Dobry wieczór, Mam problemy z koncentracją, jestem przymulony wręcz otempialy momentami. Mam ocięża

3 odpowiedzi
Dobry wieczór,
Mam problemy z koncentracją, jestem przymulony wręcz otempialy momentami. Mam ociężały umysł zwłaszcza wieczorem. Do tego zdarza mi się że brakuje mi słowa, plącze mi się język mieszam słowa, staje na środku pokoju i nie wiem co mam zrobić. Zdarzają mi się natrętne myśli, ciężko mi się czyta, często bywam odrealniony, czuję takie ubóstwo intelektualne jakbym zakończył edukację na wczesnej podstawówce chociaż zawsze byłem elokwentną osobą. Czasami bywam spięty, ciężko zrozumieć co ktoś do mnie mówi, odpowiadam schematycznie unikając głębszych odpowiedzi. Byłem u neurologa, przebadał mnie i powiedział że wszystko ok i dał coś na "rozruszanie mnie" nie pomogło. Odwiedziłem też psychiatrę i powiedział że jest to coś nerwicowego i zapisał jakieś leki których boję się brać bo to psychotropy. Mam migrenę z aurą (zdarza mi się zwykle co pół roku) nadwrażliwość na światła czy coś takiego (wyszło na eeg 5 lat temu) byłem prześwietlany (tomograf i rezonans około 3 lata temu, wszystko było ok) miałem również stwierdzoną depresję młodzieżową w wieku 14 lat. Nie suplementuje się, sypiam dobrze(gidizny tylko przesunięte bo zazwyczaj 01-11), głowa mnie nie boli, czasami mi się kręci ale rzadko. Mam 21 lat rocznikowo, mężczyzna, byłem wyczynowym sportowcem (biegi dlugodystansowe) aktualnie też dużo trenuje, również siłowo a no i siedzę dużo przed komórką myślę że 6-8 godzin dziennie. Nie wiem szczerze co się ze mną dzieje czy to bardziej ta nerwica czy jednak coś innego. Popadam w lekką paranoje myśląc o tym
Witam. Dla mnie podstawowym pytaniem byłoby to: czy takie symptomy są stałe w ciągu długiego czasu czy pojawiają się napływami? W zależności od odpowiedzi mogą być 2 kierunki ku rozwiązaniu: 1) jeśli symptomy są stałe - jeszcze raz pójść do innego psychiatry i powiedzieć wszystko co tutaj jest opisanym i wykluczyć organiczną przyczynę (pigułki tutaj będą niezbędne) i 2) jeśli nie są stałe, to zrobić tablicę bodźców, wywołujących te symptomy (to może być np. przemęczenie, brak witamin, overstimulation. Przyczyną może być też migrena.

Dzień dobry, twoje objawy mogą być związane z zaburzeniami lękowymi lub emocjonalnymi. Zaufaj ocenie specjalistów. Psychiatra, który zaproponował leki, może mieć rację – omów swoje obawy z nim, aby lepiej zrozumieć, jak mogą Ci pomóc.
Terapia jest również skuteczną metodą radzenia sobie z natrętnymi myślami i stresem. Warto ją rozważyć. Poszukiwanie pomocy to odważny krok ku lepszemu samopoczuciu. Wszystkiego dobrego.
Dzień dobry
Twoje objawy mogą być wynikiem wielu czynników, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Warto rozważyć kilka aspektów:

Zdrowie psychiczne: Objawy, które opisujesz, mogą być związane z zaburzeniami lękowymi lub depresyjnymi. Nawet jeśli w przeszłości stwierdzono u Ciebie depresję młodzieńczą, to zaburzenia te mogą nawracać. Natrętne myśli, problemy z koncentracją, uczucie odrealnienia i lęk są często spotykane przy nerwicach i depresji. Zalecałbym zaufanie lekarzowi psychiatrze i rozważenie zaproponowanego leczenia. Psychotropy mogą pomóc w stabilizacji objawów i poprawie jakości życia, szczególnie jeśli są odpowiednio monitorowane przez specjalistę.

Styl życia: Twoje godziny snu (01:00-11:00) mogą być nieoptymalne dla Twojego rytmu dobowego. Próba wcześniejszego kładzenia się spać i wstawania może pomóc w poprawie samopoczucia. Siedzenie przez długie godziny przed komórką może również wpływać na koncentrację i samopoczucie. Przerwy w korzystaniu z urządzeń elektronicznych i spędzanie więcej czasu na świeżym powietrzu mogą przynieść ulgę.

Zdrowie fizyczne: Choć badania neurologiczne i obrazowe nie wykazały nieprawidłowości, warto rozważyć konsultację z innym specjalistą, np. endokrynologiem, aby wykluczyć zaburzenia hormonalne, które mogą wpływać na koncentrację i nastrój.

Suplementacja i dieta: Brak suplementacji może prowadzić do niedoborów witamin i minerałów, które mogą wpływać na funkcjonowanie mózgu. Suplementacja witaminą D, B12, magnezem i kwasami omega-3 może być korzystna. Warto również zwrócić uwagę na dietę, upewniając się, że jest bogata w różnorodne, zdrowe produkty.

Migrena: Twoje migreny z aurą mogą również wpływać na samopoczucie, nawet jeśli występują rzadko. Skonsultuj się z neurologiem w sprawie możliwości leczenia profilaktycznego migren.

Podsumowując, Twoje objawy mogą wynikać z kombinacji czynników psychicznych, fizycznych i stylu życia. Warto kontynuować konsultacje z lekarzami i być otwartym na różne opcje leczenia, zarówno farmakologiczne, jak i behawioralne. Proszę, nie bagatelizuj swoich objawów i poszukuj pomocy, aby znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

Życzę zdrowia i wytrwałości w poszukiwaniach odpowiednich metod leczenia.