Dlaczego po implantacji zęba nie jest zalecane aby jeść produkty nabiałowe?

3 odpowiedzi
Dlaczego po implantacji zęba nie jest zalecane aby jeść produkty nabiałowe?
Witam, mogą prowadzić do pojawienia się osadów na szwach

Dzień dobry, nie wszystkie produkty nabiałowe będą jednak działać tak niekorzystnie. O ile sery czy twarogi wymagające przeżuwania tak, o tyle produkty płynne jak kefir, maślanka czy jogurt jeśli jeszcze dodatkowo spożywane przez rurkę będą bardzo dobrym wyborem w trakcie zalecanej diety płynnej lub półpłynnej w pierwszym tygodniu po implantacji. Jeśli zabieg miał miejsce latem podczas upałów, w/w napoje mleczne będą jednocześnie idealnie nawadniać organizm działając jak izotoniki oraz działać schładzająco na organizm co ma znaczenie w rekonwalescencji.
Po implantacji zęba nie zaleca się jedzenia produktów nabiałowych głównie z powodu ryzyka infekcji i podrażnienia obszaru zabiegu. Produkty mleczne, takie jak mleko, jogurt czy ser, mogą sprzyjać namnażaniu się bakterii w jamie ustnej, co zwiększa ryzyko zakażenia w okolicy implantu. Dodatkowo, niektóre osoby mogą doświadczyć reakcji na bakterie obecne w produktach mlecznych, co może prowadzić do podrażnienia tkanek i spowolnienia procesu gojenia. Z tego powodu, w pierwszych dniach po zabiegu, zaleca się unikanie nabiału i spożywanie łatwostrawnych pokarmów, które są mniej ryzykowne dla procesu gojenia.