Dlaczego nie wszystkie leki psychotropowe na nas działają i często dopiero drugie, trzecie czy czwar

2 odpowiedzi
Dlaczego nie wszystkie leki psychotropowe na nas działają i często dopiero drugie, trzecie czy czwarte z kolei leki dopiero zadziałają? Z czego to wynika?
Dzień dobry, leki psychotropowae mają bardziej skomplikowane działanie niż inne leki ponieważ dotyczą naszej psychiki, a kazdy człowiek jest inny, inaczej przeżywa różne doświadczenia, ma inną historię czy inną osobowość. Mechanizm działania tych leków i tego, dlaczego w jednym przypadku będą działać a w innym nie, jest wciąż nie do końca poznany. Tyle mogę odpowiedzieć jako psychoterapeutka, ale proszę zadać to pytanie do psychiatrów, pewnie lekarz psychiatra odpowie bardziej szczegółowo bo to jego dziedzina.
Pozdrawiam
Justyna Wojciechowska

Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ skomplikowany mechanizm działania leków psychotropowych i ich efekty na organizm są indywidualne i zależą od wielu czynników. Oto kilka czynników, które mogą wpłynąć na to, dlaczego niektóre osoby potrzebują próbować kilku różnych leków, zanim znajdą odpowiednią terapię:

Różnice genetyczne: Genetyka odgrywa znaczącą rolę w tym, jak organizm przetwarza leki. Różnice w genetyce mogą wpłynąć na to, jakie dawki leków są skuteczne i bezpieczne dla danej osoby.

Złożoność mechanizmu działania: Leki psychotropowe działają na złożone układy neurochemiczne w mózgu. Dlatego może być trudno przewidzieć, jakie działanie wywołają u konkretnej osoby.

Indywidualna reakcja na leki: Każda osoba ma unikalną reakcję na leki, zarówno pod względem pozytywnych efektów terapeutycznych, jak i efektów ubocznych.

Wymagany czas dostosowania: W przypadku wielu leków psychotropowych może być konieczny pewien okres dostosowania, zanim osiągnie się pełne efekty terapeutyczne. Dlatego lekarze często rozpoczynają od niższych dawek i stopniowo zwiększają je.

Interakcje leków: Jeśli osoba przyjmuje inne leki lub suplementy, mogą one wpływać na skuteczność leków psychotropowych lub wywoływać niepożądane interakcje.

Faza choroby lub zaburzenia: Czasami lek, który wcześniej nie był skuteczny, może stać się bardziej efektywny w innym etapie choroby lub zaburzenia.

Psychologiczne aspekty: Czynniki psychologiczne, takie jak oczekiwania i stan umysłu, również mogą wpływać na to, jak osoba odczuwa działanie leku.

Dlatego ważne jest, aby mieć cierpliwość i współpracować z lekarzem w procesie znalezienia odpowiedniego leczenia. Lekarz będzie monitorował Twoje reakcje na leki i dostosowywał terapię na podstawie Twoich potrzeb. W niektórych przypadkach może być również konieczne konsultowanie się z psychiatrą, który ma specjalistyczną wiedzę na temat leczenia zaburzeń psychicznych.