne, takie jak depresja, zaburzenia lękowe czy schizofrenia, są bardzo złożone pod względem ich przyczyn i objawów. To, co działa dla jednej osoby, może nie działać dla innej ze względu na różnice w mechanizmach choroby i indywidualnych potrzebach pacjenta.
Często pacjenci mają inne schorzenia zdrowotne, takie jak problemy z tarczycą, cukrzycę czy choroby serca, które mogą wpływać na reakcję organizmu na farmakoterapię. Interakcje między lekami oraz istniejące schorzenia mogą komplikować proces leczenia psychiatrycznego. Wybranie optymalnej dawki to także nierzadko proces, a nie jedna decyzja lekarska. Tak więc farmakoterapia zaburzeń psychicznych jest bardzo indywidualnym procesem, który często wymaga cierpliwości, eksperymentowania i współpracy między pacjentem a lekarzem, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla danej osoby. Pozdrawiam, Paulina Berenika Zielińska

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.