dobry wieczor otrzymalem diagnoze ze mam hypoglikemie reaktywna. dostalem polecenie spozywania 5

3 odpowiedzi
dobry wieczor

otrzymalem diagnoze ze mam hypoglikemie reaktywna. dostalem polecenie spozywania 5 posilkow dziennie. a ogolnie jestem zwolennikiem postow przerywanych i wierze w dobroczynna funkcje postow / okresowych postow.
czy posty moga pomoc w hypoglikemii reaktywnej?
Dzień dobry. Hipoglikemia reaktywna to najprawdopodobniej (mechanizm nie jest w pełni poznany) zaburzenia gospodarki węglowodanowej organizmu. Powody wystąpienia mogą być różne a najczęściej to nieprawidłowy styl życia, nieregularne spożywanie posiłków, źle zbilansowana dieta ze zbyt dużą ilością cukrów prostych i mała aktywność fizyczna. Powodem może być również zbyt szybkie opróżnianie się żołądka. Objawy to drżenie rąk, nerwowość, potliwość, kołatanie serca i wzrost ciśnienia tętniczego. Leczenie powinno być oparte o prawidłowe nawyki żywieniowe. Uważam również, że ważniejsze od ilości posiłków jest ograniczanie a właściwie wyeliminowanie węglowodanów prostych, wybieranie węglowodanów złożonych z niskim indeksem glikemicznym, wprowadzenie większej ilości błonnika do diety, wysokiej jakości białka i zdrowych tłuszczów. Dopasowanie odpowiedniego schematu żywienia może się odbyć jedynie po indywidualnej konsultacji i analizie aktualnej diety oraz objawów. Dopiero po modyfikacjach żywieniowych i obserwacji występowania objawów będzie można się zastanowić nad ilością posiłków i jeśli po 2-3 godzinach od spożycia ostatniego posiłku nie będą występowały objawy typowe dla hipoglikemii, wtedy można się będzie zastanawiać nad ewentualnym wydłużaniem przerw między posiłkami. Przebieg każdego schorzenia jest osobniczy, stąd ważne jest indywidualne podejście do problemu. Posty są istotnie bardzo dobroczynne dla organizmu, pod warunkiem że sobie radzi z mechanizmem wydzielania glukozy i insuliny. W Pana przypadku ten mechanizm niestety niezbyt dobrze funkcjonuje, stąd postawiona diagnoza. Problem, który się u Pana pojawił może być również efektem zbyt długich postów… Sytuacja wymaga dogłębnej analizy. Zapraszam do kontaktu.

Dzień dobry, przyczyny mogą być różne, zapraszam do kontaktu indywidualnie. Pozdrawiam
Można stosować żywienie 12/12. czyli np. od 7 do 19 jeść, a od 19 do 7 rano post. Przerywane posty mogą być skuteczne, ale w przypadku hipoglikemii reaktywnej konieczne jest indywidualne podejście, z uwzględnieniem odpowiedniej równowagi makroskładników w posiłkach i monitorowania poziomu cukru.
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna - 300 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.