Dobry wieczór, Bardzo proszę o pomoc. Myślę,że jestem w martwym punkcie. Otóż zaczęłam niedawno

3 odpowiedzi
Dobry wieczór,

Bardzo proszę o pomoc. Myślę,że jestem w martwym punkcie. Otóż zaczęłam niedawno moja pierwszą pracę. Na szkoleniu nie działo się prawie nic, teraz w pracy zostaje sama a kierowniczka jest perfekcjonistką. Zdarzają mi się błędy, a wychodzi na to, najlepiej gdyby ich nie było. Przed pracą mam problemy ze snem, brak apetytu, płaczę, boję się tam iść. Zmiana pracy na tą chwilę nie wchodzi w grę. Najlepiej się czuje w domu. Nie mam znajomych tylko męża. Boje się życia. Wiem,że potrzebuje pomocy specjalisty, ale na chwilę obecną mnie nie stać po prostu. Zdaje sobie sprawę,że piszę chaotycznie, ale już jestem na skraju. Proszę o pomoc.
Dzień dobry,
zmiana pracy to jeden z bardziej stresujących momentów w życiu. Wkraczamy w zupełnie nowe środowisko, poznajemy nowych ludzi. Niezależnie od tego, jakie mamy kompetencje, wiedzę i na jakim stanowisku zaczynamy pracę, to zawsze zakres obowiązków jest nowością i trzeba się tego po prostu nauczyć. Dlatego kluczowym elementem jest proces wdrożenia. Z tego co Pani pisze, to rozumiem, że szkolenie wprowadzające nie było dobrze przeprowadzone. Bez odpowiedniego wprowadzenia nie ma możliwości, aby od razu wszystko wiedzieć i wykonywać swoją pracę bezbłędnie. Każdy potrzebuje się przyzwyczaić, osadzić w nowym miejscu, zaznajomić z zasadami, ludźmi itp. To, że odczuwa Pani lęki, stres i ma objawy somatyczne to efekt napięcia i presji. W takim przypadku zachęcałabym, aby porozmawiała Pani z kierowniczką i powiedziała jej, że potrzebuje Pani dodatkowych wskazówek co do tego, jak wykonywać swoją pracę. Warto to zrobić możliwie, jak najszybciej, bo początek pracy, to idealny moment, aby zadawać pytania, bo na tym etapie mamy prawo nie wiedzieć wielu rzeczy. Życzę powodzenia!
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek

Dzień dobry Pani Joanno

Z tego co rozumiem, to ma Pani w życiu do czynienia ze stresem, wiele Pani widzi, jest Pani świadoma swoich trudności - w relacjach z innymi, posiadanie więzi, w których można otrzymać wsparcie.
Pisze Pani, że obecnie nie może pani sobie pozwolić na psychoterapię prywatną. Pomyślałam, że można spróbować zapisać się na konsultacje w placówce NFZ lub NZOZ, jeżeli są takie w Pani mieście. Istnieją także anonimowe telefony zaufania, z których można korzystać w trudnych chwilach. Z mojego doświadczenia wynika, że nie jest to bardzo łatwe, bo trzeba włożyć wysiłek, ale na prawdę można znaleść terapeutę, psychologa, który poprowadzi Panią w ramach funduszu.

Życzę powodzenia
Przede wszystkim, chcę podkreślić, że to, co przeżywasz, jest ważne i zasługuje na uwagę. Zmagasz się z trudnymi emocjami związanymi z nową pracą, a opisane przez Ciebie objawy – problemy ze snem, brak apetytu, lęk i płacz – mogą być oznakami silnego stresu.
Ważne jest, abyś pamiętała, że każdy popełnia błędy, szczególnie na początku nowej pracy. To naturalna część procesu uczenia się. Perfekcjonizm kierowniczki może dodatkowo zwiększać presję, ale pamiętaj, że nie musisz być doskonała. Każdy potrzebuje czasu, aby się dostosować i nauczyć nowych umiejętności.
Oto kilka kroków, które możesz rozważyć:
Zarządzanie stresem: Naucz się technik relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie czy medytacja. To może pomóc w radzeniu sobie ze stresem i lękiem. W Internecie znajdziesz wiele artykułów czy filmów, które pomogą Ci wdrożyć techniki relaksacyjne
Komunikacja w pracy: Jeśli to możliwe, porozmawiaj z kierowniczką. Perfekcjonizm kierowniczki może budzić lęk i wyobrażenie, że ona nie zrozumie Twoich trudności, jednak często nasze wyobrażenia to nie rzeczywistość. Spróbuj powiedzieć o swoich obawach, spytać o jej oczekiwania i radę jak masz postępować w sytuacji kiedy nie możesz sobie z czymś poradzić. Jej na pewno zależy na tym aby zadania były dobrze wykonane więc bardzo możliwe, że pozytywnie odbierz, że pytasz zamiast popełniać błędy. Jeśli kierowniczka jest krytyczna powiedz, że zależy Ci aby jak najlepiej wypełniać swoje obowiązki i dopytujesz ponieważ cenisz sobie jej doświadczenie i profesjonalizm.
Wsparcie społeczne: Choć masz tylko męża jako bliską osobę, jego wsparcie może być bardzo cenne. Rozmowa może przynieść duża ulgę i nabranie innej perspektywy spojrzenia na problem.
Profesjonalna pomoc: Rozumiem, że obecnie nie stać Cię na pomoc specjalisty, ale istnieją również darmowe opcje wsparcia psychologicznego. Sprawdź lokalne centra wsparcia, poradnie psychologiczne oferujące konsultacje za niższą opłatą, czy też darmowe linie wsparcia.
Samopielęgnacja: Zadbaj o siebie. Włącz do swojej rutyny aktywności, które sprawiają Ci przyjemność i pomagają się zrelaksować.
To ważne, że zdecydowałaś się napisać tutaj i szukać pomocy. Pomyśl jakie inne kroki możesz podjąć w celu zadbania o swoje zdrowie psychiczne, nawet jeśli na początku będą to małe kroki.