Do jakiego lekarza się udać po diagnozę jeżeli podejrzewam u siebie ADD?

9 odpowiedzi
Do jakiego lekarza się udać po diagnozę jeżeli podejrzewam u siebie ADD?
zespół zaburzeń koncentracji uwagi to temat dla neurologa. Jeśli jednak okaże się, że zaburzenia koncentracji występują a zespołu ADD się nie diagnozuje to dla psychologa/psychoterapeuty.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
W pierwszej kolejności psychiatra, który powinien się znać na diagnozie ADHD. Ewentualnie neurolog lub psycholog.

Ważniejsze od tego jaka to będzie specjalizacja jest to czy danych specjalista ma doświadczenie z diagnozą i leczeniem ADHD. Jeśli ma, to zapewne obojętne kto to będzie, jeśli nie ma to też nie ma to wielkiego znaczenia.

Pozdrawiam i powodzenia!
Można zacząć od wizyty u lekarza psychiatry, który skieruje na testy diagnostyczne, np Diva 5.0 dla osób doroslych i pokieruje leczeniem farmakologicznym w komibancji z pomocą psychologiczna. Można również zapisać sie na testy diagnostyczne i do psychiatry z wynikami.
Myślę, że warto byłoby w pierwszej kolejności przejść procedurę diagnostyczną (tj. wywiad, wykonać testy diagnostyczne itp.) i omówić ich wyniki z psychologiem. Jeśli okaże się, że "coś jest na rzeczy" to wówczas warto kontynuować diagnozę u lekarza psychiatry/ neurologa. Jeśli natomiast chodzi o terapię to sprawdzi się terapia funkcji poznawczych prowadzona metodą Feuerstein Instrumental Enrichement.
Dzień dobry, myślę, że warto zacząć od diagnostyki psychologicznej, zrobić konieczne testy, badania, wywiad i wtedy udać się do psychiatry. Słyszę często od pacjentów, że psychiatra pytał o taką diagnostykę na pierwszej wizycie i jeśli nie było to zlecił, aby ją wykonać i wrócić. Psycholog ma zazwyczaj więcej czasu przeznaczonego na taką diagnozę, często odbywa się ona w kilku etapach. W razie dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu. Mogę także zaproponować diagnozę w formie zdalnej. Pozdrawiam
Ostateczną diagnozę ADHD czy ADD stawia lekarz psychiatra i również jedynie psychiatra może przepisać leki, jeśli uzna to za wskazane. Psycholog może przeprowadzić szereg testów psychologicznych, takich jak np. Diva-5, Moxo lub różnego rodzaju testy funkcji poznawczych, a także wywiad psychologiczny, na podstawie których może sporządzić opinię. Diagnoza ADHD jest kompleksowym procesem, w którym najczęściej współpracują ze sobą psycholog oraz lekarz psychiatra.
Dzień dobry. Jeśli podejrzewa Pani u siebie ADD, najlepszym specjalistą, do którego warto się udać w celu postawienia diagnozy, jest psychiatra. Psychiatra jest lekarzem specjalizującym się w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń psychicznych, w tym ADHD i ADD.

Wizyta u psychiatry pozwoli na dokładną ocenę objawów, przeprowadzenie wywiadu medycznego oraz, jeśli będzie to konieczne, skierowanie na dodatkowe badania psychologiczne. W zależności od potrzeb, psychiatra może zaproponować leczenie farmakologiczne lub skierować Panią na psychoterapię, która może pomóc w radzeniu sobie z objawami ADD.

Dodatkowo warto rozważyć konsultację z psychologiem lub neuropsychologiem, którzy mogą przeprowadzić bardziej szczegółowe testy uwagi i funkcji poznawczych, co może wspierać proces diagnozy i leczenia. Jednak pierwszym krokiem powinien być kontakt z psychiatrą. Z pozdrowieniami, Karolina Maciejewicz
Najlepiej udać się do psychologa specjalizującego się w diagnostyce ADHD. Taki psycholog wtedy napisze opinię psychologicznym o Twoim funkcjonowaniu w tym zakresie i określi, jakie symptomy ADHD spełniasz, a także czy zgłaszane przez Ciebie objawy nie mogą mieć jednak innego wytłumaczenia.

Następnie z taką opinią i odpowiednimi badaniami udać się do psychiatry specjalizującego się w farmakologii ADHD, aby oficjalnie zatwierdził diagnozę w systemie, wykluczył medyczne wytłumaczenia przeżywanych objawów i przypisał odpowiednie leki mogące wspomóc Twoje funkcjonowanie.

Przy wyborze psychologa-diagnosty ADHD warto zwrócić, z czego składa się diagnostyka i ile może potrwać (trudno jest przeprowadzić rzetelną diagnostykę ADHD u dorosłych w mniej niż 2-3 godziny), a także co dokładnie uwzględnia cena. Dodatkowo warto spytać o współpracującego z nim psychiatrę albo czy wydaje spersonalizowane, szczegółowe opinie psychologiczne w tym zakresie, ponieważ psychiatrzy mogą nie uznać danej opinii, jeśli mają podejrzenia co do jej rzetelności. Dlatego ważne, by w takiej opinii był opisany przebieg diagnostyki, a także funkcjonowanie pacjenta tak, aby nie było wątpliwości, że dany psycholog zna się na rzeczy i przeprowadził proces rzetelnie.

Najpierw należy udać się do lekarza psychiatry na konsultacje który zadecyduję o dalszych krokach diagnostycznych, jeżeli lekarz nie wykluczy wyżej wspomnianego zaburzenia kieruję często na diagnostykę psychologiczną w kierunku ADHD/ADD

Eksperci

Aleksandra Szygendowska

Aleksandra Szygendowska

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Celina Kuzynowska

Celina Kuzynowska

Psycholog

Szczecin

Malwina Napiórkowska

Malwina Napiórkowska

Psycholog

Warszawa

Emilia Majer

Emilia Majer

Psycholog

Kielce

Wiktoria Dowgiel

Wiktoria Dowgiel

Psycholog

Warszawa

Karolina Wróbel

Karolina Wróbel

Psycholog

Opole

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 22 pytań dotyczących usługi: ADHD
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.