Dostaliśmy dzisiaj informacje z przedszkola, że troje dzieci ma ospę. Są to dzieciaki które chodziły

1 odpowiedzi
Dostaliśmy dzisiaj informacje z przedszkola, że troje dzieci ma ospę. Są to dzieciaki które chodziły do przedszkola w zeszłym roku tygodniu. Syn dzisiaj przyszedł do przedszkola po ponad miesiącu w domu. Jest szczepiony dwoma dawkami na ospę. Natomiast w domu mamy piecio tygodniowe niemowlę. Czy w takiej sytuacji jest ryzyko, e syn przyniesie wirusa do domu? Czy powinniśmy go zostawić w domu?
Ryzyko, ze chłopiec zachoruje i zarazi niemowlaka jest minimalna. Warto zadbać o dokładne mycie rąk, twarzy po powrocie do domu a także o przebranie synka w ubranie domowe ( przedszkolne do prania) .Natomiast niemowlak nie powinien być wnoszony na teren placówki- ponieważ teraz wiele dzieci, nie szczepionych jest w fazie wykluwania ospy i maluch może się zarazić od nich. Z doświadczenia wiem, że na ospę dzieci w przedszkolu chorują w kilku rzutach, okres wylęgania to 10-21 dni, więc właściwie przedszkolak powinien przestać chodzić na dobre 2-3 miesiące. A po to szczepiony, aby tego nie trzeba było robić :)