Dlaczego wyszukuję w internecie wpisy krytykujące takie osoby jak ja, takie z którymi się utożsamiam

3 odpowiedzi
Dlaczego wyszukuję w internecie wpisy krytykujące takie osoby jak ja, takie z którymi się utożsamiam lub sama daję wpisy, odpowiedzi na czyjeś pytania czekając na krytykę, do czego nie zawsze dochodzi? Potem się tymi wpisami dołuję, krytykuję siebie lub jestem zawiedziona, że ktoś kto mnie krytykuje w internecie na ten konkretny wpis nie zareagował wcale. Jakbym była od tego uzależniona i nie mogła przestać tego robić. Ale dlaczego skoro mnie to krzywdzi i psuje samopoczucie? Jeśli dobrze wiem że obcy ludzie nie mają całej wiedzy o mnie i moich trudnościach. Coś mi to daje, tylko co? Chciałabym zrozumieć i przestać.
Dzień dobry,
Zbyt mało podaje Pani informacji aby w tu odpowiedzieć na Pani pytania. Jednakże zachowanie, które Pani opisuje wskazuje, że czytanie komentarzy do Pani wpisów lub wpisów podobnych do Pani wpisów w Internecie uruchamia Pani schematy osobiste, które wydają się nie są adaptacyjne aktualnie dla Pani. Aby poznać i zrozumieć jakie mechanizmy i schematy działają może Pani skorzystać ze spotkań z psychoterapeutą i wspólnie z nim przeanalizować min. Pani tendencje, kompensacje, uruchamiane schematy, którymi Pani się kieruje i odpowiedzieć sobie, co może Pani z tym zrobić. Pozdrawiam, Sylwia Daniłowicz

To, że szukasz w internecie wpisów krytykujących osoby takie jak ty, z którymi się utożsamiasz lub samodzielnie dajesz wpisy, może wynikać z kilku psychologicznych mechanizmów. Rozważmy kilka możliwych przyczyn:

Samoocena i potrzeba potwierdzenia: Niektórzy ludzie mają tendencję do oceny swojej wartości na podstawie tego, co inni myślą o nich. Szukając krytyki, mogą szukać potwierdzenia swoich negatywnych przekonań o sobie lub próbować zrozumieć, jak są postrzegani przez innych.

Perfekcjonizm: Jeśli masz tendencję do dążenia do perfekcji, możesz być bardziej krytyczna wobec siebie niż inni, i dlatego szukasz potwierdzenia swoich własnych krytycznych myśli.

Przejście na "autoodpust": Czasami ludzie krytykują siebie, aby upewnić się, że są gotowi na potencjalną krytykę od innych. Jest to rodzaj autoprotekcji, ale może prowadzić do niskiej samooceny.

Niepewność i potrzeba akceptacji społecznej: Szukanie krytyki od innych może wynikać z poczucia niepewności i potrzeby zrozumienia, czy inni cię akceptują. Często ludzie zmagający się z niepewnością szukają wskazówek na temat tego, jak dostosować się do oczekiwań innych.

Jeśli jesteś niezadowolona z tego nawyku i chcesz go przerwać, oto kilka kroków, które mogą pomóc:

Świadomość: Zrozumienie, dlaczego robisz to, co robisz, to pierwszy krok w rozwiązaniu problemu. Staraj się być bardziej świadoma swojego zachowania i motywacji.

Przemyśl swoje przekonania: Zastanów się nad negatywnymi przekonaniami o sobie i spróbuj je zrewidować. Czy na pewno są one uzasadnione?

Rozwijanie samoakceptacji: Pracuj nad akceptacją siebie i swoich wad. Nikt nie jest doskonały, i to jest w porządku.

Poszukiwanie wsparcia: Rozmawianie z terapeutą lub psychologiem może pomóc zrozumieć głębsze przyczyny takiego zachowania i znaleźć sposoby na jego kontrolowanie.

Znajdź inne, pozytywne sposoby na radzenie sobie ze stresem i negatywnymi emocjami, takie jak medytacja, jogging lub twórcze zajęcia.

Przypomnij sobie, że krytyka od obcych na internetowym forum nie ma zwykle dużego znaczenia. Nie znają cię osobiście ani twoich trudności, więc ich zdanie nie jest miarodajne.

Pamiętaj, że praca nad tym nawykiem może wymagać czasu i wysiłku, ale zrozumienie go i dążenie do zmiany jest krokiem w dobrym kierunku.
Witam serdecznie, może warto się zastanowić jak było wcześniej, kiedy Pani tych wpisów nie czytała? Jakie myśli się pojawiają, gdy chce Pani sprawdzić co rózne osoby napisały. Czy ocena innych osób jest tak ważna dla Pani? Czy ten przymus czytania wpisów jest tak duży, że nie potrafi się Pani od niego uwolnić? Może są jeszcze inne obszary, gdzie wykonuje Pani podobne czynności. Krytyka własnej osoby obniża Pani poczucie własnej wartości i dlatego polecam do pracy własnej książkę: Jesteś kimś więcej niż myślisz. Jeżeli praca własna nie pomoże, warto umówić się do psychologa i przyjrzeć się bliżej Pani schematom.

Pozdrawiam ciepło.