Dlaczego niektóre osoby identyfikują się jako DDD (Dorosłe Dzieci Dysfunkcji) i w życiu późniejszym

2 odpowiedzi
Dlaczego niektóre osoby identyfikują się jako DDD (Dorosłe Dzieci Dysfunkcji) i w życiu późniejszym nie potrafią się odnaleźć, a inne w podobnych warunkach umią i nie identyfikują się z tym skrótem?
To jak dzieci reagują na dysfunkcje w rodzinie zależy od wielu czynników. Generalnie wszystkie dzieci wychowując się w dysfunkcyjnej rodzinie otrzymują taki sam przekaz. Ale jednak indywidualnie wygląda to inaczej - pierwsze ma inne warunki wychowania niż drugie, trzecie itd. To subtelne różnice mogące jednak istotnie wpływać na rozwój dziecka, ale też potem jego dorosłe życie. No i druga kwestia: unikalny kod genetyczny każdego dziecka, który powoduje, że każdy z nas nie tylko jest inny, ale też każdy inaczej przyswaja i interpretuje sygnały ze środowiska, ale też zupełnie inaczej przetwarza informacje wewnątrz siebie. No i to wszystko razem powoduje, że dzieci wychowane w zbliżonych warunkach rodzinnych mogą jako dorośli ludzie przejawiać zupełnie odmienne zachowania.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
Syndrom Dorosłych Dzieci Dysfunkcyjnych (DDD) odnosi się do doświadczeń osób, które dorastały w rodzinach z problemami dysfunkcyjnymi, takimi jak alkoholizm, przemoc domowa, czy zaniedbanie emocjonalne. Osoby z syndromem DDD mogą mieć trudności w radzeniu sobie z życiem dorosłym, ale nie wszyscy zmagają się z tym w ten sam sposób. Na pewno ważnym czynnikiem wpływającym na to, jak osoba DDD poradzi sobie w życiu dorosłym jest to, czy otrzymała wsparcie społeczne ze strony przyjaciół, rodziny, czy psychologa. Terapia pozwala lepiej zrozumieć wydarzenia z okresu dzieciństwa oraz pomaga w rozwijaniu zdrowszych strategii radzenia sobie z trudnościami życiowymi. Istotną kwestią są też indywidualne predyspozycje osobowościowe. Nasilenie pewnych cech osobowości może wpływać na możliwości radzenia sobie z trudnościami i szukania pomocy.
Ważny jest też poziom odporności psychicznej, elastyczność czy zdolność do podejmowania decyzji.
Są to jednak tylko potencjalne czynniki. Każda osoba inaczej doświadcza trudności, więc do każdej osoby należy podchodzić indywidualnie.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.