Dokumentacja z psychoterapii

13 odpowiedzi
Czy psycholog może odmówić mi wydania kserokopii notatek, które prowadził podczas naszych spotkań? Mam wątpliwości odnośnie sposobu prowadzenia przez niego terapii i chcę to skonsultować z innym specjalistą
Jeżeli zakończyła Pani proces terapeutyczny terapeuta na Pani prośbę ma prawo wydać Pani kserokopię dokumentacji. Jednak częściej terapeuta wydaje opinie lub diagnozę na prośbę pacjenta.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
W prywatnym gabinecie psychoterapeutycznym psycholog/psychoterapeuta nie ma obowiązku prowadzenia historii choroby pacjenta. Można natomiast prosić swojego terapeutę o wystawienie opinii z terapii.
Myślę, że Pani/Pans wątpliwości nie zostaną rozwiane przez kserokopie i wynikają z czegoś co warto omawiać w relacji. To przyniesie lepsze rezultaty niż czytanie notatek psychologa co może zaprzepaścić dalszą terapię. Co więcej brak zaufania może się ujawnić w odniesieniu do kolejnego terapeuty również.
Ma prawo odmówić wydania kserokopii swoich notatek, zwłaszcza jeśli było to w gabinecie prywatnym. Najprawbdopodbniej psycholog prowadzący pani terapię wykonywał notatki na swój użytek i bardzo możliwe, że inny specjalista nie skorzystałby nawet z jego zapisów - by prześledzić czyy tok prowadzenia terapii był właściwy; bo często są to skróty myślowe, drobne zapisy itp.
Gdyby pani wizyty były w poradni zdrowia psychicznego - w ramach NFZ; to wówczas pacjent ma prawo do zapoznania się dokumentacją, jej skserowania za odpłatnością itp.
Pozdrawiam, Janina Czech
Witam,
pacjent/klient ma pełen wgląd w prowadzoną NA JEGO TEMAT/JEGO SCHORZENIA dokumentację. Nie musi wydawać Pani/Panu oryginału, jedynie kopię potwierdzoną za zgodność.
Pozdrawiam
P.S. W razie wątpliwości proszę zgłosić się do mecenasa.
Dzień dobry,

psycholog ma prawo nie udostępniać swoich notatek, które powstały w trakcie spotkań terapeutycznych w prywatnym gabinecie. Jeśli natomiast zapiski powstawały w ramach wizyt NFZ pacjent ma prawo do ich wglądu i wykonania ksero.

Mam wrażenie, że problem nie leży w notatkach, ale w zawiedzionych oczekiwaniach co do terapii/terapeuty. Przed skończeniem spotkań warto omówić swoje wątpliwości z obecnym terapeutą, aby z odpowiednim nastawieniem zakończyć terapię lub znaleźć innego specjalistę.

pozdrawiam
Anna Jerzak/Psychonomia.pl
Witam,
W jakim miejscu pracuje specjalista do którego pan się udawał ?
W placówkach niepublicznych współpracujących z NFZ jest konieczność prowadzenia historii choroby.
Pozdrawiam
Mikołaj Terczakowski
Dzień dobry,

myślę, że jeśli jest to psychoterapia prowadzona w ramach poradni i poradnia prowadzi dokumentację, to każdy pacjent/pacjentka ma prawo do wglądu w oficjalną dokumentację ("historię choroby") dotyczącą swojego zdrowia. Czyli obowiązuje ta sama zasada, która dotyczy dokumentacji medycznej. Ma Pan/Pani prawo do otrzymania informacji o swoim zdrowiu i prowadzonych oddziaływań, np. może Pan/Pani poprosić o wydanie opinii psychologicznej - zawierającej podsumowanie dotychczasowej pracy, wnioski z przeprowadzonej diagnozy itp. Natomiast notatki psychologa czy psychoterapeuty są objęte tajemnicą zawodową, należą do części poufnej tej dokumentacji, i dopiero wyrok sądu zwalnia z tej zasady. Wyjaśnia to pismo Pani Przewodniczącej Polskiego Towarzystwa Psychologicznego z 2013 r. zamieszczone na stronie Konsultanta Krajowego i Konsultantów Wojewódzkich oraz dalsza korespondencja z Ministerstwem Zdrowia w sprawie dokumentacji psychologicznej z 2015 i 2016 r. (wszystkie te pisma są do odnalezienia w internecie w wspomnianej wyżej stronie Konsultanta Krajowego w dziedzinie psychologii klinicznej, lecz niestety z przyczyn technicznych nie mogę tutaj zamieścić odpowiednich linków).

Niezależnie od tego, czego dokładnie dotyczą Pana/Pani wątpliwości, myślę, że różne kwestie sporne czy wątpliwości warto spróbować najpierw wyjaśnić z psychologiem/psychoterapeutą - psychoterapeuta ma bowiem obowiązek wyjaśnić dokładnie, na czym polega metoda pracy, którą stosuje, oraz jakie efekty może przynieść prowadzona przez niego terapia. Być może taka szczera rozmowa pomoże w wyjaśnieniu wątpliwości?

Warto też zapytać terapeutę, w ramach jakiej instytucji / jakiego towarzystwa prowadzi terapię (tzn. jeśli jest jeszcze w trakcie podyplomowego szkolenia i przygotowuje się dopiero do certyfikacji, to w jakie szkole się uczy? jeśli ma certyfikat psychoterapeuty - jaka instytucja go wydała? czy jest on członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego lub Psychiatrycznego?). Jeśli wątpliwości dotyczą etycznej strony terapii, wówczas może Pan/Pani zgłosić takie zastrzeżenia do odpowiedniej Komisji Etycznej w danej instytucji/szkole psychoterapii lub u Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozumiem, że taka sytuacja może być szczególnie trudna dla osoby, która zmaga się z kryzysem życiowym bądź też z innego powodu poszukuje wsparcia i korzysta z pomocy psychologicznej/ psychoterapeutycznej. Znacznym utrudnieniem dla obu stron procesu terapeutycznego jest fakt, że w Polsce wciąż nie ma rzeczywiście jednoznacznie działających ustaw i regulacji dotyczących zawodu psychologa oraz psychoterapeuty (bo są to dwa różne zawody). Z tego powodu tak ważne są procedury, które zapewniają pacjentom/klientom ochronę ich praw.

Pozdrawiam serdecznie
Anna Mach - psycholog, psychoterapeutka, dr n. hum.
Witam
Notatki, które robi psycholog podczas spotkań nie są dokumentacją medyczną tylko własnością tego kto je robi. Ja nie robię w ogólne notatek, bo dokładnie pamiętam. Jeśli są wątpliwości co do prowadzenia terapii to trzeba zastanowić się nad jakością relacji terapeutycznej. Jeśli są wątpliwości to trzeba wyjaśniać je z terapeutą.
Pozdrawiam serdecznie
Droga Pani/Drogi Panie,
nie wiem z jakiej perspektywy pyta mnie Pan/Pani o tą kwestię, więc mogę odpowiedzieć tylko niejako zgadując.
Otóż z prawnego punktu widzenia terapeuta ma obowiązek przechowywać dokumentację klienta (zazwyczaj jest to karta konsultacji z danymi klienta oraz daty spotkań, ewentualnie z zarysem tematu spotkania np. "ustalanie celu terapeutycznego albo "omówienie relacji partnerskich"). Terapeuta nie ma obowiązku przechowywać notatek z sesji.
Z punktu widzenia relacji terapeutycznej wypadałoby aby terapeuta podzielił się notatkami jeśli je posiada. W końcu ich treść stanowią one niejako "własność" klienta, w tym sensie, że ich treść została wypracowana wspólnie. Nie wiem czym kieruje się Pani/Pana terapeuta odmawiając wydania kserokopii.
Patrząc z jeszcze innej strony- inny specjalista nie może oceniać pracy Pani/Pana terapeuty na podstawie notatek z sesji. Najczęściej stanowią one brudnopis do zapisywania pytań, spostrzeżeń, poruszanych kwestii lub zawierają odpowiedzi na niektóre pytania. Każdy terapeuta inaczej sporządza notatki i nie da się na ich podstawie ocenić jego pracy.

Jeśli ma Pan/Pani wątpliwości na temat sposobu prowadzenia spotkań najlepiej będzie spytać o to jakie kwalifikacje posiada terapeuta i czy superwizuje on swoją pracę. Istnieje kilka organizacji, które zrzeszają terapeutów różnych nurtów i ostatecznie także tam można się udać w celu rozwiania swoich wątpliwości. Należałoby wówczas zapytać terapeutę kto rekomenduje jego pracę.
Dzień Dobry,

Podczas sesji, psycholog pracuje w sposób zindywidualizowany, wykonuje swoje notatki "robocze" w sposób czytelny tylko dla niego, tak więc wgląd w sposób prowadzenia terapii, byłby raczej ograniczony.

Natomiast zachęcam do dialogu i podjęcia tego wątku, ze specjalistą prowadzącym, celem rozwiania obaw, bo być może doszło do błędu komunikacyjnego - warto rozmawiać, nawet gdy jest trudność - być może taka rozmowa wniosłaby nową perspektywę.

Można jak najbardziej podjąć decyzję na zmianę terapeuty, jeśli jest poczucie, że nie służy...

Życzę tylko pomyślności,
Irena Mielnik-Madej
Dzień dobry,
Istnieją róże praktyki prowadzenia dokumentacji przez terapeutów. Z mojego doświadczenia większość psychologów prowadzących psychoterapię prowadzi również dokumentację do której klient ma dostęp.
Jego notatki są to jego notatki których może odmówić , co innego jest z dokumentacją medyczną .

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.