Do jakiego lekarza się udać, jakie badania wykonać jeśli występuje: - osłabienie, - senność, - le

3 odpowiedzi
Do jakiego lekarza się udać, jakie badania wykonać jeśli występuje:
- osłabienie,
- senność,
- ledwie zakończona noc polarna,
- negatywizm/marudzenie/czepianie się (o wszystko ;)), krytykowanie.
- libido na poziomie 0 od wielu miesięcy,
- brak aktywności fizycznej, częste bóle pleców,
- duże przywiązanie do telefonu,
- mała cierpliwość,
- w związku z zamieszkaniem mamy mało znajomych, tych co mamy są krytykowani. Natomiast występuje duże przywiązanie do ciągłego pisania przez telefon, ale rozmówcy też są krytykowani.
Nie jest to wulgarne, ale męczące.
Suplementowanie Wit. D (w zimie 5000j., teraz 4000), B6, rozpoczęte sumplementowanie cynku.
Roczne dziecko w domu, jednak umożliwia spanie i wypoczynek.
Dorosły mężczyzna ok 30 lat.
W rodzinie występuje cukrzyca. Wyniki robione dość dawno temu dały negatywny wynik. Nie jestem lekarzem. Nie wiem czy to brak witamin, czy depresja? A może inny problem. Myślałam, że problem z libido jest przeze mnie, ale szybko wróciłam do mniejszej wagi niż przed ciążą.
Witam,
Zalecałabym konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Badania, które warto wykonać przy takich objawach to: ogólna morfologia, enzymy wątrobowe, poziom hormonów tarczycy, żelazo, wit. z grupy B i D3, poziom cukru. Lekarz rodzinny powinien dodatkowo zdecydować, czy konieczna jest konsultacja psychiatryczna, neurologiczna lub ortopedyczna. Powyżej wymienione badania warto zrobić przed wizytą u psychiatry. Z problemem obniżonego libido powinien pomóc seksuolog. W przypadku nagłego i ostrego obniżenia nastroju, prosże jak najszybciej skontaktować się z psychiatrą.
Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
proponowałbym na początek wykluczyć problemy natury medycznej, poprzez konsultację z lekarzem rodzinnym. Objawy jakie Pani podała mogą być również objawami depresji. Przechodzicie państwo trudny okres w sowim życiu. Przeprowadzka, utrata grona osób bliskich/przyjaciół/rodziny mogą znacząco wpływać na samopoczucie. Pojawienie się dziecka w rodzinie też jest dużym stresem. Zmianie ulegają dotychczasowe role w parze np. dostępność jednego partnera dla drugiego - podporządkowanie wielu sfer życia codziennego pod potrzeby maluszka. Wszystko to wymaga nakładu czasu i energii od jednego lub obydwojga partnerów. Taka zmiana stylu życia nie należy do łatwych i często wprowadza napięcia do relacji między rodzicami. Jest to okres, kiedy nie oszukujmy się potrzeby partnera odchodzą na dalszy plan dlatego, że młoda mama po spędzeniu czasu z dzieckiem oraz na innych obowiązkach zawodowych potrzebuje zazwyczaj czasu na odpoczynek. Partner przeżywa też różne dylematy pojawiła się nowa osoba która wymaga opieki, on też potrzebuje bliskości - rozmowy. Proponowałbym rozpocząć od rozmowy z partnerem o potrzebach własnych i związku. Konsultacja psychoterapeutyczna dla partnera jest wskazana celem wykluczenia wspomnianych już stanów depresyjnych można też rozważyć konsultację dla pary.
Pozdrawiam serdecznie - Krzysztof Czułno.
Dzień dobry,
jestem przekonany, że na początek mogą być przydatne dwa pierwsze kroki:
1.konsultacje psychologiczne np. u specjalistów zajmujących się depresją jak i wypaleniem zawodowym
2. konsultacje i badania u lekarza pierwszego kontaktu są najlepszymi.
Nastawiłbym się dodatkowo na to, że raczej może to nie być "punktowa wizyta" u jednego specjalisty. To będzie raczej nieco dłuższy proces diagnozy i szukania pomocy. Bardzo ważna będzie też motywacja nie tylko do samej diagnozy, ale później do wprowadzania zmian np. np w pewnych elementach swojego trybu życia. Czy ten mężczyzna ma już motywację by szukać pomocy lub coś zmieniać w swoim życiu? Taki brak motywacji bywa trudnością zarówno w przypadku podobnych objawów wyplenia jak i depresji.
Bywa często tak, że zgłaszają się osoby potrzebujące pomocy bardzo późno. Wtedy rola osób bliskich by pomóc zbudować motywację lub fizycznie towarzyszyć w szukaniu pomocy bywa bardzo ważna. A dodam, że wypalenie nie zawsze dotyczy tylko ściśle sfery aktywności zawodowej - zwykle rzutuje na inne sfery życia. Bo właśnie nie pisze Pani nic o aktywności zawodowej tej osoby. Wypalenie u osób nieaktywnych obecnie zawodowo - też się to wcale nie rzadko zdarza. Podobne "objawy" dać mogą też dawać same zaburzenia snu - rytmu około-dobowego. Wtedy zbudowanie dobrych codziennych nawyków może być pierwszym / głównym celem pracy z psychologiem mającym odpowiednie doświadczenie. Celowo powtórzę tu najważniejsze pytanie - Czy ta osoba sama widzi powody by szukać pomocy u specjalistów? Czasem pierwsze konsultacje psychologiczne są nacechowane właśnie wątpliwościami Klienta "Czy już potrzebuję pomocy?" Wtedy okazuje się. że taka osoba z pomocą specjalisty może lepiej wykrystalizować swoją ocenę sposobu fukcjonowania i znaleźć motywację do skorzystania z pomocy lub uznać jej brak. To z mojego doświadczenia pomaga też czasem niejednemu człowiekowi lepiej ocenić czy chce zacząć szukać pomocy również u lekarzy. Z wyrazami szacunku i powodzenia w szukaniu dobrych rozwiązań Jacek Czapski

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.