Doznałam urazu na meczu, kiedy to kolano uciekło mi podczas biegu. Przez okres 3,5tygodnia chodziłam

1 odpowiedzi
Doznałam urazu na meczu, kiedy to kolano uciekło mi podczas biegu. Przez okres 3,5tygodnia chodziłam o 2 kulach, a przez tydzień o jednej. Cały czas (5 tygodni) kolano jest napuchnięte.

Czy konieczna jest ponowna operacja bazując na poniższych wynikach rezonansu? Co robić z kolanem do czasu kontroli u ortopedy?

Opis badania radiologicznego
Wykonano jednofazowe badanieMRprawego stawu kolanowegowobrazach T1, T2 i PD
zależnych, wpłaszczyznach poprzecznych, strzałkowych iczołowych.
Do porównania poprzednie badanieMRz dnia 08.06.2018 roku.
Ilość płynuwjamiestawowejwyraźniezwiększona.
Stan po rekonstrukcjiACL- przeszczep całkowicielub prawiecałkowiciezerwany wczęści
środkowej. Obraz kanału udowego i piszczelowegownormie.
PCLo zachowanejciągłości, gładkich zarysach i typowymsygnale, uwypuklone ku górze.
Kość piszczelowaz cechami podwichnięcia przedniego o około 10mm.
Obszary obrzęku szpikuwtylnejczęści LTCiMTC- wlokalizacji typowej przy uszkodzeniach
ACL. Wgniecenietylnej krawędzi LTC.
Stan po częściowejmeniscektomii przyśrodkowej. Wpozostawionymfragmencierogu tylnego
widocznajest wyraźna pionowaszczelina pęknięcia, która dochodzi do górnej i dolnej powierzchni
łąkotki - wyraźniewiększa niż wpoprzednimbadaniuMR. PozostałaczęśćMM gładkai o
niezmienionymsygnale.
Brak podparcia dlaczęści rogu tylnego łąkotki bocznej. PozatymMLo gładkich zarysach i
niezmienionymsygnale.
Chrząstkistawowewprzedziale bocznymi przyśrodkowymz obecnością drobnych nierówności,
bez zmianwwarstwie podchrzęstnej.
MCLo gładkich zarysach, niepogrubiałe, o niezmienionymsygnale. Obraz ścięgienmięśni
tworzących gęsiąstopkę oraz mięśnia półbłoniastego i głowy przyśrodkowejmięśniatrójgłowego
wzakresie objętymbadaniemniezmieniony.
LCLo gładkich zarysach, niepogrubiałe, o niezmienionymsygnale. Obraz pasma biodrowopiszczelowego oraz ścięgnamięśnia podkolanowego, mięśnia dwugłowego udai głowy bocznej
mięśniatrójgłowegowzakresie objętymbadaniemniezmieniony.
Niezrośniętejądro kostnieniawgórno-bocznejczęści rzepki owym. 8x12x19mm.
Wcentralnejczęści powierzchnistawowej rzepki obecnejest pęknięcie przechodzące przez całą
grubośćchrząstki na obszarze około 2x6mm- wyraźniejsze niże poprzednio. Pęknięciei niewielkie
odwarstwieniechrząstkiwprzyśrodkowejczęści powierzchnistawowej rzepki na obszarze o
wym. 6x7mm- podobniejak poprzednio.
Chrząstka powierzchni rzepkowej kości udowej gładka, bez zmianwwarstwie podchrzęstnej.
Obraz więzadłarzepki oraz ścięgnamięśniaczworogłowego uda niezmieniony.
Niewielkiezmiany bliznowatewobrębieciałatłuszczowegoHoffy i troczkówrzepki.
Wkości piszczelowej drobnazmiana o obrazieenchondroma owym. 7x5mm- jak poprzednio.

Z góry dziękuję!
Witam, w Pani przypadku nie da się podjąć decyzji odnośnie dalszego leczenia przez internet. Czy operować jednoczasowo czy dwuetapowo? Czy i jak zaopatrzyć uszkodzenia chrząstki? Jak zaopatrzyć łąkotki? Czy rekonstruować tylko ACL czy może razem z innymi procedurami jak rekonstrukcja ALL? Może jest zwiększony slope i trzeba pomyśleć o osteotomii? Zbyt dużo niewiadomych.
Zapraszam na konsultację.