Dobry wieczór, bardzo chciałbym znaleźć poradę w następującej kwestii: Nie potrafię znieść byc

3 odpowiedzi
Dobry wieczór,

bardzo chciałbym znaleźć poradę w następującej kwestii:

Nie potrafię znieść bycia w domu.

Słowo "dom" nie dotyczy tylko własnego mieszkania- dotyczy ono także hotelu, domu letniskowego itd. Zawsze mam potrzebę wyjścia z domu, żeby nie odczuwać presji (uczucie które skłania mnie do opuszczenia domu). Jeśli już nie mogę wyjść z domu, na przykład ze względu na pogodę, oczywiście że czymś się zajmuje (czytanie, granie ...) ale te czynności nie dają mi odprężenia. Będąc na dworze, relaksuje się wewnętrznie, mimo że też z pozoru nie nie robie- wystarczy proste siedzenie na ławce.
Czy ktoś ma pomysł, skąd u mnie się wziął ten fenomen?
Dzień dobry. Myślę że problem może być złożony i Pani opis może nasuwac wiele hipotez. Może warto udać się do specjalisty celem zastanowienia się i przyjrzenia ( najpierw poprzez profesjonalny wywiad ) skąd wziął się Pani dylemat, pozdrawiam

Dzień dobry, z opisu wnioskuję, że miejsce, słowo ‘dom’ wywołuje u Pana reakcje lękowe i za tym idące reakcje unikania takich miejsc. Z opisu nie wynika i trudno stwierdzić, czy jest to fobia, jak długo trwa opisana przez Pana sytuacja, czy i jakie ma Pan konkretne objawy ciała w sytuacji pozostania w takim miejscu. Z opisu wynika, że Pana lęk, niepokój nie wynika z rzeczywistego zagrożenia. Być może ma to swoje źródło w Pana domu rodzinnym.. Warto by pogłębić temat. Życzę dużo zdrowia. Pozdrawiam.
Dzień dobry, Co dla Pana oznacza bycie w "domu"? Jakie emocje się z tym wiążą? Co by Pan czuł, gdyby to była ławka na ogrodzie przy domu? Jak wyglądało spędzanie czasu wolnego w Pana domu rodzinnym? Od kiedy obserwuje Pan u siebie takie odczucia? Jakie emocje wywołuje u Pana stwierdzenie "zamknięty w czterech ścianach?" Czy jest jakieś miejsce, gdzie nie czuje Pan tej presji? - to zaledwie kilka pytań, które może Pan wziąć pod refleksję zgłębiając temat. Przebywanie na świeżym powietrzu, kontakt z naturą działa bardzo prozdrowotnie i kojąco również dla układu nerwowego. Jednocześnie, jeśli ta silna presja mówiąca, że musi się Pan koniecznie wydostać z budynku, utrudnia Panu codzienne funkcjonowanie i jest źródłem cierpienia, warto ten temat zgłębić z terapeutą. Życzę powodzenia w odnalezieniu równowagi.