Dorosła córka mojego partnera nie chce poznać i zaakceptować mojej 12-letniej córki. Partner rozs

3 odpowiedzi
Dorosła córka mojego partnera nie chce poznać i zaakceptować mojej 12-letniej córki.

Partner rozszedł się z żoną ok. 2,5 roku temu. My jesteśmy ze sobą ponad rok, kochamy się i kochamy swoje dzieci, które znają nas, ale nie poznały się wzajemnie. Chcielibyśmy zacząć rozmawiać z dziećmi o wspólnym zamieszkaniu. Moja (młodsza z dziewczynek) bardzo chciałaby poznać córkę partnera, jednak ta kategorycznie odmawia chęci kontaktu z nią. Partner nie chce jej zmuszać, czy stawiać przed faktem dokonanym, bo boi się, że straci kontakt ze swoją córką, która niedługo wyprowadzi się i wyjedzie na studia. Jego próby rozmowy o prawie do szczęścia i ułożenia sobie życia były już niejednokrotnie podejmowane. Zawsze z żadnym skutkiem. Córka partnera krótko kwitowała, że nie chce i wychodzila do swojego pokoju. Nie chcielibyśmy sytuacji, w której ona wyjedzie, a w to miejsce przyjdzie moja córka i starsza z dziewczynek odwróci się od nas, a przede wszystkim od swojego taty. Co robić, jak rozmawiać? Czy mimo braku chęci zacząć przyprowadzac młodszą córkę chociaż na krótkie chwilę? Nie chcielibyśmy by starsza w takiej sytuacji wyprowadziła się przed studiami do mamy lub babci i zerwała kontakt. Proszę o radę, bo temat dzieci jest niesamowicie istotny, nie chcielibyśmy krzywdzić żadnego z nich ani rezygnować z naszej miłości, choć do tego to powoli zmierza, bo ciężko w takiej sytuacji dokonać wyboru.
Dzień dobry,
Rozumiem, że sytuacja jest trudna. Istotne jest podejście stopniowe i empatyczne. W rozmowach z dziećmi cenne jest, aby podkreślać, że ich uczucia są ważne, ale również wyjaśniając, że nowe relacje mogą być cenne. Warto zorganizować neutralne spotkanie, np. wspólną aktywność, gdzie dzieci mogą się poznać bez presji. Ważne, aby nie zmuszać do kontaktu, ale zachęcać i pokazywać, że młodsza córka jest otwarta na znajomość. Może pomocne byłoby także skorzystanie ze wsparcia terapeutycznego, które pomoże w mediacjach i adaptacji. Pozwoli również na dostosowanie odpowiednich działań do potrzeb każdej z osób, których dotyczy ta sytuacja. Jednak cierpliwość i wyrozumiałość są kluczowe.
Pozdrawiam

Szanowna Pani, z własnego doświadczenia:

Sytuacja, w której się znajdujecie, jest złożona i wymaga delikatnego podejścia. Każde dziecko przeżywa rozwód rodziców oraz nowe związki rodzica na swój sposób, a dla dorosłej córki twojego partnera może to być szczególnie trudne. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu:

1. Zrozumienie i Empatia
Zrozumienie Emocji: Starajcie się zrozumieć emocje córki partnera. Może ona odczuwać strach, zazdrość, lęk przed utratą ojca lub niechęć do akceptowania nowej sytuacji rodzinnej.
Empatyczne Rozmowy: Rozmowy z nią powinny być pełne empatii i zrozumienia. Ważne jest, aby czuła się słuchana i rozumiana, a nie zmuszana do czegokolwiek.
2. Stopniowe Wprowadzenie
Powolne Zapoznawanie: Zamiast nagle wprowadzać młodszą córkę do życia starszej córki, można to robić stopniowo. Na przykład, możecie zaplanować krótkie spotkania na neutralnym terenie, takie jak wspólny obiad na mieście czy spacer.
Neutralne Spotkania: Organizowanie spotkań w miejscach, gdzie żadna z córek nie czuje się zagrożona czy przytłoczona.
3. Wsparcie Psychologiczne
Terapia Rodzinna: Rozważcie skorzystanie z terapii rodzinnej. Profesjonalny psycholog może pomóc w mediacjach i przepracowaniu trudnych emocji. Może również wspierać córkę partnera w radzeniu sobie z sytuacją.
Indywidualne Wsparcie: Córka partnera może skorzystać z indywidualnych sesji terapeutycznych, jeśli jest otwarta na taką opcję.
4. Otwarte i Szczere Rozmowy
Wyjaśnienie Sytuacji: Partner powinien wyjaśnić córce, jak ważne jest dla niego, aby wszyscy członkowie rodziny byli szczęśliwi. Powinien mówić o swoich uczuciach i obawach w sposób otwarty.
Zrozumienie Jej Stanowiska: Ważne jest, aby uszanować uczucia córki partnera i pozwolić jej na wyrażenie swojego punktu widzenia bez presji i oceniania.
5. Szukanie Kompromisów
Znajdowanie Rozwiązań: Wspólne poszukiwanie rozwiązań, które mogą być akceptowalne dla wszystkich stron. Na przykład, może córka partnera będzie bardziej skłonna do spotkań, jeśli zobaczy, że nie są one narzucone i że jej granice są respektowane.
Elastyczność w Planach: Bądźcie elastyczni i gotowi na zmiany w planach, aby dostosować się do potrzeb i uczuć dzieci.
6. Czas i Cierpliwość
Dajcie Czas: Proces akceptacji nowej sytuacji może wymagać czasu. Bądźcie cierpliwi i nie oczekujcie natychmiastowych rezultatów.
Monitorowanie Postępów: Regularnie oceniajcie postępy i dostosowujcie podejście w zależności od reakcji dzieci.
7. Wsparcie Partnera
Wspólna Strategia: Współpracujcie jako para, aby mieć spójną strategię i wspierać się nawzajem w trudnych momentach.
Wzajemne Zrozumienie: Ważne jest, abyście oboje rozumieli nawzajem swoje obawy i troski dotyczące sytuacji z dziećmi.

Wasza sytuacja wymaga delikatnego, empatycznego i stopniowego podejścia. Ważne jest, aby wszyscy czuli się wysłuchani i zrozumiani, a wszelkie decyzje były podejmowane z szacunkiem dla uczuć wszystkich zaangażowanych. Rozważcie wsparcie psychologiczne, które może pomóc w przejściu przez ten trudny proces.

Gorąco zapraszam na terapię!

Droga Pani,

Rozumiem, że sytuacja, w której się Pani znajduje, jest trudna i pełna emocji. Bardzo ważne jest, aby podejść do niej z empatią i zrozumieniem dla uczuć wszystkich zaangażowanych osób.

Starsza córka partnera może odczuwać wiele sprzecznych emocji związanych z nową sytuacją. Może to być wynik lojalności wobec matki, lęku przed zmianą lub po prostu trudności w zaakceptowaniu nowego układu rodzinnego. Ważne jest, aby dać jej przestrzeń i czas na przetworzenie tych emocji.

Partner Pani ma rację, że zmuszanie córki do kontaktu może przynieść odwrotny skutek. Zamiast tego warto podejść do tego delikatnie. Może warto, aby partner spróbował jeszcze raz porozmawiać z córką, ale tym razem w sposób, który podkreśli jej znaczenie w jego życiu i pokaże, że jej uczucia są dla niego ważne. Może wspólna terapia rodzinny byłaby pomocna, aby stworzyć bezpieczną przestrzeń do wyrażenia wszystkich emocji.

Warto również zastanowić się nad małymi krokami w integracji rodziny. Może zaczynać od krótkich, neutralnych spotkań w miejscach publicznych, które będą mniej stresujące. Ważne jest, aby starsza córka partnera nie czuła się zepchnięta na drugi plan i żeby miała poczucie, że jej potrzeby są brane pod uwagę.

Nie zapominajcie Państwo również o wsparciu emocjonalnym dla młodszej córki, która może czuć się odrzucona przez brak kontaktu z siostrą. Warto tłumaczyć jej, że takie procesy adaptacji mogą trochę potrwać i nie są wynikiem jej winy.

Na koniec, warto również pomyśleć o konsultacji z psychologiem rodzinnym, który pomoże Wam przejść przez ten trudny czas i znaleźć najlepsze rozwiązania dla Waszej rodziny.

Mam nadzieję, że uda się znaleźć sposób na zbudowanie harmonijnej relacji w Waszej nowej rodzinie.

Z serdecznymi pozdrowieniami,
Marta Lugowska