Dobry wieczór, mam 16 lat. Mój "problem" rozpoczął się 2 lata temu, gdy miałem 14 lat wtedy podejrze

3 odpowiedzi
Dobry wieczór, mam 16 lat. Mój "problem" rozpoczął się 2 lata temu, gdy miałem 14 lat wtedy podejrzewałem, że jestem biseksualny, ale odrzucałem od siebie tą myśl, łącznie z tym "odkryciem" zaczęły pojawiać się poczucia winy przez rzeczy na które tak naprawdę wpływu nie mam. W wieku 15 lat byłem już pewny swojej orientacji wtedy odechciało mi się wszystkiego - przestałem wychodzić z domu wyjścia ograniczają się jedynie do wyjścia do szkoły i sklepu. Do tego po ukończeniu szkoły podstawowej przed pójściem do szkoły średniej zaczęły towarzyszyć mi lęki przed szkołą, nie wiem czym one są spowodowane nikt się ze mnie w szkole nie wyśmiewa problemów z nauką większych też nie mam, ale gdy pomyślę, że mam tam iść to się stresuje i odechciewa mi się żyć. Od około 2 tygodni jest gorzej? Jeśli mogę to tak nazwać rzeczy z których miałem jaką kolwiek frajde przestały mi ją dostarczać, nic mi się nie chce najchętniej nie wychodziłbym z łóżka i przesypiał całe dnie. Przed ludźmi staram się nie pokazywać nic po sobie m.in. dlatego, że moja mama myśli, że depresja u nastolatków nie istnieje, ponieważ nie mamy się czym przejmować. Nie mówiłem mamie o moich problemach bo wiem, że zostanie to przez nią odebrane w sposób, że jestem leniwy i chcę się usprawiedliwić żeby nic nie robić szczególnie z tą sprawą szkolną,a jeśli chodzi o orientacje to wolałbym nie mówić mojej mamie bo wiem jaki ma ona stosunek do osób innej orientacji. Maja Panstwo podejrzenie może co może ze mną być nie tak i czy jest możliwość "wyleczenia" tego bez konsultacji z psychologiem?
Dzień Dobry, zachęcam do kontaktu ze specjalistą, aby szerzej omówić ten temat podczas wizyty.
Pozdrawiam serdecznie

Dobry wieczór,
To, co Pan opisuje, może być przejawem trudności emocjonalnych, które często występują w okresie dojrzewania, ale też mogą wskazywać na bardziej złożone problemy, takie jak depresja lub lęk. Poczucie winy, brak zainteresowania rzeczami, które wcześniej sprawiały radość, problemy z motywacją, a także lęki związane ze szkołą, mogą być symptomami tych stanów.
Warto podkreślić, że orientacja seksualna nie jest problemem ani stanem, który wymaga leczenia. To naturalny aspekt ludzkiej tożsamości. Odkrywanie swojej orientacji seksualnej w okresie dojrzewania może być procesem złożonym i czasem trudnym, szczególnie w środowisku, które nie jest akceptujące. To, co Pan opisuje, wskazuje na wewnętrzny konflikt i stres związany z akceptacją samego siebie, co jest normalne w procesie odkrywania własnej tożsamości.
Co do Pana uczuć i stanu emocjonalnego, ważne jest, aby rozważyć możliwość porozmawiania z kimś zaufanym, kto może zrozumieć Pana sytuację i wesprzeć.
Rozmowa z psychologiem lub terapeutą może być bardzo korzystna w takich sytuacjach. Profesjonalista może pomóc Panu zrozumieć i przetworzyć swoje emocje, a także poradzić sobie z lękami i depresją, jeśli to one stanowią problem. Choć rozumiem Pana obawy przed rozmową z mamą, ważne jest, aby pamiętać, że zdrowie psychiczne jest równie ważne jak fizyczne i zasługuje na troskę i uwagę.
Jeśli obecnie nie jest możliwa konsultacja z psychologiem, mogą być pomocne różne techniki samopomocy, takie jak medytacja, ćwiczenia fizyczne, pisanie dziennika czy rozwijanie hobby. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że te techniki są tylko wsparciem, a nie zamiennikiem profesjonalnej pomocy.
Proszę pamiętać, że nie jest Pan sam w swoich doświadczeniach, a pomoc i wsparcie są dostępne. Odwaga w poszukiwaniu pomocy i wsparcia jest ważnym krokiem w dbaniu o swoje zdrowie psychiczne i emocjonalne.
Dzień dobry, przechodzisz przez wiele emocji i wyzwań, które są niezwykle trudne, zwłaszcza w wieku 16 lat, kiedy wiele osób zmaga się z różnymi problemami związanymi z tożsamością, akceptacją i presją społeczną. Mimo że próbujesz radzić sobie samodzielnie, rozważenie konsultacji z psychologiem może być bardzo korzystne. Specjalista może pomóc Ci w zrozumieniu Twoich emocji, wskazać odpowiednie strategie radzenia sobie z trudnościami oraz zapewnić wsparcie w procesie odkrywania siebie. Nie musisz się martwić, że Twoje uczucia nie są ważne – są one istotne i zasługują na uwagę.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 220 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.