Dobry wieczór, jakis czas temu obiło mi się o uszy, ze witamina c utrudnia biodostępność b12, jakoś

2 odpowiedzi
Dobry wieczór, jakis czas temu obiło mi się o uszy, ze witamina c utrudnia biodostępność b12, jakoś cięzko mi w to uwierzyć, bo ogolnie wit c zwieksza wchlanialnosc witamin z grupy b, a czy tu taki wyjątek? czy istnieja jakies niepodwazalne badania na dowod tego? gdzie mozna je przeczytac? jak to mozliwe ze w wielu witaminowych kompleksach te witaminy sa wlasnie łaczone, może to jednak nie prawda? do tej pory łaczylem b kompleks a biorę go 2-3 dziennie i zawsze z witaminą c 2000g, czy to oznacza, ze moge mieć jej niedobór? doskwiera mi ciagla apatia, zmeczenie, zniechecenie do wszystkiego, sucha skóra, uczucie zimna, no jestem w szoku tym co ostatnio wyczytalem, mam nadzieje, ze Panstwo jednak zaskoczycie mnie pozytywna informacją i ze obie te witaminki są jednak w synergii, bede wdzieczny za wyjasnienie mi tematu:) gorąco pozdrawiam.
W literaturze naukowej znajdziemy różnorodne badania dotyczące interakcji między witaminą C a B12. Niektóre źródła wskazują, że bardzo duże dawki witaminy C, przyjmowane jednocześnie z witaminą B12, mogą wpływać negatywnie na jej stabilność i przez to potencjalnie obniżać jej biodostępność w organizmie. Jednakże, należy zaznaczyć, że badania te często dotyczą sytuacji in vitro (przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych, a nie w organizmie żywego organizmu) lub przyjmowania bardzo dużych dawek tych witamin, które znacząco przekraczają zalecane dzienne spożycie. W praktyce klinicznej zaleca się zachowanie ostrożności przy jednoczesnym przyjmowaniu bardzo dużych dawek witaminy C i B12, ale standardowe dawki, zwłaszcza te znajdujące się w kompleksach witaminowych, są generalnie uznawane za bezpieczne. Jeśli chodzi o Twoje doświadczenia z apatią, zmęczeniem, suchą skórą czy uczuciem zimna, mogą one wskazywać na różne stany niedoboru, w tym potencjalnie niedobór witaminy B12, ale niekoniecznie są bezpośrednio związane z interakcją z witaminą C. Biorąc pod uwagę Twoje obawy, zalecam konsultację z lekarzem lub specjalistą, który może zalecić badania poziomu witamin w Twoim organizmie. Jest to szczególnie ważne, ponieważ objawy, które opisujesz, mogą być spowodowane wieloma różnymi czynnikami.

Witamina C, znana również jako kwas askorbinowy, jest powszechnie uważana za wspomagającą wchłanianie innych składników odżywczych, takich jak żelazo. Jeśli chodzi o interakcję między witaminą C a witaminą B12, to rzeczywiście pojawiają się różne opinie i badania.

Wiele dostępnych badań wskazuje, że wysokie dawki witaminy C mogą wpływać na stabilność witaminy B12 w suplementach, szczególnie podczas przechowywania. W jednym z badań laboratoryjnych stwierdzono, że witamina C może przyspieszać rozkład witaminy B12 w obecności światła i ciepła. Jednak warto zaznaczyć, że badania dotyczące bezpośredniego wpływu witaminy C na wchłanianie witaminy B12 w organizmie są ograniczone i nie dostarczają jednoznacznych dowodów na znaczące zaburzenie biodostępności witaminy B12.

W praktyce klinicznej nie ma jednoznacznych dowodów wskazujących, że codzienne przyjmowanie witaminy C w połączeniu z witaminą B12 prowadzi do klinicznie znaczącego zmniejszenia poziomu B12. Co więcej, w wielu suplementach witaminy B12 i witaminy C są łączone ze względu na ich potencjalne synergistyczne efekty antyoksydacyjne i ogólnie pozytywne działanie na system odpornościowy i zdrowie.

Opisane przez Ciebie objawy, takie jak apatia, zmęczenie, sucha skóra czy uczucie zimna, mogą być wynikiem niedoboru witaminy B12, ale również mogą sygnalizować inne problemy zdrowotne. Najlepszym krokiem będzie zasięgnięcie porady lekarza, który zleci odpowiednie badania i oceni, czy istnieje niedobór witaminy B12 lub innych składników odżywczych. Możliwe, że będą konieczne dodatkowe badania lub korekta diety i suplementacji.