Dokumentacja z psychoterapii

13 odpowiedzi
Czy psycholog może odmówić mi wydania kserokopii notatek, które prowadził podczas naszych spotkań? Mam wątpliwości odnośnie sposobu prowadzenia przez niego terapii i chcę to skonsultować z innym specjalistą
Jeżeli zakończyła Pani proces terapeutyczny terapeuta na Pani prośbę ma prawo wydać Pani kserokopię dokumentacji. Jednak częściej terapeuta wydaje opinie lub diagnozę na prośbę pacjenta.

W prywatnym gabinecie psychoterapeutycznym psycholog/psychoterapeuta nie ma obowiązku prowadzenia historii choroby pacjenta. Można natomiast prosić swojego terapeutę o wystawienie opinii z terapii.
Myślę, że Pani/Pans wątpliwości nie zostaną rozwiane przez kserokopie i wynikają z czegoś co warto omawiać w relacji. To przyniesie lepsze rezultaty niż czytanie notatek psychologa co może zaprzepaścić dalszą terapię. Co więcej brak zaufania może się ujawnić w odniesieniu do kolejnego terapeuty również.
Ma prawo odmówić wydania kserokopii swoich notatek, zwłaszcza jeśli było to w gabinecie prywatnym. Najprawbdopodbniej psycholog prowadzący pani terapię wykonywał notatki na swój użytek i bardzo możliwe, że inny specjalista nie skorzystałby nawet z jego zapisów - by prześledzić czyy tok prowadzenia terapii był właściwy; bo często są to skróty myślowe, drobne zapisy itp.
Gdyby pani wizyty były w poradni zdrowia psychicznego - w ramach NFZ; to wówczas pacjent ma prawo do zapoznania się dokumentacją, jej skserowania za odpłatnością itp.
Pozdrawiam, Janina Czech
Witam,
pacjent/klient ma pełen wgląd w prowadzoną NA JEGO TEMAT/JEGO SCHORZENIA dokumentację. Nie musi wydawać Pani/Panu oryginału, jedynie kopię potwierdzoną za zgodność.
Pozdrawiam
P.S. W razie wątpliwości proszę zgłosić się do mecenasa.
Dzień dobry,

psycholog ma prawo nie udostępniać swoich notatek, które powstały w trakcie spotkań terapeutycznych w prywatnym gabinecie. Jeśli natomiast zapiski powstawały w ramach wizyt NFZ pacjent ma prawo do ich wglądu i wykonania ksero.

Mam wrażenie, że problem nie leży w notatkach, ale w zawiedzionych oczekiwaniach co do terapii/terapeuty. Przed skończeniem spotkań warto omówić swoje wątpliwości z obecnym terapeutą, aby z odpowiednim nastawieniem zakończyć terapię lub znaleźć innego specjalistę.

pozdrawiam
Anna Jerzak/Psychonomia.pl
Witam,
W jakim miejscu pracuje specjalista do którego pan się udawał ?
W placówkach niepublicznych współpracujących z NFZ jest konieczność prowadzenia historii choroby.
Pozdrawiam
Mikołaj Terczakowski
Dzień dobry,

myślę, że jeśli jest to psychoterapia prowadzona w ramach poradni i poradnia prowadzi dokumentację, to każdy pacjent/pacjentka ma prawo do wglądu w oficjalną dokumentację ("historię choroby") dotyczącą swojego zdrowia. Czyli obowiązuje ta sama zasada, która dotyczy dokumentacji medycznej. Ma Pan/Pani prawo do otrzymania informacji o swoim zdrowiu i prowadzonych oddziaływań, np. może Pan/Pani poprosić o wydanie opinii psychologicznej - zawierającej podsumowanie dotychczasowej pracy, wnioski z przeprowadzonej diagnozy itp. Natomiast notatki psychologa czy psychoterapeuty są objęte tajemnicą zawodową, należą do części poufnej tej dokumentacji, i dopiero wyrok sądu zwalnia z tej zasady. Wyjaśnia to pismo Pani Przewodniczącej Polskiego Towarzystwa Psychologicznego z 2013 r. zamieszczone na stronie Konsultanta Krajowego i Konsultantów Wojewódzkich oraz dalsza korespondencja z Ministerstwem Zdrowia w sprawie dokumentacji psychologicznej z 2015 i 2016 r. (wszystkie te pisma są do odnalezienia w internecie w wspomnianej wyżej stronie Konsultanta Krajowego w dziedzinie psychologii klinicznej, lecz niestety z przyczyn technicznych nie mogę tutaj zamieścić odpowiednich linków).

Niezależnie od tego, czego dokładnie dotyczą Pana/Pani wątpliwości, myślę, że różne kwestie sporne czy wątpliwości warto spróbować najpierw wyjaśnić z psychologiem/psychoterapeutą - psychoterapeuta ma bowiem obowiązek wyjaśnić dokładnie, na czym polega metoda pracy, którą stosuje, oraz jakie efekty może przynieść prowadzona przez niego terapia. Być może taka szczera rozmowa pomoże w wyjaśnieniu wątpliwości?

Warto też zapytać terapeutę, w ramach jakiej instytucji / jakiego towarzystwa prowadzi terapię (tzn. jeśli jest jeszcze w trakcie podyplomowego szkolenia i przygotowuje się dopiero do certyfikacji, to w jakie szkole się uczy? jeśli ma certyfikat psychoterapeuty - jaka instytucja go wydała? czy jest on członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego lub Psychiatrycznego?). Jeśli wątpliwości dotyczą etycznej strony terapii, wówczas może Pan/Pani zgłosić takie zastrzeżenia do odpowiedniej Komisji Etycznej w danej instytucji/szkole psychoterapii lub u Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozumiem, że taka sytuacja może być szczególnie trudna dla osoby, która zmaga się z kryzysem życiowym bądź też z innego powodu poszukuje wsparcia i korzysta z pomocy psychologicznej/ psychoterapeutycznej. Znacznym utrudnieniem dla obu stron procesu terapeutycznego jest fakt, że w Polsce wciąż nie ma rzeczywiście jednoznacznie działających ustaw i regulacji dotyczących zawodu psychologa oraz psychoterapeuty (bo są to dwa różne zawody). Z tego powodu tak ważne są procedury, które zapewniają pacjentom/klientom ochronę ich praw.

Pozdrawiam serdecznie
Anna Mach - psycholog, psychoterapeutka, dr n. hum.
Witam
Notatki, które robi psycholog podczas spotkań nie są dokumentacją medyczną tylko własnością tego kto je robi. Ja nie robię w ogólne notatek, bo dokładnie pamiętam. Jeśli są wątpliwości co do prowadzenia terapii to trzeba zastanowić się nad jakością relacji terapeutycznej. Jeśli są wątpliwości to trzeba wyjaśniać je z terapeutą.
Pozdrawiam serdecznie
Droga Pani/Drogi Panie,
nie wiem z jakiej perspektywy pyta mnie Pan/Pani o tą kwestię, więc mogę odpowiedzieć tylko niejako zgadując.
Otóż z prawnego punktu widzenia terapeuta ma obowiązek przechowywać dokumentację klienta (zazwyczaj jest to karta konsultacji z danymi klienta oraz daty spotkań, ewentualnie z zarysem tematu spotkania np. "ustalanie celu terapeutycznego albo "omówienie relacji partnerskich"). Terapeuta nie ma obowiązku przechowywać notatek z sesji.
Z punktu widzenia relacji terapeutycznej wypadałoby aby terapeuta podzielił się notatkami jeśli je posiada. W końcu ich treść stanowią one niejako "własność" klienta, w tym sensie, że ich treść została wypracowana wspólnie. Nie wiem czym kieruje się Pani/Pana terapeuta odmawiając wydania kserokopii.
Patrząc z jeszcze innej strony- inny specjalista nie może oceniać pracy Pani/Pana terapeuty na podstawie notatek z sesji. Najczęściej stanowią one brudnopis do zapisywania pytań, spostrzeżeń, poruszanych kwestii lub zawierają odpowiedzi na niektóre pytania. Każdy terapeuta inaczej sporządza notatki i nie da się na ich podstawie ocenić jego pracy.

Jeśli ma Pan/Pani wątpliwości na temat sposobu prowadzenia spotkań najlepiej będzie spytać o to jakie kwalifikacje posiada terapeuta i czy superwizuje on swoją pracę. Istnieje kilka organizacji, które zrzeszają terapeutów różnych nurtów i ostatecznie także tam można się udać w celu rozwiania swoich wątpliwości. Należałoby wówczas zapytać terapeutę kto rekomenduje jego pracę.
Dzień Dobry,

Podczas sesji, psycholog pracuje w sposób zindywidualizowany, wykonuje swoje notatki "robocze" w sposób czytelny tylko dla niego, tak więc wgląd w sposób prowadzenia terapii, byłby raczej ograniczony.

Natomiast zachęcam do dialogu i podjęcia tego wątku, ze specjalistą prowadzącym, celem rozwiania obaw, bo być może doszło do błędu komunikacyjnego - warto rozmawiać, nawet gdy jest trudność - być może taka rozmowa wniosłaby nową perspektywę.

Można jak najbardziej podjąć decyzję na zmianę terapeuty, jeśli jest poczucie, że nie służy...

Życzę tylko pomyślności,
Irena Mielnik-Madej
Dzień dobry,
Istnieją róże praktyki prowadzenia dokumentacji przez terapeutów. Z mojego doświadczenia większość psychologów prowadzących psychoterapię prowadzi również dokumentację do której klient ma dostęp.
Jego notatki są to jego notatki których może odmówić , co innego jest z dokumentacją medyczną .