Doznałem ostatnio na siłowni przeciążenia kręgosłupa lędźwiowego (ruch skręcający w pozycji wyprosto

3 odpowiedzi
Doznałem ostatnio na siłowni przeciążenia kręgosłupa lędźwiowego (ruch skręcający w pozycji wyprostowanej przy tzw. spacerze farmera).
Rentgen kręgosłupa lędźwiowowego został opatrzony następującym komentarzem "Zniesiona fizjologiczna lordoza. Wysokość trzonów i przestrzeni m/k zachowana".
Ortopeda jak na razie przepisał jedynie diklofenak, zalecając by wrócić jesli dolegliwości bólowe powrócą.
Moje pytanie brzmi: jak można odbudować zniesioną lordozę? Czy da się to zrobić skutecznie? Mam 31 lat i chciałbym pozostać aktywny fizycznie. Interesują mnie głównie ćwiczenia, także siłowe (jeśli są takie, które pomogą); choć leczenie operacyjne też wchodzi w grę.
Dzień dobry, zniesione naturalne krzywizny kręgosłupa, bardzo często są kwestią funkcjonalną. To znaczy, że inne struktury ( np. mięśnie czy powięzi) wpływają na to, że kręgosłup ustawia się właśnie w taki sposób. Żeby zalecić ćwiczenia na konkretne struktury, warto udać się do fizjoterapeuty, który oceni cały aparat ruchu i sprawdzi z czym trzeba popracować. Natomiast co do zniesionej lordozy, bardzo rzadko powoduje dolegliwości bólowe, więc w tej kwestii tego ostatniego przeciążenia, raczej bym tych kwestii nie łączył. Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Proszę udać się do fizjoterapeuty. Pozdrawiam!
Dzień dobry,
Sama zniesiona lordoza nie jest czynnikiem który uniemożliwia aktywność fizyczną. Wykonany obraz może czasami wypłycać lordozę w zależności od pozycji wykonywania. Pytanie brzmi co z krążkami międzykręgowymi tzw "dyskami"? aby się dowiedzieć należałoby zrobić Rezonans Magnetyczny. Co do ćwiczeń to dobrane ćwiczenia siłowe mogą wzmocnić kręgosłup ale twierdzenie, że przywrócą prawidłową lordozę nie jest pewne.
W razie pytań zapraszam do kontaktu
Pozdrawiam
Jakub Kasperski

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.