duszenie w nocy

3 odpowiedzi
dzień dobry. proszę o pomoc. jestem kobietą i mam 24 lata. nie choruje na żadne przewlekłe choroby. wyniki krwi w normie ,rtg kl. piersiowej w normie .jedyna stwierdzona dolegliwością jest u mnie tezyczka utajona. brak magnezu i trochę stresów. nie jest to tezyczka jawna która jest spowodowana niedoborem wapnia. mój problem polega na tym że w momencie gdy kładę się spać ,nawet nie do końca jestem senna nagle zaczyna mnie dusić w gardle i zrywam się z łóżka żeby nabrać powietrza. zdarza się to kilka razy w ciągu nocy i to jeszcze przed fazą snu kiedy jestem jeszcze ze tak powiem obecną. uważam że nie jest to bezdech senny bo nie chrapie ,nie mam problemów z zasypianiem ,nie jestem otyla ani na nic nie choruje. jest to straszne przeżycie. nie zdarza się to codziennie ale kilka razy w miesiącu na pewno. po takim ataku boję się zasnąć bo obawiam się że to się powtórzy . nawet kiedy jestem "przytomna" czuje ucisk w gardle i to dalej mi nie pozwala zasnąć. dzisiaj w nocy też miałam taka sytuacje i do tej pory czuje ucisk w gardle. mam lekko krzywa przegróde nosowa ale laryngolog mówi że nie potrzebne jest tutaj prostowanie. czy to może być przyczyną ? gdzie szukać pomocy ? boję się że w końcu się udusze .błagam o pomoc
Szanowna Pani, objawy najbardziej przemawiają za nerwicą lękową a tężyczka może być wynikiem hiperwentylacji (gwałtownego szybkiego oddychania pod wpływem doznań lękowych).
Bardzo rzadko za takimi objawami kryją się patologiczne zmiany w obrębie pnia mózgu. Żeby je wykluczyć należałoby wykonać MRI głowy ale badanie wymaga leżenia bez ruchu w dość ciasnym tunelu przez ok.20 minut co w Pani przypadku może być niewykonalne. Powinien zbadać Panią doświadczony neurolog aby ustalić dalsze postępowanie. z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowna Pani,
należy oczywiście wykluczyć wszystkie przyczyny organiczne, np. astmę oskrzelową, może sprawdzić wydolność płuc, choć opisane objawy raczej tego typu patologii nie sugerują. Natomiast wydaje mi się, że problem jest natury psychosomatycznej. Zatem należy rozprawić się z lękiem, który prawdopodobnie jest sprawcą Pani kłopotów. A ponieważ lęk jest w Pani, to tylko od Pani zależy czy będzie towarzyszył Pani przez całe życie, czy też pozbędzie się go Pani, albo przynajmniej zamieni z wroga w przyjaciela.
dr Andrzej Żytkowski
Na ile można bez badania szczegółowego wywiadu podpowiedzieć:
Opisane obawy mogą być objawem tężyczki, ale mogą też mieć inne przyczyny.
Należy wykluczyć napady padaczkowe czyli na początek wykonać badanie EEG.
Należy również wziąć pod uwagę napady leku, tutaj wskazana jest konsultacja dobrego, znającego się na temacie psychiatry.

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.