Dlaczego w stanach napięcia mam potrzebe częstego oddawania moczu? W dodatku ściska mi całe podbrzus

2 odpowiedzi
Dlaczego w stanach napięcia mam potrzebe częstego oddawania moczu? W dodatku ściska mi całe podbrzusze tam gdzie pęcherz. Czy tak może sie dziać przy stresie, nerwicy? Jak to leczyć? Leki, nospa? terapia?
Człowiek funkcjonuje jako całość - ciało i umysł. Nie sposób patrzeć na nie osobno. Skurcze pęcherza mogą mieć podłoże somatyczne (stan zapalny pęcherza) i od sprawdzenia tego u lekarza rodzinnego radzę zacząć, może także być efektem napięcia. Zazwyczaj dolegliwości ze strony układu moczowego wiążą się z nastawieniem lękowym. Jednocześnie dolegliwości stanowią źródło napięcia samo w sobie, więc umiejętność panowania nad stresem, rozładowywania nerwów pomoże zapanować nad częstymi skurczami.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Częsta potrzeba oddawania moczu i uczucie ściskania w podbrzuszu mogą być związane z różnymi przyczynami, w tym ze stresem, nerwicą, ale również z innymi schorzeniami fizycznymi. W przypadku tych objawów zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem w celu dokładnej oceny i postawienia właściwej diagnozy.

Stres i nerwica mogą wpływać na funkcje układu moczowego w różny sposób. Może to być spowodowane działaniem stresu na układ nerwowy, prowadzącego do nadmiernej aktywacji nerwów odpowiedzialnych za kontrolę pęcherza moczowego. Ponadto, stres może wpływać na napięcie mięśni w okolicach miednicy, co również może wpływać na funkcjonowanie pęcherza.

Oto kilka możliwych przyczyn i podejść do leczenia:

Konsultacja lekarska: Jeśli doświadczasz częstej potrzeby oddawania moczu i uczucia ściskania w podbrzuszu, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem. Lekarz może przeprowadzić odpowiednie badania diagnostyczne, takie jak badania moczu, badanie fizykalne i ewentualnie badania obrazowe, aby wykluczyć ewentualne przyczyny fizyczne.

Terapia psychologiczna: Jeśli przyczyna jest związana ze stresem lub nerwicą, terapia psychologiczna, tak jak terapia poznawczo-behawioralna, może być skutecznym podejściem. Pomaga ona radzić sobie ze stresem, nauczyć technik relaksacyjnych oraz zmieniać myśli i zachowania, które mogą wpływać na objawy.

Leki: W niektórych przypadkach lekarz może zalecić leki mające na celu złagodzenie objawów. Mogą to być leki przeciwbólowe, leki zmniejszające napięcie mięśni, a w przypadku nerwicy, leki przeciwlękowe lub antydepresyjne.

Zmiany stylu życia: Skorzystanie z technik redukcji stresu, takich jak medytacja, joga, czy regularna aktywność fizyczna, może pomóc w ogólnym zarządzaniu stresem, co może z kolei wpłynąć na poprawę objawów związanych z pęcherzem.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.