Dlaczego po śmierci ojca jestem złośliwa do mamy.Martwie się o nią bo została sama i zawszę miałam z

6 odpowiedzi
Dlaczego po śmierci ojca jestem złośliwa do mamy.Martwie się o nią bo została sama i zawszę miałam z nią dobre , bliskie relację.Po śmierci taty wszystko mnie w niej denerwuję.
Dzień dobry,
Pani złość wobec mamy po śmierci ojca może wynikać z procesu żałoby. Strata bliskiej osoby wywołuje intensywne emocje, które mogą manifestować się jako irytacja wobec najbliższych. Zmiana dynamiki rodzinnej i obciążenie emocjonalne również mogą przyczyniać się do Twojej frustracji. Aby sobie z tym poradzić, można rozważyć np. rozmowę z mamą i wyrażenie w niej swoich uczuć lub skorzystanie ze wsparcia psychologicznego, aby lepiej radzić sobie z żałobą. Pomocne bywa znalezienie zdrowych sposobów na wyrażanie emocji, takie jak m.in. pisanie dziennika, ćwiczenia fizyczne czy medytacja. warto pamiętać, że przeżywanie żałoby wymaga czasu i dbanie o siebie jest kluczowe.

Rozumiem, że przeżywa Pani trudny okres po śmierci ojca i martwi się Pani o swoją mamę, a jednocześnie odczuwa Pani złość i irytację wobec niej. To naturalne, że emocje mogą być intensywne i zmienne w takim czasie. Zrozumienie, skąd biorą się te uczucia, może być pierwszym krokiem w radzeniu sobie z nimi.

Warto wiedzieć, że po stracie bliskiej osoby ludzie przeżywają różne etapy żałoby, takie jak zaprzeczenie, złość, targowanie się, depresja i akceptacja. Złość może być naturalną reakcją na stratę i może być skierowana na osoby, które są nam najbliższe, nawet jeśli nie jest to świadome.

Być może odczuwa Pani złość, ponieważ sytuacja jest dla Pani trudna i bolesna, a Pani mama jest najbliższą osobą, na którą te uczucia są przenoszone. Możliwe, że czuje się Pani również bezradna, martwi się o jej przyszłość i o to, jak poradzi sobie bez ojca.

Proszę spróbować porozmawiać z mamą o swoich uczuciach. Wyrażenie emocji w spokojny sposób może pomóc w zrozumieniu siebie nawzajem i wzmocnieniu Waszej relacji. Możliwe, że obie przeżywacie ból i smutek, a wzajemne wsparcie może pomóc.

Rozważenie wsparcia terapeutycznego dla siebie lub dla Was obu może być pomocne. Terapia może pomóc w przepracowaniu trudnych emocji, w zrozumieniu ich źródeł oraz w znalezieniu sposobów na radzenie sobie z nimi. Może to być także pomocne w budowaniu lepszych relacji i komunikacji z mamą w tym trudnym czasie. Serdecznie polecam fundacje Instytut dobrej śmierci, która wspiera osoby w formie grup wsparcia czy warsztatów, ale też materiałów edukacyjnych.

Proszę pamiętać, że to normalne odczuwać różne emocje po stracie bliskiej osoby. Ważne jest, aby dała Pani sobie czas na przeżycie żałoby i znalazła zdrowe sposoby na radzenie sobie z trudnymi uczuciami.
Jest to zarazem proste jak i trudne pytanie, a stan, w którym jesteś wymaga terapii.

Twoje reakcje na śmierć ojca mogą być wynikiem skomplikowanych emocji i procesów przeżywania żałoby. Śmierć bliskiej osoby, zwłaszcza takiej jak ojciec, może prowadzić do zmiany emocjonalnej dynamiki w rodzinie i w relacjach między członkami rodziny. Oto kilka możliwych powodów, dlaczego po śmierci ojca możesz być złośliwa wobec mamy:

Przeżywanie Żałoby i Stresu
Różne Sposoby Radzenia Sobie z Żałobą: Każdy radzi sobie z żałobą w inny sposób. Może się zdarzyć, że Twoja mama i Ty przeżywacie żałobę w zupełnie odmienny sposób. Twoje frustracje i złość mogą być wynikiem niezrozumienia, dlaczego ona przeżywa żałobę w taki sposób, jaki obserwujesz.

Zmiany w Strukturze Rodziny
Brak Ojca jako Figury Opiekuńczej: Śmierć ojca może zmienić dynamiczne relacje w rodzinie. Możliwe, że teraz Twoja mama musi pełnić rolę, którą wcześniej zajmował ojciec, co może prowadzić do napięć i frustracji.

Emocjonalne i Psychologiczne Obciążenie
Reakcje na Stres: Traumatyczne doświadczenia, takie jak śmierć bliskiej osoby, mogą wpłynąć na Twoje zdolności radzenia sobie z emocjami. Złość i frustracja mogą być sposobem na wyrażenie głębokiego smutku i bólu.

Komunikacja i Otoczenie Rodzinne
Brak Zrozumienia: Może być trudno zrozumieć, jak Twoja mama przeżywa żałobę, jeśli nie mówi o swoich uczuciach. Brak komunikacji lub różnice w stylach komunikacji mogą prowadzić do nieporozumień i napięć.

Co Możesz Zrobić:
Rozmowa z Mamą: Spróbuj otwarcie porozmawiać z mamą o Twoich uczuciach i obserwacjach. Wyrażenie swoich emocji może pomóc w zrozumieniu siebie nawzajem.

Wsparcie Wzajemne: Wspierajcie się nawzajem w trudnych chwilach. Pamiętaj, że obie macie prawo do przeżywania żałoby w swoim własnym tempie i na swój sposób.

Wsparcie Profesjonalne: Jeśli trudności i napięcia są trudne do przezwyciężenia, rozważ wspólne wsparcie terapeutyczne dla Ciebie i Twojej mamy. Profesjonalny terapeuta może pomóc w zrozumieniu i radzeniu sobie z trudnymi emocjami.

Przeżywanie żałoby jest procesem indywidualnym i może zająć czas. Ważne jest, aby dawać sobie nawzajem czas i przestrzeń na radzenie sobie z tym trudnym doświadczeniem.
Możliwe, że przeżywa Pani trudności związane z procesem żałoby po stracie ojca, co powoduje frustracje i zmiany w relacji z matką. Może również występować uczucie złości na osobę, która pozostała po stracie, a także złość na samą siebie za reakcje emocjonalne. Ważne jest, aby szukać wsparcia psychologicznego, aby zrozumieć głębsze przyczyny swoich reakcji oraz znaleźć zdrowe sposoby radzenia sobie z trudnościami emocjonalnymi. Pozdrawiam
Dzień dobry, prawdopodobnie jest to związane z procesem żałoby po stracie bliskiej osoby jaką jest ojciec, a to może wiązać się z silnymi emocjami i zmianami w relacji z mamą.
Zachęcam do skorzystania ze wsparcia psychologicznego, które może pomóc w zrozumieniu tego, co aktualnie się w Pani dzieje i znalezienia adaptacyjnych sposobów do przebrnięcia tego trudnego okresu.
Życzę wszystkiego dobrego
Żeby odpowiedzieć na takie pytanie, trzeba by chwilę dłużej i szerzej porozmawiać, zgłębić temat :-) Prawdopodobnie odpowiedź tkwi gdzieś w głębi Pani :-)